26. október 2020
Facebook
streda, 25 apríl 2018 13:00

V rebríčku slobody tlače Slovensko kleslo, Reportéri bez hraníc si všímajú vraždu Kuciaka aj výroky Fica

Written by 
Rate this item
(0 votes)

BRATISLAVA 25. apríla (WebNoviny.sk) - Organizácia Reportéri bez hraníc (Reporters sans frontiéres - RSF) v stredu zverejnila svoj výročný rebríček slobody médií v 180 krajinách sveta. Slovensko si v ňom oproti predošlým rebríčkom z rokov 2016 a 2017 pohoršilo. Ak sme vlani boli na 17. mieste a predvlani na 12. mieste, tak v aktuálnom rebríčku je Slovensko v slobode tlače na 27. pozícii. Tradične prvé miesta obsadili škandinávske krajiny. Ako v komentári k umiestneniu SR vysvetľujú zostavovatelia rebríčka, vražda investigatívneho novinára Jána Kuciaka vyvolala na Slovensku politické zemetrasenie. Pripomínajú, že Kuciak pracoval pre portál Aktuality.sk na článku o údajnom napojení talianskej mafie na predstaviteľov strany Smer-SD ako aj na údajnom zneužívaní európskych fondov.

Zmiznutie dvoch novinárov

Po vražde odstúpili minister kultúry, minister vnútra a premiér Robert Fico, ktorý je známy verbálnymi útokmi voči novinárom. „Keďže na Slovensku chýbajú silné inštitúcie, ktoré by ich chránili, novinári sú stále častejšie vystavení urážkam a zneužívaniu. Kuciakova vražda opäť priniesla na svetlo otázky o nevysvetlenom zmiznutí dvoch novinárov v roku 2008 a 2015 a vyvolala debatu o bezpečnosti novinárov,“ píše sa v komentári. Odporúčame:
Antonina V. známeho z článkov Kuciaka vyšetruje prokuratúra, rozhodne sa o vydaní do Talianska Reportéri bez hraníc si ďalej všímajú aj to, že v posledných rokoch prešli slovenské médiá, ktoré v minulosti vlastnili medzinárodné mediálne spoločnosti, do rúk miestnych oligarchov, ktorých hlavný obchodný záujem leží mimo žurnalistiky. „Verejnoprávna televízia a rozhlas RTVS, ktorý sa v posledných rokoch stal symbolom novinárskej integrity, je taktiež v ohrození. Jeho generálny riaditeľ zrušil jediný investigatívny televízny program (Reportéri, pozn. redakcie) potom, čo priniesol kritiku jednej zo strán vládnej koalície, na ktorú je napojený,“ píšu Reportéri bez hraníc. Na záver komentár upozorňuje na to, že na Slovensku stále hrozí novinárom podľa Trestného zákona až osemročné väzenie za poškodzovanie mena a ohováranie.

Česká republika je na 34. pozícii

Prvé tri miesta v tohtoročnom rebríčku obsadili Nórsko, Švédsko a Holandsko. Pred Slovenskom sa na 26. mieste umiestnila Namíbia a za nami na 28. mieste Južná Afrika a na 29. Kapverdy. Napríklad susedné Rakúsko sa umiestnilo na 11. priečke, Česká republika na 34. pozícii a Poľsko na 58. mieste. V rebríčku za rok 2018 je Francúzsko 33., Spojené kráľovstvo Veľkej Británie a Severného Írska (Veľká Británia, UK) má 40. pozíciu, Spojené štáty americké (USA) sú na 45. mieste a Kanada je na 18. mieste. Viac možno nájsť na https://rsf.org/en/ranking/2018. V rebríčku za minulý rok bolo Slovensko na 17. mieste a prvé tri miesta patrili Nórsku, Švédsku a Fínsku. Pred Slovenskom bolo minulý rok Nemecko a po nás nasledovali Portugalsko a Austrália. Susedné Rakúsko bolo 11., Česko 23. a Poľsko 54. V rebríčku slobody médií vo svete vydanom v roku 2017 bolo Francúzsko 39., Veľká Británia 40., USA 43. a Kanada bola na 22. mieste. Vo výročnom rebríčku slobody médií v 180 krajinách sveta, ktorý zverejnila organizácia Reportéri bez hraníc v roku 2016, bolo Slovensko na 12. mieste.

Viac k témam: Ján Kuciak, médiá, oligarchovia, Reportéri bez hraníc, Robert Fico, RTVS Rozhlas a televízia Slovenska
Zdroj: Webnoviny.sk - V rebríčku slobody tlače Slovensko kleslo, Reportéri bez hraníc si všímajú vraždu Kuciaka aj výroky Fica © SITA Všetky práva vyhradené.

Read 77 times

Media

NULL

Image Gallery

NULL

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner