24. október 2020
Facebook
streda, 25 apríl 2018 18:00

V Bratislave by mali zdarma cestovať ďalšie skupiny ľudí, na rade je krajské zastupiteľstvo

Written by 
Rate this item
(0 votes)
Ďalším skupinám ľudí chcú udeliť zľavy na cestovanie v rámci Integrovaného dopravného systému v Bratislavskom kraji (IDS BK). Ťažko zdravotne postihnuté (ŤZP) deti a študenti, ktorí dochádzajú do špecializovaných škôl v hlavnom meste a nemajú v Bratislave trvalý pobyt, by mohli mať dopravu v rámci Bratislavského kraja zadarmo. Bezplatné cestovanie v kraji by mali mať aj držitelia Zlatej Janského plakety a vyššej s trvalým pobytom v Bratislave. S rozšírením zliav pre vybrané skupiny súhlasili bratislavskí mestskí poslanci na rokovaní zastupiteľstva. Rozhodnutie mestských poslancov je prvým krokom k tomu, aby mali tieto skupiny dopravu zadarmo v rámci Integrovaného dopravného systému v Bratislavskom kraji. Stopercentné zľavy pre obe skupiny tak budú platiť až vtedy, keď ich schváli bratislavské krajské zastupiteľstvo.

Prejav sociálnej politiky

V súčasnosti so stopercentnými zľavami v rámci Bratislavy cestujú ŤZP ľudia s trvalým pobytom v Bratislavskom kraji, bonus majú aj držitelia Diamantovej Janského plakety, účastníci protifašistického a protikomunistického odboja. V ostatných zónach v rámci kraja cestujú obe skupiny so zľavou 50 percent. Poskytovanie zľavneného cestovného pre vybrané skupiny je prejavom sociálnej politiky hlavného mesta, ktoré v tejto oblasti z vlastných finančných zdrojov nahrádza sociálnu pomoc. Náklady na rozšírenie zliav pre deti a študentov s ťažkým zdravotným postihnutím, ktorí dochádzajú do špecializovaných škôl v Bratislave a nemajú v Bratislave trvalé bydlisko, odhadujú na 19 815 eur ročne. Predstavuje to nárast nákladov o 1,6 percenta. „Budeme si robiť hodnotenie, ktoré predložíme na septembrové rokovanie mestského zastupiteľstva,“ povedal novinárom námestník primátora Bratislavy Milan Černý. „Postupne by som pristúpila aj k zľavám pre dôchodcov a pre študentov. Mesto si však musí uvedomiť, že každou ďalšou zľavou vznikajú ďalšie náklady pre Dopravný podnik Bratislava (DPB). Tomu vznikajú vyššie náklady z toho, že musia platiť viac pohonných hmôt a viac vodičov,“ poznamenala bratislavská mestská poslankyňa a členka dozornej rady DPB Katarína Augustinič. Ako dodala, keď mesto bude chcieť dať ďalšie zľavy, bude ich musieť aj zaplatiť. „Znamená to, že mesto by malo povedať, že zvýši transfer DPB tak, aby kvalita služieb neklesala,“ ukončila.

Bezplatná preprava pre držiteľov preukazov ŤZP

Zastupiteľstvo zároveň žiada primátora Bratislavy Iva Nesrovnala, aby spoločne s predsedom Bratislavského samosprávneho kraja Jurajom Drobom rokovali so zástupcami Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR. Vybaviť majú rozšírenie sociálnej politiky štátu formou poskytovania bezplatnej prepravy pre držiteľov preukazov ŤZP vo verejnej doprave. Integrovaný dopravný systém v Bratislavskom kraji spustili 1. júna 2013 na území Bratislavy a okresu Malacky. Od 1. novembra 2015 dopravný systém rozšírili aj na okresy Pezinok, Senec a vybrané obce v Trnavskom kraji. Integrovaný dopravný systém je systém dopravnej obsluhy určitého územia verejnou dopravou, ktorý zahŕňa viac druhov dopravy a linky viacerých dopravcov, v ktorých cestujúcich prepravujú podľa spoločných prepravných a tarifných podmienok. Všetky cestovné lístky IDS BK platia u všetkých zapojených dopravcov, ktorými sú Slovak Lines, Dopravný podnik Bratislava, Železničná spoločnosť Slovensko a RegioJet.

Viac k témam: Bratislava, doprava v Bratislave, IDS BK Integrovaný dopravný systém v Bratislavskom kraji
Zdroj: Webnoviny.sk - V Bratislave by mali zdarma cestovať ďalšie skupiny ľudí, na rade je krajské zastupiteľstvo © SITA Všetky práva vyhradené.

Read 89 times

Media

NULL

Image Gallery

NULL

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner