14. október 2019
Facebook
piatok, 01 február 2019 15:00

Aktualizované: O post prezidenta sa chcelo uchádzať 18 kandidátov, niektorí však nesplnili podmienky

Written by 
Rate this item
(0 votes)
Do boja o prezidentské kreslo ide 15 kandidátov. Informovala o tom Národná rada SR, ktorá kandidátky prijíma a preskúmava. Vo štvrtok o polnoci bola posledná možnosť podať návrh na prezidentskú kandidatúru. Tak urobilo 18 osôb, trom však kandidatúru odmietli.

Traja nemôžu kandidovať

Medzi kandidátmi na prezidenta je 13 mužov a dve ženy. Kandidátmi sú vedec Robert Mistrík, podpredseda NR SR Béla Bugár, bezpečnostný analytik Juraj Zábojník, sudca Najvyššieho súdu SR Štefan Harabin, podnikateľka Bohumila Tauchmannová, novinár Martin Daňo, advokátka Zuzana Čaputová, bývalý politik František Mikloško, vysokoškolský pedagóg Eduard Chmelár, politológ Róbert Švec, predseda SMK József Menyhárt, poslanec NR SR Milan Krajniak, poslanec NR SR Marian Kotleba, podpredseda Európskej komisie Maroš Šefčovič, vysokoškolský pedagóg Ivan Zuzula. "Predseda Národnej rady Slovenskej republiky po posúdení petičných hárkov a ostatných náležitostí, ktoré musí kandidát spĺňať, vyradil z kandidátky troch záujemcov. V prípade Jána Molnára došlo podľa viacerých poslancov NR SR k manipulácii s petičnými hárkami, Radovan Znášik nebude v čase voľby prezidenta spĺňať zákonom stanovený vekový limit a uchádzač Martin Konečný neodovzdal potrebný počet podpisov," vysvetľuje tlačová správa.

Daňo a Šefčovič majú podpisy poslancov

Na postup do boja o post najvyššej ústavnej funkcie bolo potrebné získať aspoň 15-tisíc podpisov od občanov, alebo minimálne 15 poslaneckých podpisov. Medzi kandidátmi sú takto trinásti občianski kandidáti a dvaja poslaneckí kandidáti. Podpisy poslancov získali Maroš Šefčovič a Martin Daňo. Dvadsaťjedenčlenná komisia, ktorá bola zložená zo zamestnancov Kancelárie NR SR, prekontrolovala viac ako 22,5-tisíca petičných hárkov a uznala takmer 224-tisíc podpisov. Voľby prezidenta SR budú 16. marca. V prípade, že žiaden kandidát nezíska v prvom kole nadpolovičnú väčšinu všetkých právoplatných voličov, dvaja najúspešnejší kandidáti postúpia do druhého kola, ktoré sa uskutoční 30. marca. Nový prezident by mal nastúpiť do funkcie 15. júna 2019 na pravé poludnie.

Viac k témam: predseda Národnej rady SR (NR SR), Prezidentské voľby 2019 na Slovensku
Zdroj: Webnoviny.sk - Aktualizované: O post prezidenta sa chcelo uchádzať 18 kandidátov, niektorí však nesplnili podmienky © SITA Všetky práva vyhradené.

Read 91 times

Media

NULL

Image Gallery

NULL

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner