04. jún 2020
Facebook
piatok, 01 február 2019 19:00

Spoločnosť Stiga v Poprade zamestnala už 40 Rómov pomocou inovatívneho programu zamestnávania

Written by 
Rate this item
(0 votes)
Nezisková organizácia Človek v ohrození spustila inovatívny program zamestnávania, vďaka ktorému sa už podarilo zamestnať prvých štyridsať Rómov zo sociálne znevýhodneného prostredia.

Vyslobodenie sa zo špirály dlhov

Pracovné miesta im vytvorili v spolupráci so spoločnosťou Stiga Slovakia, ktorá v Poprade-Matejovciach vyrába kosačky. Pre niektorých z nich je to po mnohých rokoch prvá legálna práca. „Nájsť a udržať si zamestnanie je pre nich ťažké, práca pritom pre nich znamená nádej na lepší život. Stabilné zamestnanie znamená pre ľudí z vylúčených komunít pravidelný príjem, aj vyslobodenie sa zo špirály dlhov,“ vysvetľuje vedúci programov sociálnej integrácie Peter Adam. Projekt Človeka v ohrození spolupracuje priamo so zamestnávateľom a snaží sa o dlhodobú udržateľnosť pracovných miest pre ľudí zo sociálne znevýhodneného prostredia.

Kľúčová je aj rola sociálnej pracovníčky

„Pred nástupom do zamestnania vybraní uchádzači chodia na prípravné školenia, na ktorých si zlepšujú zručnosti potrebné na výkon zamestnania,“ vysvetľuje postup Adam. Sociálne pracovníčky ich sprevádzajú na jednotlivé pohovory a sú s nimi v kontakte aj po nástupe do práce. Pomáhajú pri riešení problémov, ktoré na pracovisku môžu časom vzniknúť. Ako doplnil Adam, do programu sa v rámci komunitných centier často zapájajú viacerí členovia rodiny, čím sa výrazne zvyšuje životná úroveň celej domácnosti aj komunity. Či už ide o zlepšenie úrovne bývania, vzdelávanie detí, až po zlepšenie finančnej gramotnosti.

Program je aplikovateľný na hocijakú firmu

Program Človeka v ohrození berie do úvahy potreby konkrétneho zamestnávateľa. V úvodnej fáze to bola práve firma Stiga Slovakia, ktorá v Poprade-Matejovciach vyrába kosačky. Spoločnosť sa stala prvým partnerom projektu a dnes už zamestnáva 40 Rómov z vylúčených komunít. V spolupráci so zamestnávateľom vzdelávali aj riadiacich pracovníkov, ktorí pracujú s Rómami priamo vo výrobe. Program je však aplikovateľný na hocijakú firmu a Človek v ohrození chce po úspešnom prvom roku spolupráce postupne rozšíriť. „Momentálne komunikujeme s ďalšími firmami,“ uzatvára Adam.

Viac k témam: Človek v ohrození, rómovia, zamestanie, zamestnanosť, zamestnanosť na Slovensku
Zdroj: Webnoviny.sk - Spoločnosť Stiga v Poprade zamestnala už 40 Rómov pomocou inovatívneho programu zamestnávania © SITA Všetky práva vyhradené.

Read 231 times

Media

NULL

Image Gallery

NULL

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner