31. marec 2020
Facebook
sobota, 02 február 2019 20:00

Ministerstvo spravodlivosti chce zriadiť nový inštitút, ktorý by mal riešiť absenciu sudcov

Written by 
Rate this item
(0 votes)

BRATISLAVA 2. februára (WebNoviny.sk) - Návrh zákona o takzvaných hosťujúcich sudoch je dokončený. Vyplýva to z materiálu, ktorý predložilo v piatok ministerstvo spravodlivosti do medzirezortného pripomienkového konania.

Zriadenie nového inštitútu

Hlavným cieľom návrhu zákona je efektívne nahradiť sudcov, ktorí dočasne z rôznych príčin nemôžu vykonávať svoju prácu. Rezort podľa predloženého materiálu plánuje zaviesť zákon do praxe s účinnosťou od 1. júla tohto roka. Potreba zriadenia nového inštitútu vyplynula predovšetkým z hĺbkového auditu slovenského súdnictva, ktorý zadala ešte za svojho pôsobenia v kresle ministerky Lucia Žitňanská (nezaradená). Obdobné inštitúty fungujú aj v zahraničí, kde sa takýmto spôsobom riešia dlhodobé práceneschopnosti sudcov, materské dovolenky či iné dôvody.

Riešenie dočasnej absencie sudcu

„Návrh zákona bol vypracovaný v rámci pracovnej skupiny zriadenej na Ministerstve spravodlivosti Slovenskej republiky v nadväznosti na odporúčania zo Správy k stavu justície na Slovensku vypracovanej Európskou komisiou pre efektívnu justíciu (CEPEJ),“ uvádza sprievodný materiál dôvody návrhu zákona. „Účelom návrhu zákona je zavedenie inštitútu hosťujúceho sudcu, a to s cieľom vytvoriť predpoklady pre riešenie situácií, ktoré dočasne negatívne ovplyvňujú fungovanie súdov tým, že znamenajú dočasnú absenciu zákonného sudcu (napríklad materská alebo rodičovská dovolenka, prerušenie výkonu funkcie sudcu, stáž sudcu a podobne),“ dopĺňa stanovisko ministerstva.

Problémom nie je málo sudcov

Sudcovské stavy volajú dlhodobo po navýšení ich stáleho počtu z dôvodu nedostatočného personálneho obsadenia. Audit justície, ktorý vykonala medzinárodná organizácia CEPEJ (The European Commission for Efficiency of Justice – Európska komisia pre efektívnu justíciu) však tento nedostatok priamo nepotvrdil. Správa uviedla, že hlavným problém slovenského súdnictva nie je v nedostatočnom personálnom obsadení, ale v iných faktoroch. V budúcnosti má rezort vypracovať aj súdnu mapu, ktorá by zmenila organizáciu a tiež špecializáciu jednotlivých pracovísk.

Viac k témam: sudcovia
Zdroj: Webnoviny.sk - Ministerstvo spravodlivosti chce zriadiť nový inštitút, ktorý by mal riešiť absenciu sudcov © SITA Všetky práva vyhradené.

Read 195 times

Media

NULL

Image Gallery

NULL

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner