14. október 2019
Facebook
utorok, 05 február 2019 21:00

Prezident Kiska napadol ceny Alexandra Dubčeka a J. M. Hurbana, mal sa nimi zaoberať ústavný súd

Written by 
Rate this item
(0 votes)
 Ústavný súd SR (ÚS) dnes podvečer vydal oznámenie o zrušení verejného zasadnutia pléna, ktoré sa malo konať v stredu 6. februára. Ústavní sudcovia mali v pléne rozhodnúť o návrhu prezidenta SR Andreja Kisku o súlade Zákona o štátnej cene Jozefa Miloslava Hurbana a štátnej cene Alexandra Dubčeka s Ústavou SR. A

Neúčasť právneho zástupcu prezidenta

Ako sa uvádza v tlačovej správe, ktorú agentúre SITA poskytla Ivana Vilinská z tlačového odboru ÚS, predsedníčka ústavného súdu ruší verejné zasadnutie pléna ÚS pre ospravedlnenú neúčasť právneho zástupcu navrhovateľa – prezidenta Slovenskej republiky. Tlačová správa neuvádza, či bude o veci rokovať ešte toto plénum ÚS, keď sa deviatim sudcom z trinástich končí funkčné obdobie 16. februára tohto roku. Po tomto termíne sa môže stať, že ÚS nebude funkčný, ak parlament dovtedy nezvolí 18 kandidátov na sudcov ÚS, z ktorých potom prezident vymenuje deväť nových sudcov. V hre je však aj variant, že NR SR predĺži funkčné obdobie terajších sudcov, kým nebudú zvolení noví sudcovia, aby predišiel znefunkčneniu ÚS.

Neústavnosť udeľovania cien

Zákon o štátnej cene Jozefa Miloslava Hurbana a štátnej cene Alexandra Dubčeka nadobudol účinnosť 1. januára 2018. Štátnu cenu Jozefa Miloslava Hurbana odovzdáva predseda parlamentu na základe návrhu ústavnoprávneho výboru. Štátnu cenu Alexandra Dubčeka udeľuje vláda, ktorej bude pomáhať komisia, pričom jej úlohou je posudzovať a nezávisle hodnotiť podnety na jej udelenie. Prezident Andrej Kiska napadol Zákon o štátnej cene Jozefa Miloslava Hurbana a štátnej cene Alexandra Dubčeka pre neústavnosť. V argumentácii podania sa uvádza, že ústava jednoznačne stanovuje, že prezident udeľuje vyznamenania, ak na to nesplnomocnil iný orgán. Z výlučného oprávnenia prezidenta vyplýva, že bez splnomocnenia prezidenta nie je možné, aby iný ústavný orgán Slovenskej republiky udeľoval vyznamenania, alebo im rovnocenné ocenenia, za aké treba považovať aj štátne ceny. NR SR napriek jasnému zneniu ústavy prijala zákon o štátnych cenách a jeho prijatím neústavným spôsobom oslabila postavenie prezidenta pri udeľovaní vyznamenaní, pretože rozdelila ich udeľovanie, aj keď pod názvom „štátna cena“ medzi tri ústavné inštitúcie, hoci to ústava neumožňuje. Narušila tým ústavné postavenie prezidenta.

Viac k témam: Štátna cena Alexandra Dubčeka, štátna cena Jozefa Miloslava Hurbana, Ústavný súd SR
Zdroj: Webnoviny.sk - Prezident Kiska napadol ceny Alexandra Dubčeka a J. M. Hurbana, mal sa nimi zaoberať ústavný súd © SITA Všetky práva vyhradené.

Read 148 times

Media

NULL

Image Gallery

NULL

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner