02. jún 2020
Facebook
štvrtok, 07 február 2019 12:00

Ľudia podľa prezidenta Kisku žiadajú slušnosť a spravodlivosť, aby mohli opäť veriť štátu

Written by 
Rate this item
(0 votes)

BRATISLAVA 7. februára (WebNoviny.sk) - Ľudia na Slovensku žiadajú slušnosť a spravodlivosť, aby mohli opäť veriť štátu. Uviedol to vo svojom príhovore prezident Slovenskej republiky Andrej Kiska v rokovacej sále Národnej rady Slovenskej republiky. "Som presvedčený, že dnes to znamená zvoliť 18 kandidátov, ktorí môžu byť kvalitnými ochrancami ústavnosti na Slovensku," vyhlásil Kiska. Pripomenul, že o deväť dní sa skončí funkčné obdobie deviatim sudcom a sudkyniam Ústavného súdu Slovenskej republiky. Dve tretiny sudcovských miest sa uvoľnia a ich obsadenie bude definovať charakter súdu na najbližších 12 rokov. "To, ako vaša dnešná voľba dopadne, bude pre budúcnosť Slovenska a dôveru ľudí v štát, demokraciu a spravodlivosť nesmierne dôležité," povedal.

Dostatok kvalitných a čestných odborníkov

Podľa prezidenta medzi 39 uchádzačmi je dostatok kvalitných a čestných odborníkov. "Niet žiadnych pochýb o tom, že aj spomedzi dnešných 39 uchádzačov je možné zostaviť dôveryhodný ústavný súd," uviedol. Ústavný súd Slovenskej republiky považuje za jednu z najvýznamnejších inštitúcií v našej krajine. "Ako občania, ale aj ako zvolení zástupcovia ľudí, doň vkladáme dôveru, že bude nestranne a nezávisle vykladať ústavu, rozhodovať o našich právach a slobodách, že bude garantovať demokratický charakter štátu a chrániť vládu práva na Slovensku. Sila a presvedčivosť inštitúcií je však daná schopnosťami a dôveryhodnosťou tých, ktorí ich tvoria," povedal.

Kríza dôvery v politiku

Prezident si myslí, že ak nebudú opatrní, to, čo je dnes krízou dôvery v politiku, môže byť zajtra krízou dôvery v demokraciu. "Hlasovanie bude o ochote a schopnosti parlamentu konať v záujme Slovenska a zabezpečiť normálne fungovanie štátu. Vládna koalícia má všetko, čo k tomu potrebuje, dostatok kvalitných uchádzačov aj parlamentnú väčšinu," vyhlásil. "Vašou ústavnou povinnosťou je zvoliť 18 kandidátov. Ja ako prezident som pripravený vymenovať z nich deväť sudcov ústavného súdu bez zbytočného odkladu. Tak, aby k 16. februáru 2019 ústavný súd riadne fungoval a bola zabezpečená účinná ochrana práv ľudí na Slovensku," povedal.

Viac k témam: Národná rada SR, prezident Slovenskej republiky, Ústavný súd SR, voľba ústavných sudcov
Zdroj: Webnoviny.sk - Ľudia podľa prezidenta Kisku žiadajú slušnosť a spravodlivosť, aby mohli opäť veriť štátu © SITA Všetky práva vyhradené.

Read 110 times

Media

NULL

Image Gallery

NULL

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner