Print this page
štvrtok, 07 február 2019 15:00

Naživo: Voľba ústavných sudcov v parlamente, poslanci ich zrejme budú vyberať tajne

Written by 
Rate this item
(0 votes)

BRATISLAVA 7. februára (WebNoviny.sk) - V parlamente sa po štvrtkovej pravidelnej Hodine otázok začne rokovanie rokovanie o nových ústavných sudcoch.

Pravdepodobne tajná voľba

Predseda parlamentu a Slovenskej národnej strany (SNS) Andrej Danko zdôraznil, že majú na stole 39 kvalitných mien a v koalícii nedošlo k prieniku nejakých mien. Nemá informáciu o výsledku rokovania poslaneckého klubu SNS. "Nedovolil by som si to navrhovať na Koaličnej rade. Aj pre nás bude výsledok hlasovania prekvapením. Verím, že sa nájde prienik takých mien, ktoré budú dôstojné a budú predpokladom pre výber prezidentskej kancelárie. Neexistuje v tomto žiadna politický dohoda," uviedol s tým, že ho mrzí spolitizovanie témy.

Naživo: Rokovanie parlamentu o ústavných sudcoch

Voľba ústavných sudcov v parlamente by mohla byť podľa Danka v piatok a podľa jeho slov bude pravdepodobne tajná. "Ak sa dnes (vo štvrtok, pozn. red.) skončí rozprava, chcel by som, aby voľba bola v piatok. Všetko záleží od priebehu prerokovania," uviedol.

Parlament má zvoliť 18 kandidátov

Pôvodne bolo uchádzačov 40, svoju kandidatúru však stiahla šéfka policajnej akadémie Lucia Kurilovská. Mimoriadne vo štvrtok k voľbe kandidátov na ústavných sudcov v Národnej rade SR vystúpil aj prezident Andrej Kiska. Parlament má zvoliť 18 kandidátov na ústavných sudcov, z ktorých následne prezident vymenuje polovicu. Podľa súčasných pravidiel musí získať uchádzač o post sudcu Ústavného súdu SR nadpolovičnú väčšinu hlasov prítomných poslancov, najmenej však 39. Kým predstavitelia koaličných strán presadzujú tajnú voľbu, opozícia a mimovládne organizácie žiadajú verejnú voľbu. Danko uviedol, že aj v prípade, ak plénum nezvolí kompletný počet 18 kandidátov na sudcov Ústavného súdu SR, pošle ho prezidentovi Kiskovi, aby z nich vymenoval polovicu za sudcov. "My sme povinní poslať zvolených kandidátov. Prosím Boha, nech ich máme 18 a nech prezident vyberie deväť," dodal Danko. Na margo štvrtkového vystúpenia hlavy štátu v parlamente Danko uviedol, že oceňuje, že Kiska nevystúpil pred hlasovaním o voľbe kandidátov, čím by mohol ovplyvniť rozhodovanie poslancov. "Poslanci majú konať nezávisle a nestranne. Ďakujem, že prezident neprekročil hranicu," povedal. Zobraziť fotogalériu k článku:
Vypočúvanie kandidátov na sudcov Ústavného súdu SR

Viac k témam: Národná rada SR, Ústavný súd SR, voľba ústavných sudcov
Zdroj: Webnoviny.sk - Naživo: Voľba ústavných sudcov v parlamente, poslanci ich zrejme budú vyberať tajne © SITA Všetky práva vyhradené.

Read 95 times
Super User

Latest from Super User

Media

NULL

Image Gallery

NULL