16. február 2020
Facebook
štvrtok, 07 február 2019 17:00

Foto: Kancelárka Merkelová v Bratislave rokovala s premiérmi V4 a stretla sa aj s prezidentom Kiskom

Written by 
Rate this item
(0 votes)

  • aktualizované 7. februára, 16:25
BRATISLAVA 7. februára (WebNoviny.sk) - Bilaterálne vzťahy najmä v hospodárskej oblasti, digitalizácia či umiestnenie vznikajúcej Európskej agentúry pre prácu boli hlavné témy štvrtkového rokovania nemeckej kancelárky Angely Merkelovej s jej slovenským kolegom Petrom Pellegrinim. Merkelová vo štvrtok priletela na jednodňovú návštevu Slovenska, ešte ju čaká rokovanie vo formáte V4 + Nemecko. Kancelárka na úvod svojho vystúpenia pripomenula 30. výročie boja za slobodu a demokraciu vo východnej Európe. Médiá zaujímal aj názor Merkelovej na brexit a vyšetrovanie únosu vietnamského občana. Podľa Pellegriniho bolo rokovanie konštruktívne a priateľské.

Digitalizácia bude dominantnejšia

„Je to už 30 rokov, čo my v Nemecku aj vy v krajinách Visegrádskej štvorky vyšli do ulíc a postavili sa za slobodu a demokraciu, čo zmenilo život nás všetkých. Dnes sme spoločne v Európskej únii a NATO, Slovensko je aj súčasťou eurozóny, čím sme ešte viac spätí. Spája nás úzka spolupráca v priemysle, najmä automobilovom. Na to, že má Slovensko 5,4 milióna obyvateľov, máme naozaj dobrú obchodnú bilanciu,“ uviedla Merkelová. Zobraziť fotogalériu k článku:
Angela Merkelová v Bratislave Krajiny však podľa nej musia dbať aj na to, aby úzko spolupracovali aj v oblasti digitalizácie, ktorá bude v budúcnosti čoraz dominantnejšia. „Našli sme množstvo prienikov, napríklad v otázke priemyslu, digitálnych technológií či kybernetickej bezpečnosti. Hovorili sme o spolupráci v prípade regulácie v digitálnom svete, v ktorom niekedy neplatia tie pravidlá, ktoré platia vo fyzickom svete,“ potvrdil Pellegrini. Zároveň potvrdil, že ju požiadal o podporu pri umiestnení Európskej agentúry pre prácu na Slovensko. Merkelová zareagovala, že je otvorená tomu, aby sa takéto inštitúcie umiestňovali do nových členských štátov a je otvorená ďalšiemu dialógu.

Vidí snahu o usporiadaný brexit

Merkelová zároveň ocenila, že Slovensko ako predsedajúca krajina Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) trvá na dodržiavaní Minských dohôd medzi Ruskom a Ukrajinou. Záujem médií sa sústredil na brexit. Veľká Británia opustí Európsku úniu 29. marca, teda o 50 dní. „Päťdesiat dní je málo, ale môže to byť dlhých 50 dní, podľa toho, ako sa na to pozeráme,“ priznala kancelárka. Zo strany britskej premiérky Theresy Mayovej a jej vlády vidí snahu o usporiadaný brexit, ktorý by bol lepší pre všetkých, než odchod bez dohody. Práve odchod bez dohody je v súčasnosti najskloňovanejším, ale zároveň najobávanejším scenárom. „Je našou povinnosťou urobiť všetko pre to, aby sme k dohode dospeli,“ vyhlásila Merkelová. Zároveň je ale povinnosťou zachovať integritu vnútorného trhu a nastaviť pravidlá pre Írsko a Severné Írsko. Partneri sa počas rozhovoru dotkli aj únosu vietnamského občana z Nemecka cez Slovensko, potvrdila Merkelová. „Krátko sme o tom hovorili, zaujímalo nás to. Ale nepochybujem o tom, že Slovensko robí všetko pre to, aby sa únos vyšetril,“ povedala.

Rokovanie s premiérmi V4

Angela Merkelová bola na bilaterálnej návšteve Slovenska 20. októbra 2014. Vtedy jej ako tretej žene v histórii udelili čestný doktorát na Univerzite Komenského. Vo februári 2011 sa už raz v Bratislave zúčastnila na vrcholnej schôdzke krajín Visegrádskej skupiny. Okrem toho sa v septembri 2016 zúčastnila na Bratislavskom summite. Vo štvrtok ju ešte čaká rokovanie s premiérmi Visegrádskej štvorky – Pellegrinim, českým premiérom Andrejom Babišom, maďarským predsedom vlády Viktorom Orbánom a poľským premiérom Mateuszom Morawieckim. Analytici upozorňujú na fakt, že jej štvrtková návšteva nie je čisto formálna, koná sa v čase vrcholiacich príprav na brexit, pričom stále nie je jasné, za akých podmienok Londýn európske spoločenstvo opustí. Vzhľadom na odchod Spojeného kráľovstva a súčasné vnútropolitické problémy francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona je nemecká kancelárka považovaná za tú, ktorá vďaka svojej autorite začína vyjednávať so štátmi o budúcom európskom rozpočte.

Viac k témam: Európska únia, V4 Visegrádska štvortka
Zdroj: Webnoviny.sk - Foto: Kancelárka Merkelová v Bratislave rokovala s premiérmi V4 a stretla sa aj s prezidentom Kiskom © SITA Všetky práva vyhradené.

Read 126 times

Media

NULL

Image Gallery

NULL

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner