31. marec 2020
Facebook
utorok, 12 február 2019 21:00

Online: Poslanci verejne nezvolili ani jedného kandidáta na sudcu ústavného súdu, Fico už nekandidoval

Written by 
Rate this item
(0 votes)

  • aktualizované 12. februára 20:00
BRATISLAVA 12. februára (WebNoviny.sk) - Poslanci parlamentu v utorok hlasovali o sudcoch Ústavného súdu SR a nezvolili ani jedného kandidáta. Voľba bola verejná, keďže na začiatku plénum neschválilo tajné hlasovanie, ktoré navrhovala skupina poslancov za stranu Smer-SD. Za bolo 52 poslancov, proti 64 a zdržalo sa 16. Na hlasovacom lístku mali poslanci 37 mien uchádzačov a bol platný iba vtedy, ak bolo zakrúžkovaných najviac 18 mien. Poslanci si prevzali 132 hlasovacích lístkov - 13 poslancov ho naspäť neodovzdalo a zo 119 hlasovacích lístkov bolo 53 neplatných a 66 platných. Väčšina zákonodarcov koaličných strán Smer-SD a SNS odovzdala prázdne alebo znehodnotené hlasovacie lístky. Opakovaná voľba sa uskutoční vo štvrtok o 14:00. Podľa súčasných pravidiel musí získať uchádzač nadpolovičnú väčšinu hlasov prítomných poslancov, najmenej však 39.

Fico stiahol kandidatúru

Parlament mal mať na výber 39 uchádzačov (Lucia Kurilovská sa vzdala kandidatúry už skôr), ale nakoniec ich je iba 37, pretože v utorok predseda strany Smer-SD Robert Fico oznámil, že svoju kandidatúru sťahuje a rovnako svojho kandidáta Radovana Hrádeka, stiahli aj kotlebovci, ktorí sa hlasovania v utorok neplánovali zúčastniť. Naživo: Rokovanie Národnej rady SR
Poslanci majú zvoliť 18 kandidátov, z ktorých následne prezident Andrej Kiska vymenuje polovicu. Šéf smerákov Fico v utorok pohrozili Mostu-Híd, že ak prejdú kandidáti na sudcov ich hlasmi a opozície, bude to mať dopad na koalíciu a strana Smer-SD dokonca spomenul aj vypovedanie Koaličnej zmluvy.

V rozprave sa spomínal najmä Fico

Deviatim sudcom Ústavného súdu SR vyprší funkčné obdobie 16. februára. Novinkou pri voľbe ústavných sudcov bolo verejné vypočutie kandidátov. Deviati sudcovia či sudkyne budú obliekať taláre najbližších 12 rokov. Rozprava v pléne parlamentu, ktorá prebiehala vo štvrtok a piatok bola upriamená prevažne na jedného z uchádzačov. Bol ním poslanec NR SR a expremiér Robert Fico. K jeho osobe zasadal 7. februára aj ústavnoprávny výbor parlamentu, ktorý rozhodol, že expremiér splnil zákonné podmienky na výkon sudcu Ústavného súdu SR. Výbor hlasoval v pomere sedem ku šesť v prospech Ficovej kandidatúry. O tom, že aj Fico spĺňa zákonné podmienky a má požadovanú prax, rozhodla Irén Sárközy (Most-Híd). Sárközy argumentovala tým, že hlasuje iba za to, čo má pred sebou. Poslanec za SaS Ondrej Dostál stojí za tvrdením, že Fico stanovené podmienky nespĺňa.

Online textový prenos (minúta po minúte)

  • voľba ústavných sudcov a reakcie
20:00 Dnešná voľba kandidátov na ústavných sudcov podľa podpredsedu hnutia Sme rodina Petra Pčolinského ukázala že pre Smer, Slovenskú národnú stranu a Ľudovú stranu Naše Slovensko je voľba ústavných sudcov len šachová partia. Ako povedal pre agentúru SITA, Fico, Danko a Kotleba ťahajú figúrkami a reálne hrozí, že ústavný sud nebude obsadený. „Úplne kašlú na ľudí a starajú sa len o svoje vlastne politické záujmy,“ vyhlásil Pčolinský. 19:55 To, ako sa postavil Smer-SD a vládna koalícia k voľbe kandidátov na ústavných sudcov, bolo veľmi dehonestujúce pre celú voľbu a odrážalo to, akú dôležitosť tomu pripisujú. Uviedla to pre agentúru SITA predsedníčka poslaneckého klubu strany Sloboda a Solidarita (SaS) Natália Blahová s tým, že to zobrazuje ich pohľad na to, ako to myslia so Slovenskom. "Ide im len o vlastný prospech a nie o občanov Slovenska, ktorí potrebujú funkčný Ústavný súd SR. Smer zablokoval voľbu ústavných sudcov a ukázalo sa, že im ide v prvom rade o svoj prospech a svoje záujmy. Ak sa nemal stať jedným zo sudcov Robert Fico, tak nebude nič, hoci aj za cenu znefunkčnenia ústavného súdu. Je to zbabelé a podlé," uviedla Blahová. 19:40  To, že nebol zvolený žiaden z kandidátov na sudcov ústavného súdu, nie je dobrá správa a znamená to nadradenie osobných záujmov nad štátny. Pre agentúru SITA to povedal politický analytik Ján Baránek s tým, že pokiaľ sa vo štvrtok nepodarí zvoliť kandidátov, je možné povedať, že politika na Slovensku zlyhala. "Politika má zabezpečovať hlavné funkcie štátu," povedal s tym, že nezvolením kandidátov hrozí paralýza jedného z najdôležitejších ústavných orgánov.
19:24 Koalícia podľa predsedu strany Most-Híd Bélu Bugára získala stredu na to, aby rokovala o kandidátoch na ústavných sudcov. Ako povedal novinárom, ak sa chceme dohodnúť, získali sme jeden deň, a ak sa dohodneme, vo štvrtok môže byť výsledok. „Uvidíme, či sme schopní sa dohodnúť,“ vyhlásil Bugár, ktorý tvrdí, že by jemu, jeho strane, ani Slovensku nepomohlo, keby dnes povedal, čo mu prekáža na krokoch koaličného partnera. „Načo budem rozvirovať hladinu,“ dodal. Podľa Bugára aj druhé kolo voľby musí byť verejné. Paragraf 115 Rokovacieho poriadku však vyslovene hovorí o tajnej voľbe. Uvedený paragraf znie: „Ak sa podľa odseku 1 nenavrhne dvojnásobný počet kandidátov na sudcov ústavného súdu, tajná voľba ďalších kandidátov do uvedeného počtu sa opakuje“. „Mýliť sa je ľudské. Rokovací poriadok je menej ako ústava. Aj poslanci sa mýlia. Myslím si, že to je omyl, čo je v Rokovacom poriadku,“ vyhlásil Bugár s tým, aby to vyriešili právnici.
19:03 Expremiér a predseda strany Smer-SD Robert Fico si spravil z ústavného súdu rukojemníka. Uviedla to po neúspešnej voľbe kandidátov na ústavných sudcov predsedníčka poslaneckého klubu hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) Veronika Remišová. Podľa nej bola utorňajšie voľba ukážkou, že Ficovi nejde o ľudí, o ich práva garantované ústavou, ale jedine o osobné ambície jedného človeka, Fica. "Ukázalo sa, že ambície Fica stoja nad právom, spravodlivosťou, charakterom štátu. Pomohli im poslanci Ľudovej strany Naše Slovensko a odídenci od Borisa Kollára," povedala. Ústavný súd môže o štyri dni skolabovať, keď vyprší funkčné obdobie väčšine sudcov. Je však presvedčená, že predĺžiť im funkčné obdobie by išlo len cez zmenu v ústave, na čo by bola potrebná podpora 90 poslancov parlamentu. "Od nás tie hlasy nedostane," dodala. Líder OĽaNO Igor Matovič tvrdí, že "Fico chce mať 12 rokov beztrestnosť". "Je to nemorálne, neetické, je to opovrhovanie demokraciou. Je schopný tajne rokovať s fašistami, keď mu to nevyšlo a mali voliť verejne, radšej vycúvali. Fico sa rozhodol verejne vydierať koaličných partnerov a myslí si, že takto sa na ústavný súd dostane," vyhlásil Matovič s tým, že prezidentské voľby budú o tom, že voliči budú voliť Fica prezlečeného za Maroša Šefčoviča.
18:58 Podozrenia, ktoré vznikli pri výbere kandidátov na ústavných sudcov, podľa prvého podpredsedu Slovenskej národnej strany Jaroslava Pašku možno vyvolali taký pocit nedôvery, že nebol zvolený žiadny kandidát. Ako povedal pre agentúru SITA, tieto podozrenia sa prelínali medzi koalíciou i opozíciou. 18:44 Smer-SD podľa Erika Tomáša spôsobom voľby, keď poslanci odovzdávali prázdne hlasovacie lístky, vyjadril svoj postoj k nedemokratickej verejnej voľbe kandidátov na ústavných sudcov. Ako povedal Tomáš novinárom, Smer zároveň hlasovaním testoval, či koalícia funguje. „Z výsledku vyplýva, že sa vytvoril priestor na rokovanie. Budeme sa pokúšať o dohodu v koalícii,“ uviedol Tomáš. 18:40 Opakovaná voľba kandidátov na Ústavných sudcov SR sa v parlamente uskutoční vo štvrtok o 14:00. Poslanci budú mať na hlasovacom lístku rovnaké mená. 18:36 Väčšina zákonodarcov koaličných strán Smer-SD a SNS odovzdala prázdne alebo znehodnotené hlasovacie lístky.  18:25 Parlament nezvolil vo verejnej voľbe ani jedného kandidáta za ústavného sudcu. Zo 119 odovzdaných hlasovacích lístkov bolo 53 neplatných a 66 platných. 17:55 Poslanci dohlasovali, spočítavajú sa hlasy a následne oznámia výsledok. 17:41 Na hlasovacom lístku majú poslanci 37 mien uchádzačov a je platný iba vtedy, ak je zakrúžkovaných najviac 18 mien. Podľa súčasných pravidiel musí získať uchádzač nadpolovičnú väčšinu hlasov prítomných poslancov, najmenej však 39. 17:28  Poslanci neschválili tajné hlasovanie, ktoré navrhovala skupina poslancov za stranu Smer-SD. 
17:00 Robert Fico v utorok dokázal, že mu nejde o vládu, jeho koaličných partnerov ani o Slovensko. Ide mu len o jeho osobu. Uviedol to na utorkovej tlačovej besede podpredseda strany Sloboda a Solidarita (SaS) Ľubomír Galko s tým, že Fico je ochotný rozbiť vládu v prípade, ak zloženie Ústavného súdu (ÚS) SR nebude podľa predstáv Smeru. 16:17 Expremiér Robert Fico (Smer-SD) spôsobí svojimi osobnými ambíciami ústavnú krízu a znefunkční tak Ústavný súd SR, vyhlásila Veronika Remišová z hnutia OĽaNO a doplnila, že Ficove výzvy smerom k strane Most-Híd o tom, ako má pri ústavných sudcoch hlasovať, za neakceptovateľné. "To je nemysliteľné, aby si pán Fico kládol obdobné podmienky. Zároveň hrozí, že strana Smer spôsobí chaos a kolaps ústavného súdu, ktorý je jedným z pilierov demokracie," povedala Remišová. 16:14 Hlavným posolstvom vyhlásenia predsedu koaličnej strany Smer-SD Roberta Fica je, že na Slovensku sú reálne predčasné voľby, tvrdí politický analytik Ján Baránek. "Na ťahu je teraz Most-Híd, Čierny Peter je v jeho rukách," myslí si Baránek. Vyjadril tiež presvedčenie, že ak Most-Híd zahlasuje s opozíciou, budú s veľkou pravdepodobnosťou predčasné voľby. 16:04 Ak by voľba kandidátov v utorok a vo štvrtok mala byť v parlamente chaotická, podľa šéfa smerákov Roberta Fica existuje možnosť predĺžiť mandát aktuálnym ústavným sudcom. Pripomenul, že Smer-SD má naďalej výhrady k verejnej voľbe kandidátov 15:25 Predseda Smeru-SD Robert Fico oznámil stiahnutie kandidatúry. Zároveň uviedol, že ak prejdú kandidáti spoločne zvolení poslancami Mosta-Híd a opozície, bude to mať vážne následky pre ďalšie fungovanie vládnej koalície.
15:12 Poslanci Ľudovej strany Naše Slovensko (ĽSNS) sa nezúčastnia hlasovania o ústavných sudcoch a sťahujú nomináciu svojho kandidáta Radovana Hrádeka. Vyhlásil to na tlačovej besede predseda ĽSNS Marian Kotleba s tým, že poslanci z ich poslaneckého klubu sa nechcú zúčastniť "frašky", ktorá sa stala z voľby ústavných sudcov. "Začali sa objavovať konšpirácie o tom, že poslanci ĽSNS sa stretávali s inými stranami," povedal Kotleba.
Podľa Kotlebu sú poslanci ĽSNS vo výkone svojho poslaneckého mandátu zaviazaní len svojim voličom. "Odmietame, aby predstavitelia inej politickej strany hovorili za nás, čo máme robiť a čo robíme," povedal Kotleba s tým, že do žiadnych politických hier sa nedajú zatiahnuť. Zároveň vyhlásil, že súčasný prezident Andrej Kiska "nemá morálne právo na záver volebného obdobia menovať nových ústavných sudcov". "A preto v tejto situácii od toho dávame ruky preč a nebudeme sa podieľať na tejto fraške," dodal Kotleba. 14:55 Strana Smer-SD je pripravená vypovedať Koaličnú zmluvu. Agentúre SITA to potvrdili zdroje z vedenia strany. Dôvodom je nedohoda v koalícii na spôsobe voľby ústavných sudcov. Predseda Smeru-SD Robert Fico zároveň zvažuje, že sa vzdá kandidatúry na ústavného sudcu. Tlačovú besedu ohlásil na 15:00.
14:27 Poslanecký klub Most-Híd je za verejnú voľbu kandidátov na ústavných sudcov. V utorok sa na tom dohodli jeho členovia na spoločnom rokovaní. Minulý týždeň 15 poslancov Smeru-SD požiadalo o tajnú voľbu. Poslanci Mosta-Híd budú proti tomuto návrhu.
14:00 V parlamente by mali v utorok o 17.00 poslanci voliť ústavných sudcov.


Viac k témam: Národná rada SR, Ústavný súd SR, voľba ústavných sudcov
Zdroj: Webnoviny.sk - Online: Poslanci verejne nezvolili ani jedného kandidáta na sudcu ústavného súdu, Fico už nekandidoval © SITA Všetky práva vyhradené.

Read 204 times

Media

NULL

Image Gallery

NULL

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner