Print this page
štvrtok, 14 február 2019 21:00

Video: Vládna koalícia podľa Kisku odignorovala volanie verejnosti a vyhrali osobné záujmy

Written by 
Rate this item
(0 votes)
Štvrtkové hlasovanie v Národnej rade SR, keď poslanci opätovne nezvolili kandidátov na ústavných sudcov, je „veľkou ranou pre dôveru ľudí v schopnosť politikov poctivo spravovať štát“.

Parlamentná väčšina zlyhala

Na sociálnej sieti to konštatoval prezident Andrej Kiska. Vládna väčšina podľa neho ignorovala svoju základnú povinnosť a zodpovednosť pracovať tak, aby štát a jeho ústavné inštitúcie normálne fungovali. Prezident zdôraznil, že parlamentná väčšina zlyhala a znefunkčnila chod základného ústavného orgánu v Slovenskej republike. „Otočili sa chrbtom volaniu verejnosti po slušnosti aj snahe obnoviť dôveru ľudí v schopnosť štátu zaistiť spravodlivosť a rovnosť pred zákonom,“ vyhlásil Kiska.

Dostatok kvalitných kandidátov

Prezident pripomenul, že dvanásť rokov bolo známe, že v týchto dňoch bude potrebné naraz vymeniť väčšinu sudcov ústavného súdu. Parlament mal k dispozícií dostatok kvalitných kandidátov, ako aj prísľub prezidenta vymenovať bez zbytočného odkladu polovicu z nich. „Národná rada, a teda parlamentná väčšina, si túto povinnosť nesplnila,“ zdôraznila hlava štátu s tým, že ústavný súd je pre fungovanie demokratických procesov v krajine životne dôležitý. Kiska konštatoval, že parlamentná väčšina povýšila osobné záujmy nad záujem krajiny.

Znefunkčnený ústavný súd

Prezident na záver pripomenul, že v sobotu uplynie ústavou stanovená lehota deviatim sudcom a sudkyniam ústavného súdu, a ten bude od budúceho týždňa prakticky znefunkčnený. „V tejto situácii je povinnosťou parlamentu hľadať spôsob, ako čo najskôr zvoliť chýbajúcich kandidátov na ústavných sudcov, aby mohol ústavný súd fungovať tak, ako to prikazuje Ústava Slovenskej republiky,“ vyhlásil Kiska a uzavrel, že na budúci týždeň ústavný súd v Košiciach osobne navštívi a oznámi svoj ďalší postup, ako zabezpečiť aspoň jeho provizórne fungovanie.

Viac k témam: Národná rada SR, Ústavný súd SR, voľba ústavných sudcov
Zdroj: Webnoviny.sk - Video: Vládna koalícia podľa Kisku odignorovala volanie verejnosti a vyhrali osobné záujmy © SITA Všetky práva vyhradené.

Read 173 times
Super User

Latest from Super User

Media

NULL

Image Gallery

NULL