03. jún 2020
Facebook
štvrtok, 14 február 2019 22:00

Nezvolenie kandidátov je podľa Baránka ústavná kríza, parlament si neplní svoju zákonnú úlohu

Written by 
Rate this item
(0 votes)

BRATISLAVA 14. februára (WebNoviny.sk) - Opätovné nezvolenie kandidátov na ústavných sudcov je podľa politického analytika Jána Baránka ústavnou krízou. "Celkovo to znamená, že parlament si neplní svoju zákonnú úlohu. Jeho základnou úlohou totiž je, aby fungoval štát a všetky jeho zložky," povedal pre agentúru SITA.

Predĺženie mandátu súčasných sudcov

Zároveň pripomenul, že ak by sa mal naplniť medializovaný scenár s predĺžením mandátu súčasných ústavných sudcov, koalícia na to potrebuje ústavnú väčšinu. Podľa analytika by tiež mohol zo strany koalície nastať pokus aplikovať teóriu, že mandát sudcov trvá pokým nebudú zvolení noví. To však podľa neho nemá oporu v zákone.

Koalícia nemusí skončiť

Baránek zároveň zdôraznil, že si sám nevie predstaviť, ako sa táto situácia vyrieši. Nemyslí si však, že to znamená automaticky koniec koalície. Pokiaľ ide o údajnú dohodu, že koalícia mala zvoliť aspoň šesť kandidátov, Baránek zdôraznil, že ju nebral vážne. "Dalo sa očakávať, že to takto dopadne," povedal s tým, že opäť prevážil politický záujem nad záujmom štátu.

Viac k témam: Národná rada SR, Ústavný súd SR, voľba ústavných sudcov
Zdroj: Webnoviny.sk - Nezvolenie kandidátov je podľa Baránka ústavná kríza, parlament si neplní svoju zákonnú úlohu © SITA Všetky práva vyhradené.

Read 172 times

Media

NULL

Image Gallery

NULL

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner