14. október 2019
Facebook
štvrtok, 28 február 2019 16:00

Obavy o nezávislosť súdov na Slovensku trvajú, tvrdí Brusel a pozitívne hodnotí ústavný súd

Written by 
Rate this item
(0 votes)

BRATISLAVA 28. februára (WebNoviny.sk) - Zlepšovanie justičného systému na Slovensku zostáva naďalej výzvou. Vo svojej hodnotiacej správe o Slovensku (Správa o Slovensku 2019) to konštatuje Európska komisia (EK) s tým, že u nás pretrvávajú problémy týkajúce sa efektívnosti, nezávislosti a kvality justičného systému.

Problém pre občanov aj podniky

"Napriek viacerým reformám, ktoré v niektorých oblastiach viedli k zlepšeniam, dlhodobé obavy týkajúce sa nezávislosti súdnictva zostávajú prevažne nezmenené, a nezdá sa, že by sa riešili," uvádza sa v správe. Slovensko je podľa správy stále posledným spomedzi členských štátov EÚ, pokiaľ ide o vnímanú nezávislosť súdnictva. "Pretrvávajú určité obavy o nezávislosť súdnictva, ktoré neboli uspokojivo vyriešené a nezlepšilo sa ani nízke vnímanie nezávislosti súdnictva, a teda zostávajú problémom pre občanov, ako aj pre podniky a investorov," konštatuje správa.

Dobré výsledky v správnom súdnictve

Ako pozitívny vývoj EK hodnotí, že Ústavný súd SR 30. januára tohto roku rozhodol, že previerky sudcov na základe informácií od Národného bezpečnostného úradu SR, ktoré vyvolali vážne obavy o nezávislosť súdnictva, sú protiústavné. Komisia tiež konštatuje, že systém správneho súdnictva na Slovensku dosahuje dobré výsledky a z celkovej miery vyriešenia prípadov podľa EK vyplýva, že súdom sa vo všeobecnosti darí zvládať nápor prípadov, aj keď orgány hlásili určité problémy týkajúce sa prípadov, ktoré sa riešili viac ako dva roky. Zároveň však poukazuje na zvýšenie dĺžky konania v v občianskoprávnych a obchodných sporoch na súdoch prvého stupňa.

Viac k témam: EK Európska komisia, Ústavný súd SR
Zdroj: Webnoviny.sk - Obavy o nezávislosť súdov na Slovensku trvajú, tvrdí Brusel a pozitívne hodnotí ústavný súd © SITA Všetky práva vyhradené.

Read 105 times

Media

NULL

Image Gallery

NULL

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner