13. august 2020
Facebook
štvrtok, 28 február 2019 18:00

Foto: Prezidenti krajín B9 rokovali v Košiciach, Kiska sa stretol aj so šéfom NATO (aktualizované)

Written by 
Rate this item
(0 votes)
  O tom, ako ľuďom vysvetliť nutnosť investovania do bezpečnosti a obrany hovoril prezident SR Andrej Kiska s generálnym tajomníkom Severoatlantickej aliancie (NATO) Jensom Stoltenbergom vo štvrtok  v Košiciach. Konalo sa tam totiž stretnutie prezidentov Bukureštskej deviatky (B9), teda štátov, ktoré sú na východnom krídle Aliancie. „Zabezpečiť ochranu občanov je základná úloha štátu. Naši ľudia si dokážu zabezpečiť veľa vecí, ale obranu musí zabezpečiť štát. O obrane a bezpečnosti musíme hovoriť práve vtedy, keď je mier, aby sme boli pripravení,“ povedal pred stretnutím s hlavami štátov prezident Kiska. Ako dodal, prezidenti Bulharska, Českej republiky, Estónska, Litvy, Lotyšska, Maďarska, Poľska a Rumunska reprezentujú takmer sto miliónov ľudí.

Na Ukrajine hrozila vojna

„Možno sme zabudli, že pred piatimi rokmi hrozil ozbrojený konflikt na Ukrajine. Hrozila tam vojna. Že trošku viac ako 100 kilometrov od Košíc by zúril vojnový konflikt. Vtedy by sa asi každý jeden občan pýtal – sme pripravení? Investovali sme dosť? O tom musíme uvažovať v čase mieru a vysvetľovať, aké dôležitú sú investície do obrany,“ dodal ešte Kiska pred rokovaním s prezidentkami a prezidentmi. Na záver podotkol, že šéf NATO ocenil pripravenosť Slovenska splniť svoje záväzky, teda investovať do obrany dve percentá HDP do roku 2024 a investovať do modernizácie obrany. Zobraziť fotogalériu k článku:
Summit prezidentov krajín B9 a generálneho tajomníka NATO v Košiciach Hlavnou témou švrtkového rokovania prezidentov krajín Bukureštskej deviatky (B9), ktorá je zoskupením členských krajín NATO a EÚ na východnej hranici, bola otázka bezpečnosti. Rokovania sa začali o 11:00 v košickom Kulturparku. Predchádzalo im stretnutie prezidenta SR Andreja Kisku s generálnym tajomníkom NATO Jensom Stoltenbergom.

Bezpečnostná situácia v Európe

Slovenský prezident okrem neho privítal v Košiciach prezidentov Bulharska, Českej republiky, Estónska, Litvy, Lotyšska, Maďarska, Poľska a Rumunska. V priestoroch košického Kulturparku spoločne diskutovali o aktuálnej bezpečnostnej situácii v Európe a v jej susedstve. Na debatu o obrane proti kybernetickým hrozbám, šíreniu dezinformácií a propagandy boli pozvaní aj dvaja experti - uznávaný odborník na problematiku hybridných hrozieb a bývalý editor týždenníka The Economist Edward Lucas a riaditeľka európskej pobočky Medzinárodného republikánskeho inštitútu v Bruseli Miriam Lexmann.

Odhalenie pamätníka

Diskusia bola rozdelená do dvoch plenárnych zasadnutí. Dopoludnia sa prezidenti venovali téme Bezpečnostná situácia v Európe, jej susedstve a mimo nej – dôsledky pre adaptáciu v rámci NATO. Popoludní sa druhé plenárne rokovanie zaoberalo témou Hybridné hrozby – odolnosť voči nim. Súčasťou programu bolo aj odhalenie pamätníka pri príležitosti stretnutia prezidentov a pripomenutia si dôležitých výročí, pri príležitosti ktorých sa stretnutie konalo. Išlo o 70. výročie vzniku NATO, 15. výročie vstupu Slovenskej republiky a ďalších členov B9 do NATO a 20. výročie vstupu Českej republiky, Maďarska a Poľska.

Viac k témam: krajiny Bukureštskej deviatky (B9), NATO
Zdroj: Webnoviny.sk - Foto: Prezidenti krajín B9 rokovali v Košiciach, Kiska sa stretol aj so šéfom NATO (aktualizované) © SITA Všetky práva vyhradené.

Read 146 times

Media

NULL

Image Gallery

NULL

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner