Print this page
štvrtok, 28 február 2019 21:00

Univerzita Komenského vyzýva politikov, aby k opakovanej voľbe ústavných sudcov pristúpili zodpovedne

Written by 
Rate this item
(0 votes)

BRATISLAVA 28. februára (WebNoviny.sk) - Právnická fakulta Univerzity Komenského v Bratislave navrhne opätovne viacerých kandidátov na post ústavných sudcov.

Politická komédia

Dekan fakulty Eduard Burda zároveň vyzval politikov, aby pristúpili k opakovanej voľbe zodpovedne a prestali z procesu robiť politické divadlo. Agentúru SITA o tom informovala univerzita. Podľa Burdu sa bohužiaľ viacerí z kandidátov, ktorých navrhli, rozhodli viac nekandidovať, pretože sú znechutení zo spolitizovania celej voľby. "Prosím všetkých zainteresovaných politikov, aby prestali z voľby kandidátov na ústavných sudcov a ich následného menovania robiť politickú komédiu a konečne k tejto téme pristúpili zodpovedne," povedal Burda pre agentúru SITA. Tiež doplnil, že vinu za neúspešné dve kolá voľby nových sudcov je potrebné rozdeliť medzi všetkých politikov vrátane prezidenta Slovenskej republiky, pretože sa mali dohodnúť na zmysluplnom a odbornom výsledku.

Ochota asistovať

Univerzita predloží parlamentnému ústavnoprávnemu výboru minimálne šiestich uchádzačov, pričom Burda verí, že ich bude viac. Oprávnené inštitúcie či jednotlivci môžu predkladať mená do 5. marca. Prihláška musí obsahovať viacero náležitostí, okrem iného tiež súhlas kandidáta, preukázané dosiahnuté právnické vzdelanie či 15-ročnú prax v právnickom povolaní. Voľba ústavných sudcov je naplánovaná na marcovú schôdzu Národnej rady SR, ešte pred ňou čaká kandidátov verejné vypočutie. V súčasnosti je od 16. februára tohto roka Ústavný súd SR značne paralyzovaný, keď na ňom zostali iba štyria sudcovia z trinástich. "Právnická fakulta Univerzity Komenského v Bratislave v opakovanej voľbe navrhne viacerých kandidátov na sudcov Ústavného súdu SR. Mnohí z kandidátov z predchádzajúcej voľby sa však rozhodli viac nekandidovať, pretože sú zo spolitizovania voľby znechutení a nie sú ochotní asistovať politikom pri ich „hrách“," uviedol Burda.

Jediný výsledok

Podľa neho nesú na neúspešnej voľbe časť zodpovednosti všetci poslanci Národnej rady SR. "Vyjadrenia akýchkoľvek politikov na adresu jednotlivých kandidátov môžu priniesť jediný výsledok, a to, že ešte menej kandidátov bude súhlasiť so svojou kandidatúrou. Zároveň ako človek z právnického prostredia si dovolím na základe ostatnej verejnej voľby kandidátov na ústavných sudcov vysloviť osobný názor, že opoziční poslanci volili niektorých vynikajúcich kandidátov, ale aj niektorých kandidátov, ktorí ani zďaleka k tým najlepším nepatria, takže aj opoziční poslanci sa správajú politicky a preto nemajú právo na danú tému moralizovať. To nijako nevyviňuje koaličných poslancov zo zmarenia prvej voľby sudcov Ústavného súdu SR, ktoré odradilo mnohých výborných kandidátov od uchádzania sa o tento post," uzavrel. Poslanci Národnej rady SR majú za úlohu zvoliť 18 kandidátov na ústavných sudcov, z ktorých následne prezident vymenuje polovicu.

Viac k témam: Univerzita Komenského v Bratislave, voľba ústavných sudcov
Zdroj: Webnoviny.sk - Univerzita Komenského vyzýva politikov, aby k opakovanej voľbe ústavných sudcov pristúpili zodpovedne © SITA Všetky práva vyhradené.

Read 201 times
Super User

Latest from Super User

Media

NULL

Image Gallery

NULL