01. jún 2020
Facebook
pondelok, 06 máj 2019 19:00

Správna rada Ústavu pamäti národa má novú členku, je ňou historička Marína Zavacká

Written by 
Rate this item
(0 votes)

BRATISLAVA 6. mája (WebNoviny.sk) - Novou členkou Správnej rady Ústavu pamäti národa je historička Marína Zavacká. Historičku z Historického ústavu Slovenskej akadémie vied v pondelok do funkcie vymenoval prezident Andrej Kiska.

Posilnenie činnosti ústavu

Podľa Zavackej by mal ÚPN pokračovať v plnení úloh, na ktoré bol zriadený. "Myslím, že veľmi dobrú činnosť, ktorú ústav vyvíja, treba posilniť sprístupňovaním dokumentov," povedala pre médiá s tým, že si nemyslí, že treba v rámci ústavu meniť typ náplne práce. Správna rada je orgán, ktorý dohliada na činnosť ÚPN a schvaľuje jeho základné dokumenty. "V tejto správnej rade sú odborníci, väčšinou historici z rôznych historických pracovísk, ktorí sa venujú tematike 20. storočia z rôznych uhlov a tým do istej miery suplujú aj vedeckú radu, čiže orgán, ktorý majú vedecké inštitúcie," vysvetlila Zavacká.

Funguje už 16 rokov

Úlohou ústavu pamäti národa je podľa zákona o jeho zriadení "sprístupniť utajenú činnosť represívnych orgánov v dobe neslobody 1939 – 1989 a určiť zodpovednosť za porobenie vlasti, vraždenie, zotročovanie, lúpenie a ponižovanie, morálny a hospodársky úpadok sprevádzaný justičnými zločinmi a terorom proti nositeľom odlišných názorov, deštrukciu tradičných princípov vlastníckeho práva a zneužívanie výchovy, vzdelávania, vedy a kultúry na politické a ideologické účely". Svoju činnosť začal ústav oficiálne prvého mája 2003. Prvým predsedom Správnej rady ústavu bol Ján Langoš.

Viac k témam: ÚPN Ústav pamäti národa
Zdroj: Webnoviny.sk - Správna rada Ústavu pamäti národa má novú členku, je ňou historička Marína Zavacká © SITA Všetky práva vyhradené.

Read 136 times

Media

NULL

Image Gallery

NULL

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner