04. jún 2020
Facebook
sobota, 18 máj 2019 09:00

Slovenských vojakov v aktívnej zálohe pribúda, štát ich ročne motivuje stovkami eur

Written by 
Rate this item
(0 votes)

BRATISLAVA 18. mája (WebNoviny.sk) - Počty vojakov v aktívnej zálohe, ktorí cvičia, narastajú. Vyplýva to z údajov Ministerstva obrany SR, ktoré agentúre SITA poskytla hovorkyňa rezortu Danka Capáková.

Núdzové a krajné situácie

Kým v roku 2018 v rámci aktívnych záloh cvičilo iba o niečo viac ako 50 vojakov, v tomto roku by ich mal byť takmer dvojnásobok. Aktívne zálohy sú súčasťou Ozbrojených síl SR, pričom ich rezort môže nasadiť v prípade núdzových či krajných situácií. Vojakovi v aktívnej zálohe patrí v zmysle zákona motivačný príspevok 600 eur ročne po splnení predpokladu, že absolvuje aspoň 75 percent času pravidelného cvičenia a tiež pomerná časť hodnostného platu za čas cvičenia. Rezort organizuje cvičenie aj v roku 2020, pričom sa záujemcovia môžu prihlásiť do polovice septembra tohto roka.

Spĺňajú požiadavky ozbrojených síl

"V roku 2018 absolvovalo výcvik 54 vojakov v zálohe. V roku 2019 by malo výcvik absolvovať 104 vojakov v zálohe," uviedla Capáková. Hovorkyňa tiež doplnila, že zatiaľ sa nekonali všetky cvičenia v tomto roku a preto môže byť finálny počet oproti plánovanému odlišný. Vojaci, ktorí sú súčasťou aktívnych záloh a zúčastňujú sa na výcviku, spĺňajú požiadavky rezortu obrany napríklad pre prípadné núdzové situácie. "Praktický výcvik vojakov v zálohe zaradených do aktívnych záloh Ozbrojených síl SR spĺňa požiadavky ozbrojených síl pre pripravenosť vojakov v zálohe na výkon mimoriadnej služby (v čase výnimočného stavu, núdzového stavu, vojny alebo vojnového stavu) a na plnenie úloh ozbrojených síl v stave bezpečnosti pri riešení mimoriadnych udalostí," dodala Capáková.

Viac k témam: Ministerstvo obrany SR, Ozbrojené sily SR, výcvik aktívnych záloh
Zdroj: Webnoviny.sk - Slovenských vojakov v aktívnej zálohe pribúda, štát ich ročne motivuje stovkami eur © SITA Všetky práva vyhradené.

Read 88 times

Media

NULL

Image Gallery

NULL

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner