24. august 2019
Facebook
štvrtok, 13 jún 2019 14:00

Počet kolapsov z tepla na Slovensku stúpol. Dbajte na prevenciu, apelujú záchranári

Written by 
Rate this item
(0 votes)

BRATISLAVA 13. júna (WebNoviny.sk) - Počet kolapsov z tepla stúpol, stredu potrebovalo pomoc zdravotníckych záchranárov 76 pacientov. Najviac, 12 pacientov, bolo ošetrených v Košickom kraji, najmenej zásahov evidovali v Trenčianskom kraji, kde mali ťažkosti v dôsledku horúčav siedmi pacienti. Agentúru SITA o tom informovala manažérka komunikácie s verejnosťou Záchrannej zdravotnej služby (ZZS) Alena Krčová.

Dodržiavajte pitný režim

Záchranári v utorok 11. júna zasahovali pri 59 kolapsoch, deň predtým pomoc potrebovali 74 pacienti, ktorí skolabovali v dôsledku vysokých teplôt. Záchranná zdravotná služba opätovne apeluje na verejnosť, aby dbala na prevenciu – zdržiavať sa v interiéri od 11:00 do 15:00 a dodržiavať dostatočný pitný režim.

Najohrozenejšie sú deti a seniori

"Vysoké teploty predstavujú záťaž pre každý organizmus, najohrozenejšie sú však deti, seniori a chronickí pacienti. Ak sa už nevyhneme pobytu vonku, netreba zabudnúť na vhodnú pokrývku hlavy a ľahký odev. Tekutiny treba dopĺňať priebežne, počas celého dňa a nečakať na pocit smädu. Ideálne je piť čistú vodu, minerálne vody, zriedené ovocné a zeleninové šťavy. Kávu s mierou, alkoholu je vhodné vyhnúť sa úplne, pretože rozširuje cievy," priblížila Krčová. Ak sa aj napriek prevencii vyskytnú zdravotné ťažkosti v dôsledku prehriatia, pacienta ochladzujeme a podávame mu tekutiny po malých dúškoch. V prípade zhoršenia zdravotného stavu treba kontaktovať tiesňovú linku 155, kde operátor poradí, ako ďalej postupovať.

Viac k témam: horúčavy, kolaps, vysoké teploty
Zdroj: Webnoviny.sk - Počet kolapsov z tepla na Slovensku stúpol. Dbajte na prevenciu, apelujú záchranári © SITA Všetky práva vyhradené.

Read 26 times

Media

NULL

Image Gallery

NULL

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner