01. október 2020
Facebook
nedeľa, 01 september 2019 16:00

Foto: Parlament otvoril svoje brány, ľudia dávali poslancom aj ťažké otázky (aktualizované)

Written by 
Rate this item
(0 votes)

1.9.2019 (Webnoviny.sk) -

  • aktualizované 1. septembra 15:15
Otvorené poslanecké kluby, rokovacia miestnosť, ale aj prehliadka priestorov, ktoré sú počas roka pre verejnosť zatvorené. To sú lákadlá Dňa otvorených dverí v Národnej rade SR a na Bratislavskom hrade, ktorý sa vždy koná symbolicky 1. septembra na Deň Ústavy Slovenskej republiky. V nedeľu sa ľuďom v Národnej rade Slovenskej republiky prihovára koalícia aj opozícia. V príhovore, ktorým sa začal Deň otvorených dverí, to povedal predseda parlamentu Andrej Danko. „Byť predsedom parlamentu je nielen cťou, ale aj zodpovednosťou. Po štyroch rokoch musím povedať, že tu pracujú úžasní ľudia, ktorí pripravujú zákony, aby vám nimi pomohli," povedal návštevníkom parlament a dodal, že pri nástupe do svojej funkcie zaviedol, aby bola počas rokovania v budove prítomná čestná stráž. „Chcem poďakovať všetkým vojakom, ktorí tu stoja. Verím, že moji nástupcovia to nezrušia," dodal.

Slávnostný ceremoniál vztýčenia vlajky

Brány parlamentu sa pre návštevníkov otvorili v nedeľu o 9:45. Pre verejnosť bude otvorený do 17:00. Bratislavský hrad svojich návštevníkov víta od 10:00 do 18:00. Kancelária NR SR pripravila bohatý program. Pre deti je pripravená poznávacia cesta parlamentom a parlamentarizmom. O 11:55 bol slávnostný ceremoniál vztýčenia štátnej vlajky Slovenskej republiky pred budovou NR SR. O 14:00 krstili prvý edukatívny komiks o slovenskom parlamentarizme, v ktorom deti hravou a zábavnou formou spoznajú základné štátne orgány, ich právomoci a históriu. Kancelária NR SR si pre návštevníkov pripravila aj tabule s kuriozitami. „Sú to také miesta, o ktorých človek zrejme netušil, že sa v parlamente nachádzajú, alebo sa na ne viaže zaujímavý príbeh. Napríklad vysvetlenie telefónnych búdok, ktoré sú v parlamente, alebo poukázanie na povestný bankomat, z ktorého na Nový rok 2009 vybrali prvé eurá," uviedol Kostelník a dodal, že tradične sú otvorené aj rokovacia sála NR SR, Gremiálna miestnosť, kancelária predsedu NR SR.

Ľudia sa pýtali poslancov aj na dôchodky

Otvorené sú aj poslanecké kluby. „Našim priaznivcom rozdávame darčekové predmety, ale to najdôležitejšie je diskusia s ľuďmi. Narozdiel od politických diskusií je diskusia s ľuďmi o vecných problémoch, o tom, čo ich trápi. To je podľa mňa hlavný zmysel dňa otvorených dverí,“ povedal poslanec NR SR za stranu Smer-SD Erik Tomáš. Podľa neho ľudí zaujímajú témy, ktoré sa ich bezprostredne dotýkajú, napríklad dôchodky. Zobraziť fotogalériu k článku:
Deň otvorených dverí v parlamente (fotografie) Predseda poslaneckého klubu hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti Eduard Heger uviedol, že deň otvorených dverí je dobrý nápad. „Ľudia môžu cítiť prácu poslanca. Niekedy sa pýtajú aj ťažké otázky, ale poslanec musí vedieť reagovať. Osobný kontakt je dôležitý,“ dodal Heger. Poslanec NR SR Jozef Rajtár (SaS) je prekvapený, koľko ľudí má o parlament a poslancov záujem. „Diskusia s ľudmi je veľmi podnetná, lebo ľudia vidia veci z iného uhla pohľadu ako my z parlamentu. Vždy sa dá niečo naučiť a poučiť sa,“ vysvetlil. Šéf koaličnej strany Most-Híd Béla Bugár považuje deň otvorených dverí za „trošku zbytočný". Parlament by mal byť podľa neho pre ľudí otvorený denne. „Keď je rokovanie pléna, vždy prijímame skupiny ľudí. Je to aj ich parlament, nielen parlament poslancov. Lepšie by bolo, keby sem pravidelne v normálny deň chodili tí, ktorí majú záujem. Napríklad zo škôl. Nahlásia sa a môžu prísť,“ povedal a dodal, že ho prekvapilo, koľko ľudí im povedalo, že musia vydržať a dostať sa do parlamentu. „Ale boli aj takí, čo povedali, že musíte vydržať, ale my volíme iných,“ uzavrel predseda Mosta-Híd.

Reprezentačné priestory na Bratislavskom hrade

Na Bratislavskom hrade sprístupnia napríklad Reprezentačné priestory, v ktorých sa prijímajú významné návštevy na najvyššej štátnej úrovni. Tieto priestory slúžili na reprezentačné účely aj v minulosti. Využívala ich aj Mária Terézia. „Pripravili sme aj jednu zaujímavosť. Na miesto, kde kedysi bol reálny trón Márie Terézie, odkiaľ panovala Rakúsko-Uhorsku, počas dňa otvorených dverí umiestnime repliku trónu. Ľudia sa tak budú môcť odfotiť na tróne, ktorý bude osadený medzi obrazmi našich vladárov, na mieste, kde sedela aj Mária Terézia," uviedol Kostelník. Areál Národnej rady SR a Bratislavského hradu v nedeľu patrí aj našim záchranným, či obranným zložkám, hasičom a aj policajtom, ktorí pripravili pre záujemcov bohatý program. Napríklad elitní policajti návštevníkom predviedli protiteroristický zásah.

Viac k témam: Bratislavský hrad
Zdroj: Webnoviny.sk - Foto: Parlament otvoril svoje brány, ľudia dávali poslancom aj ťažké otázky (aktualizované) © SITA Všetky práva vyhradené.

Read 59 times

Media

NULL

Image Gallery

NULL

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner