27. september 2020
Facebook
pondelok, 09 september 2019 23:00

Aktualizované: Najvyšší súd zatiaľ nemá novú predsedníčku, Bajánkovej chýbal jeden hlas

Written by 
Rate this item
(0 votes)

9.9.2019 (Webnoviny.sk) -

  • aktualizované 9. septembra 21:38
V pondelňajšom prvom kole Súdna rada SR nezvolila žiadneho z kandidátov na post predsedu Najvyššieho súdu SR. Voľba novej predsedníčky sa tak zopakuje. Na úspech je potrebné získať minimálne desať hlasov, pričom sudkyni Jane Bajánkovej chýbal jediný hlas. Druhá skončila Soňa Mesiarkinová. V pondelok hlasovalo všetkých osemnásť členov Súdnej rady SR, jeden hlasovací lístok bol neplatný. Svoj hlas mohli okrem Bajánkovej a Mesiarkinovej odovzdať aj Ivette Macejkovej. Štefan Harabin v závere minulého týždňa oznámil, že sa vzdáva kandidatúry. Prezidentka Zuzana Čaputová očakáva skoré vypísanie novej voľby vedenia Najvyššieho súdu SR. Výsledok pondelňajšej voľby rešpektuje a zároveň sa obracia na všetkých sudcov, aby voľbu brali ako vážnu príležitosť zvýšiť dôveryhodnosť súdnictva. Stanovisko prezidentky, ktorá podľa Ústavy SR, predsedu Najvyššieho súdu menuje, poskytol médiám jej hovorca Martin Strižinec. Súčasnej šéfke Daniele Švecovej sa končí mandát v októbri.

Voľba na verejnom zasadnutí

Voľba šéfky Najvyššieho súdu SR sa konala na verejnom zasadnutí. Kandidátky sa najskôr prezentovali pred členmi najvyššieho poradného orgánu justície. Prihlásiť kandidátov na predsedu najvyššieho súdu mohli člen súdnej rady, sudcovské rady, stavovské organizácie sudcov, plénum sudcov najvyššieho súdu, sudca najvyššieho súdu a minister spravodlivosti. Predsedom Najvyššieho súdu SR sa môže stať len sudca najvyššieho súdu. Úspešného kandidáta následne posunie rada prezidentke Zuzane Čaputovej. Hlava štátu sa viackrát vyjadrila, že úspešnú kandidátku bude ešte posudzovať podľa odborných a morálnych predpokladov. Zobraziť fotogalériu k článku:
Voľba predsedu Najvyššieho súdu SR (fotografie)

Najväčšiu podporu získala Bajánková

Pri nomináciách získala najväčšiu podporu Bajánková, ktorú navrhlo 15 sudcov najvyššieho súdu, zároveň Sudcovská rada Krajského súdu v Banskej Bystrici, Plénum sudcov Okresného súdu Piešťany a Sudcovská rada Krajského súdu v Nitre. Išlo tiež o spoločný návrh Sudcovskej rady Krajského súdu v Trenčíne a jednej z členiek Súdnej rady Slovenskej republiky. Macejkovú navrhlo 26 sudcov Najvyššieho súdu Slovenskej republiky. Mesiarkinová sa do oficiálneho zoznamu kandidátov na predsedu najvyššieho súdu dostala na základe návrhu jedného z členov súdnej rady – Romana Huszára.

Viac k témam: prezident Slovenskej republiky
Zdroj: Webnoviny.sk - Aktualizované: Najvyšší súd zatiaľ nemá novú predsedníčku, Bajánkovej chýbal jeden hlas © SITA Všetky práva vyhradené.

Read 89 times

Media

NULL

Image Gallery

NULL

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner