09. júl 2020
Facebook
piatok, 13 september 2019 20:00

Naživo: Opozícia odvoláva Pellegriniho, poslankyňa Blahová ho označila za „bábkového premiéra“

Written by 
Rate this item
(0 votes)

13.9.2019 (Webnoviny.sk) -

  • aktualizované 13. septembra 19:09
Mimoriadnu schôdzu, na ktorej sa chce opozícia pokúsiť odvolať premiéra Petra Pellegriniho, sa konečne podarilo otvoriť. V piatok popoludní sa prezentovalo 130 poslancov a na jej začiatku schválili, aby sa rokovalo aj po 16:00, až do ukončenia rozpravy s tým, že hlasovanie sa uskutoční v utorok 17. septembra o 9:00. Predseda parlamentu Andrej Danko na piatkovom brífingu vyhlásil, že Pellegrini má podporu koalície a na otvorení mimoriadnej schôdze našli zhodu na Koaličnej rade. Na začiatku schôdze si zobral slovo líder hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) Igor Matovič, ktorý rečnil takmer dve hodiny, následne v pléne Richard Raši predniesol stanovisko vlády a vystúpil aj premiér Peter Pellegrini. Po jeho slovách sa začala rozprava, do ktorej sa prihlásilo 16 poslancov. V rozprave vystúpila aj poslankyňa za Slobodu a Solidaritu (SaS) a predsedníčka poslaneckého klubu strany Natália Blahová, ktorá okrem iného vyhlásila, že takýto „bábkový premiér" nemá čo robiť na čele vlády a dodala, že výroky a konanie Pellegriniho považuje za festival politického alibizmu a oportunizmu.

Naživo: Rokovanie parlamentu

Otázka na ústavnoprávny výbor

Prechádzajúce dva pokusy otvoriť mimoriadnu schôdzu boli neúspešné. Schôdzu sa nepodarilo ani na dvakrát otvoriť v prvom plánovanom termíne (6. septembra), ani v druhom (9. septembra). Plénum nebolo uznášaniaschopné. Opozícia vyzbierala podpisy pod ďalšiu schôdzu s tým istým cieľom. Šéf parlamentu sa obrátil na ústavnoprávny výbor s otázkou, či je možné zvolať dve schôdze s tým istým cieľom. Podľa predsedu výboru Róberta Madeja ide o neštandardnú situáciu a ani Ústava SR detailne nerieši, ako sa s ňou vyrovnať. „Tak, ako návrh zákona nie je predmetom dvojakého prerokovávania, nemalo by to platiť ani pri návrhu na odvolávanie. Je preto vhodné, aby predkladatelia zvážili späťvzatie jedného z týchto návrhov,“ povedal v stredu Madej. S touto a obdobnými situáciami by sa mal podľa neho do budúcnosti vyrovnať zákon o rokovacom poriadku. Danko rozhodol, že ak budú v piatok v pléne prítomní všetci poslanci, ktorí sa podpísali pod ďalšiu mimoriadnu, 50. schôdzu, začne sa o 13:00. Verí, že tá druhá mimoriadna schôdza, ktorá je zaradená ako posledný bod programu 49. schôdze, bude v tom prípade krátka.

Jankovská odstúpila z funkcie

Opozičným poslancom sa nepáči, ako sa predseda vlády postavil k odvolaniu dnes už bývalej štátnej tajomníčky ministerstva spravodlivosti Moniky Jankovskej za údajnú komunikáciu s Marianom K. Jankovská v utorok 3. septembra na tlačovej besede informovala, že odstupuje z funkcie. Tvrdí, že s Marianom K. nekomunikovala, ani ho nepozná a mobilný telefón jej nevzali, ale dobrovoľne ho vydala tak, ako dobrovoľne vydala všetky kódy k svojmu mobilu, keďže nemá čo tajiť. Celú komunikáciu s Marianom K. označila za "údajnú". Jankovskú v stredu 4. septembra vláda na jej žiadosť odvolala.Viac k témam: mimoriadna schôdza parlamentu, premiér Slovenskej republiky
Zdroj: Webnoviny.sk - Naživo: Opozícia odvoláva Pellegriniho, poslankyňa Blahová ho označila za „bábkového premiéra“ © SITA Všetky práva vyhradené.

Read 116 times

Media

NULL

Image Gallery

NULL

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner