01. október 2020
Facebook
nedeľa, 29 september 2019 17:00

V bratislavskej Rači chcú spustiť zdieľané bicykle, rokujú s ďalšími mestskými časťami

Written by 
Rate this item
(0 votes)

29.9.2019 (Webnoviny.sk) - Bratislavská mestská časť Rača pripravuje spustenie zdieľaných bicyklov v spolupráci s ďalšími mestskými časťami. „V spolupráci s Novým Mestom a Vajnormi pripravujeme spustenie zdieľaných bicyklov, ktoré budu fungovať na inom princípe ako Slovnaft bike, ktoré sa nám ani po 1,5 roku od spustenia nepodarilo dotiahnuť do Rače,“ uviedla na sociálnej sieti vicestarostka Rače Lenka Antalová Plavuchová.

Úspešná skúška vo viacerých mestách

Zdieľané bicykle nemajú byť umiestnene v pevných staniciach, ale voľne zaparkované na verejných miestach a o dostupnosti má informovať aplikácia v mobilnom telefóne. „Tento koncept už úspešne vyskúšali štyri slovenské mestá a rovnako funguje požičiavanie bicyklov aj vo Viedni, Prahe či Berlíne,“ dodala vicestarostka. Mestská časť ešte nevie presne potvrdiť dátum spustenia projektu, ale predpokladajú, že sa im to podarí na jar. „Spustenie projektu závisí od rýchlosti rokovaní s kolegami z mestských častí Nové Mesto a Vajnory. Spoločnosť Antik má však záujem o spustenie systému na území všetkých troch mestských častí naraz. Optimistický variant preto hovorí o spustení po zimných mesiacoch, niekedy koncom marca. Bude to však predmetom rokovaní. Všetky tieto zmluvy musia byť tiež schválené a bude sa k nim vyjadrovať miestne zastupiteľstvo Rače, Vajnôr a Nového Mesta,“ uviedol pre agentúru SITA starosta Rače Michal Drotován.

Spolupráca so spoločnosťou Antik

Bicykle zostanú v majetku spoločnosti Antik, ale ich údržbu či umiestnenie v teréne má vykonávať príslušná mestská časť. Spoločnosť Antik dodá bicykle a zabezpečí administratívu týkajúcu sa systému a Rača bude mať na starosti fungovanie systému priamo v teréne. Cena za požičanie bicykla je podľa Rače ešte predmetom diskusií. „Predpokladáme, že cena sa bude pohybovať v medziach cien, ktoré platia v mestách, kde je už systém spustený. Ide predovšetkým o mesto Košice, kde sa platí jedno euro za hodinu jazdenia, alebo je možnosť si predplatiť hodinu denne na mesiac dopredu za 10 eur, prípadne hodinu denne na rok dopredu za 15 eur,“ dodal Drotován.

Viac k témam: bicykel, bicyklovanie
Zdroj: Webnoviny.sk - V bratislavskej Rači chcú spustiť zdieľané bicykle, rokujú s ďalšími mestskými časťami © SITA Všetky práva vyhradené.

Read 77 times

Media

NULL

Image Gallery

NULL

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner