14. október 2019
Facebook
streda, 09 október 2019 09:00

Najvyšší súd vyhovel odvolaniu prokurátora a sprísnil tresty sátorovcom

Written by 
Rate this item
(0 votes)

9.10.2019 (Webnoviny.sk) - Najvyšší súd SR na svojom utorkovom zasadnutí sprísnil tresty niektorým obžalovaným v rámci prípadu zločineckej skupiny sátorovci. Kristiánovi Kadárovi k 25-ročnému trestu, ktorý mu uložil Špecializovaný trestný súd v marci tohto roku, pridal prepadnutie majetku. Z 21 na 25 rokov tiež zvýšil trest Pavlov Vlčkovi, zo 17 na 18 rokov Rolandovi Szamaranskému a rovnako zo 17 na 18 rokov trest sprísnili aj Andorovi Márikovi. Všetkým trom má zároveň prepadnúť majetok. Súd tak vyhovel odvolaniu prokurátora voči verdiktu prvostupňového súdu, ktorý pôvodne uložené tresty pre trojicu obžalovaných považoval za nedostatočne prísne. Bývalému policajtovi Borisovi Drevenákovi ponechal súd pôvodný 17-ročný trest. Podľa predsedníčky senátu zodpovedajú uložené tresty závažnosti spáchanej trestnej činnosti. Rozhodnutie najvyššieho súdu je právoplatné.

Namietali zaujatosť senátu

Špecializovaný trestný súd uznal obžalovaných už v marci tohto roku za vinných z viacerých trestných činov, vrátane založenia zločineckej skupiny, viacerých vrážd alebo rôznej majetkovej a trestnej činnosti. Viacerí proti tomuto verdiktu podali odvolania, ktoré najvyšší súd zamietol. Keďže obžalovaný František Z. prezývaný Šrek bol pre práceneschopnosť svojej advokátky vyčlenený na samostatné konanie, súd bude o jeho odvolaní rozhodovať samostatne. Zsolt Nagy, prezývaný Čonty a Juraj Bugár známy ako Bugi akceptovali rozsudky Špecializovaného trestného súdu z marca tohto roku, preto sa ich odvolacie konanie netýkalo. Nagy si pre trestnú činnosť odpykáva 22-ročný trest, Bugár dostal trest o rok nižší. Obhajoba v utorok ešte pred ukončením dokazovania namietala zaujatosť senátu. Ten o námietke však nerozhodoval, keďže nebola vznesená bezodkladne a podľa súdu bola tiež nedôvodná. Obhajcovia tiež navrhovali doplniť dokazovanie, vrátane opakovaného výsluchu niektorých svedkov, súd im ani v tomto nevyhovel.

Pôsobili aj v Maďarsku

Skupina sátorovcov páchala násilnú a ekonomickú trestnú činnosť v Dunajskej Strede, v okresoch Galanta a Komárno, ale aj na iných miestach na území Slovenska a Maďarska od roku 1999 až do roku 2010. Lajosa Sátora zavraždili vlastní ľudia v decembri 2010 a jeho telo členovia gangu opakovane premiestňovali, aby ho polícia nenašla. Sátorovci súperili o priestor s gangom pápayovcov, ktorí v marci 1999 zahynuli v bare Fontána v Dunajskej Strede. Strelcov si údajne objednal Sátor. Obeťami gangu boli tiež traja muži, tzv. biele kone, ktorých sa sátorovci zbavili, aby nemohli vypovedať v prípade podvodov s DPH. Na svedomí majú aj vraždu Vojtecha Ecsiho, člena konkurenčnej skupiny pápayovcov a jeho ochrankára Branislava Kotlana v apríli 2003. Informácie o pohybe Ecsiho dostali od policajta Borisa Drevenáka, ktorý za spolčenie s gangom dostal trest 17 rokov nepodmienečne.

Zavraždili desiatky ľudí

Sátorovci sa krutým spôsobom zbavili aj svojho člena Andreja Reisza, ktorého najprv zastrelili, potom rozštvrtili a pomleli mlynčekom na mäso. Násilnou smrťou sa skončil aj život zápasníkov, bratov Szilárda a Csabu Raiszovcov. Podľa svedectva jedného z členov gangu z prípravného konania skupina pripravila o život približne päťdesiat ľudí. Do trestnej činnosti sátorovcov patrí aj zločin falšovania verejnej listiny, keďže dvaja členovia získali falzifikáty preukazov príslušníkov Policajného zboru a Slovenskej informačnej služby a falošné povolenia na prepravu utajovaných skutočností. Jeden z členov gangu bol stíhaný aj za krivé svedectvo a prísahu, pretože s komplicmi nepravdivo obvinil vtedajšieho prvého viceprezidenta Policajného zboru Jaroslava Spišiaka z korupcie. Tým sledovali Spišiakovu diskreditáciu, odvolanie z funkcie a prepustenie z polície, pretože odvolal z funkcie policajta Borisa Drevenáka.

Viac k témam: organizovaný zločin, sátorovci
Zdroj: Webnoviny.sk - Najvyšší súd vyhovel odvolaniu prokurátora a sprísnil tresty sátorovcom © SITA Všetky práva vyhradené.

Read 9 times

Media

NULL

Image Gallery

NULL

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner