17. jún 2021
Facebook
utorok, 18 máj 2021 14:00

Heger prisľúbil pomoc vytopenej obci Rudno nad Hronom, ničivá povodeň usmrtila jednu osobu (foto)

Written by 
Rate this item
(0 votes)

18.5.2021 (Webnoviny.sk) -

  • aktualizované 18. mája, 13:19
Hasiči pokračujú v odstraňovaní škôd po pondelkovom pretrhnutí protipovodňovej hrádze a následnej povodni v obci Rudno nad Hronom (okres Žarnovica). Voda po pretrhnutí pretekala celou obcou a zaplavovala pivnice rodinných domov. V tlačovej správe o tom informovala Katarína Križanová z komunikačného oddelenia Hasičského a záchranného zboru (HaZZ). Silný prúd vody už stihol zachytiť a usmrtiť jednu osobu. Do obce prišiel predseda vlády SR Eduard Heger, ktorý obci prisľúbil finančnú pomoc z rezervy premiéra hneď, ako budú vyčíslené škody. „Prioritou pre nás je pomôcť občanom tejto obce. Ľudia musia cítiť, že štát je tu pre nich, samospráva je tu pre nich,“ uviedol premiér na brífingu v postihnutej obci.

Škody nedokážu vyčísliť

Spolu s predsedom vlády SR prišiel do obce aj minister obrany SR Jaroslav Naď, ďalší ministri a zástupca náčelníka Generálneho štábu Ozbrojených síl SR Ľubomír Svoboda. Spoločne si prešli domy, navštívili ľudí a premiér skonštatoval, že situácia je vážna. Pozostalým po bývalom starostovi, ktorého strhla a usmrtila voda, prejavil úprimnú sústrasť a poďakoval všetkým zložkám, ktoré prišli na pomoc občanom. Starosta Rudna nad Hronom Marián Šurjanský zatiaľ nedokáže rozsiahle škody vyčísliť, pretože udalosť je veľmi čerstvá. Povodeň spôsobila škody rôzneho rozsahu, hlavne na majetku. „My nemáme v obci vodovod, treba čistiť studne a zabezpečiť základné veci. Škody sú na osobných automobiloch, pivniciach domov, ale aj na obytných častiach,“ popisuje následky povodne starosta.

Pomáhajú aj vojaci

Ráno zasadal v obci aj krízový štáb, ktorý rozdelil úlohy pre hasičov a ozbrojené sily, ktoré v obci pomáhajú. Ako informuje Ministerstvo obrany SR, v obci Rudno nad Hronom pomáha od utorkového rána aj 25 profesionálnych vojakov. „Situácia v Rudne nad Hronom je naozaj vážna. V prvom rade nám je nesmierne ľúto ľudského života, ktorý si vyžiadala nárazová povodňová vlna. Na základe požiadavky krízového štábu sme obci poskytli sily a prostriedky na odstránenie následkov povodne, pričom naši vojaci budú spolu so zložkami Hasičského a záchranného zboru pomáhať dokedy to bude potrebné. Urobíme všetko pre to, aby sa situácia v obci čím skôr stabilizovala,“ povedal minister obrany Naď.

Opatrenia nespĺňali kritériá

Protipovodňová hrádza sa pretrhla podľa preverenia pracovníkmi Slovenského vodohospodárskeho podniku (SVP) vplyvom výdatných zrážok. „Pretrhnuté vodozádržné opatrenie zrealizované v rámci Programu revitalizácie krajiny a integrovaného manažmentu povodí nie je majetkom nášho podniku a bolo vybudované na lesnom toku, ktorý sme prebrali do správy od Lesov SR tento rok,“ objasnil pre agentúru SITA hovorca SVP Marián Bocák. „Odborníci už v minulosti argumentovali, že opatrenia realizované v rámci tohto projektu vo väčšine prípadov nespĺňajú požadované kritériá, nie sú vybudované odborne a s použitím vhodných materiálov,“ doplnil hovorca s tým, že tieto opatrenia boli budované v rokoch 2010 až 2012. Generálny riaditeľ SVP Robert Hok ponúkol obci technickú a personálnu súčinnosť pri odstraňovaní škôd a stabilizácii neupravenej časti poškodeného brehu ako dôsledku pretrhnutého vodozádržného opatrenia. Upravenú časť potoka voda nepoškodila.

Viac k témam: záplavy
Zdroj: Webnoviny.sk - Heger prisľúbil pomoc vytopenej obci Rudno nad Hronom, ničivá povodeň usmrtila jednu osobu (foto) © SITA Všetky práva vyhradené.

Read 24 times

Media

NULL

Image Gallery

NULL

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner