17. jún 2021
Facebook
utorok, 18 máj 2021 14:00

Povodne na Slovensku: Hasiči zachraňovali aj ľudí zo zatopených áut, v Banskej Bystrici zatopilo pavilón nemocnice (foto)

Written by 
Rate this item
(0 votes)

18.5.2021 (Webnoviny.sk) -

  • aktualizované 18. mája 13:19
Hasiči v súvislosti s povodňou situáciou a intenzívnym dažďom zasahovali od rána do 12:00 celkovo 79-krát. Ako informovala Katarína Križanová z Prezídia Hasičského a záchranného zboru (HaZZ), situácia je naďalej najvážnejšia v Žilinskom kraji, kde bola pomoc hasičov potrebná 27-krát. Situácia sa začína zhoršovať aj na východnom Slovensku, kde hasičov v Prešovskom kraji privolali doposiaľ k 14 udalostiam súvisiacich s nepriaznivým počasím, v Košickom kraji zasahovali 11-krát.

Na východe pomáhajú aj dobrovoľní hasiči

Hasiči vo väčšine prípadov odčerpávali vodu zo zatopených pivníc, priestorov a ulíc, odstraňovali nánosy bahna, čistili priepusty, odstraňovali prekážky z vodných tokoch a na mnohých miestach vykonávali monitoring vodných tokov. „Nasadzujeme aj dobrovoľné hasičské zbory obcí,“ uviedol pre agentúru SITA operačný dôstojník Krajského riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru v Prešove. Hasiči pomáhajú v obciach Prešovského okresu Terňa, Dulova Ves a Petrovany, a tiež v Čičave v okrese Vranov nad Topľou. Hasiči momentálne zasahujú aj v obciach Hronská Breznica a Ostrá Lúka (okres Zvolen), kde vo vodných tokoch uviazli osobné motorového vozidlá aj s osobami. Ako informovala Katarína Križanová z komunikačného oddelenia Hasičského a záchranného zboru (HaZZ), osoby sa z vozidiel z dôvodu silného prúdu a vysokej hladiny vody nedokázali svojpomocne dostať von.
V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem
V Hronskej Breznici zostala vo vozidle uviaznutá jedna osoba, v Ostrej Lúke sa vo vozidle nachádzali dve osoby. Hasičom sa všetky osoby podarilo pomocou člnov zachrániť a presunúť do bezpečia. Zasahujúci hasiči momentálne pracujú na vytiahnutí automobilov z vodných tokov. Pri udalostiach sa nikto nezranil a všetky osoby sú v poriadku.
V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Protipovodňové bariéry pri štadióne

Ako informuje Hasičský a záchranný zbor (HaZZ) vo svojom profile na sociálnej sieti, hasiči v Banskej Bystrici od skorých ranných hodín stavajú pri zimnom štadióne protipovodňové bariéry, aby tak zabránili vybreženiu rieky Hron. Intenzívne dažde spôsobili v pondelok 17. mája problémy vo viacerých častiach mesta pod Urpínom. „Kritické úseky spolu so všetkými zainteresovanými zložkami monitorujeme a máme ich pod kontrolou," uviedol primátor mesta Ján Nosko s tým, že podľa informácií od Slovenského vodohospodárskeho podniku vyliatie Hrona z koryta nehrozí a jeho hladina by sa mala počas dňa stabilizovať. Počas týchto udalostí zasahovalo do utorňajšieho rána celkom 912 príslušníkov HaZZ a členov dobrovoľných hasičských zborov obcí (DHZO), ktorí zasahovali s 258 kusmi hasičskej techniky. Na mnohých miestach hasiči naďalej zasahujú, vykonávajú protipovodňové opatrenia, odčerpávajú vodu a odstraňujú následky intenzívneho dažďa. Ako informuje hovorkyňa banskobystrického primátora Zdenka Marhefková, mesto v pondelok o 20:30 vyhlásilo 3. stupeň povodňovej aktivity. Všetky záchranné zložky preto počas noci monitorovali jednotlivé lokality a v kritických úsekoch, v ktorých to bolo nevyhnutné, postavili protipovodňové bariéry. Členovia povodňovej komisie mesta spolu s príslušníkmi mestskej polície aktuálne zisťujú vzniknuté škody priamo v teréne. „Situáciu sme sledovali počas celej noci a pokračujeme od skorého rána. Pravidelne zasadá povodňová komisia mesta a v súčinnosti so Slovenským vodohospodárskym podnikom a HaZZ vyhodnocujeme stav vo všetkých mestských častiach. Obyvateľov žiadame, aby prípadné problémy a vzniknuté škodové udalosti nahlasovali na známej linke mestskej polície 159. So záchrannými zložkami sa ich budeme snažiť priebežne odstraňovať. Podľa informácií od vodohospodárov a Slovenského hydrometeorologického ústavu by sa situácia mala okolo obeda upokojiť a Hron by nemal kulminovať,“ informuje primátor s tým, že krízový štáb mesta sa zároveň snaží v teréne zabezpečiť všetkým záchranným zložkám teplý čaj, kávu a polievku.

Problémy mala aj nemocnica

V Banskej Bystrici zatopilo v dôsledku silných pondelkových dažďov aj pavilón Oddelenia infektológie Fakultnej nemocnice s poliklinikou F. D. Roosevelta, ktorý sídli v starom nemocničnom areáli. Ako nemocnica informuje na sociálnej sieti, spôsobilo to výpadok elektriky, a tým aj kúrenia. Vzhľadom na vzniknutú situáciu nie je v budove možné v tejto chvíli zabezpečovať zdravotnú starostlivosť a celé oddelenie museli presťahovať do nového nemocničného areálu. Infektologickým ambulanciám budú dočasne vyhradené priestory na Oddelení urgentného príjmu. „Pacienti budú umiestnení na Oddelení pneumológie a ftizeológie, kde sú reprofilizované lôžka pre pacientov s COVID-19,“ uvádza nemocnica s tým, že v čase havárie bolo na infektológii hospitalizovaných osem pacientov s ochorením COVID-19 a dvaja postcovidoví pacienti. Oddelenie infektológie je jedným z dvoch v celom Banskobystrickom kraji avšak svojou kapacitou a rozsahom poskytovanej starostlivosti v odbore infektológia je jediným v kraji. Pandémia naplno ukázala, akým strategickým pracoviskom toto oddelenie je, pretože na oddelenie prevážali pacientov s COVID-19 z nemocníc z celého kraja. „Vzhľadom na uvedené skutočnosti v kontexte pandémie, ale aj výrazne opotrebenej infraštruktúry, vnímame tému riešenia otázky vybudovania a presťahovania odboru infektológie do novej nemocne ako vysoko aktuálnu,“ dodáva nemocnica.

Viac k témam: hasiči, povodne, záplavy
Zdroj: Webnoviny.sk - Povodne na Slovensku: Hasiči zachraňovali aj ľudí zo zatopených áut, v Banskej Bystrici zatopilo pavilón nemocnice (foto) © SITA Všetky práva vyhradené.

Read 17 times

Media

NULL

Image Gallery

NULL

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner