05. február 2023
Facebook
streda, 30 november 2022 16:00

Karas nevidí dôvod zrušiť paragraf 363, vyjadril sa aj k znižovaniu trestov za majetkovú a ekonomickú trestnú činnosť

Written by 
Rate this item
(0 votes)

30.11.2022 (Webnoviny.sk) - Na zrušenie paragrafu 363 nie je dôvod, pretože v takom prípade by sa musel riešiť mimoriadny opravný prostriedok naprieč celým právnym poriadkom, čo je nezmysel. Uviedol to minister spravodlivosti Viliam Karas na brífingu po rokovaní vlády s tým, že je naklonený zúženiu tohto paragrafu v prípade, ak sa nájde vhodná úprava, ktorá nevylúči možnosť zjednať nápravu.

Opravné prostriedky

Minister Karas nevidí problém v tom, ako je dnes tento paragraf upravený. „Opravné riadne a mimoriadne prostriedky majú svoje miesto v tom zmysle, že ich nevyhodnocujeme len ad hoc podľa jednotlivých konkrétnych rozhodnutí... Vždy je potrebné mať možnosť zhojiť nezákonnosť a je vždy lepšie, ak sa to stane skôr ako neskôr," uviedol Karas s tým, že nemá tým na mysli, aby niekto rozhodoval o vine a nevine, pretože to môže rozhodovať len súd. „Hovorím o tom, že ak je tu nezákonnosť štátnych orgánov, a to pri výkone akýchkoľvek právomocí, vždy tu musí byť priestor na to, aby sa zjednala náprava, či už prostredníctvom riadnych alebo mimoriadnych opravných prostriedkov. Môj názor je, že v každom právnom poriadku musí byť aj mimoriadny opravný prostriedok, a to aj v trestnom poriadku," dodal Karas.

Novela dvoch trestných kódexov

Karas taktiež informoval, že momentálne má na stole novely dvoch trestných kódexov trestného zákona a trestného poriadku. „V rámci trestného poriadku budeme pracovať na tom, aby sa zrýchlilo a zefektívnilo trestné konanie a budú otvorené aj otázky riadnych a mimoriadnych opravných prostriedkov. Predpokladám, že z rôznych podnetov prídu návrhy aj na úpravu týchto otázok. Bude to predmetom aj diskusií a debát," vyhlásil minister spravodlivosti. Šéf rezortu spravodlivosti sa krátko vyjadril aj k znižovaniu trestov za majetkovú a ekonomickú trestnú činnosť. Povedal, že je potrebné modernizovať trestanie tak, aby bolo efektívne a aby trestná politika štátu bola nastavená na odstrašenie od páchania trestnej činnosti. „Ukazuje sa však, že na Slovensku vysoké tresty nijakým spôsobom neodstrašujú od páchania trestnej činnosti, a preto je potrebné ich kombinovať a alternovať. To znamená napríklad prepadnutie majetku, konfiškácie alebo vysoké peňažné tresty. Je teda potrebné dopĺňať rozsah trestania," uzavrel Karas.

Viac k témam: Minister spravodlivosti SR, Paragraf 363 Trestného poriadku, Rokovanie vlády, Trestný poriadok
Zdroj: Webnoviny.sk - Karas nevidí dôvod zrušiť paragraf 363, vyjadril sa aj k znižovaniu trestov za majetkovú a ekonomickú trestnú činnosť © SITA Všetky práva vyhradené.

Read 21 times

Media

NULL

Image Gallery

NULL

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner