05. jún 2023
Facebook
pondelok, 27 marec 2023 17:00

Štát čelí legislatívnej cunami, upozorňujú odborári a Čaputovej adresovali list

Written by 
Rate this item
(0 votes)

27.3.2023 (SITA.sk) - Legislatívnym cunami valiacim sa z parlamentu je predkladanie a prerokovávanie poslaneckých legislatívnych návrhov v Národnej rade SR. V otvorenom liste adresovanom prezidentke SR Zuzane Čaputovej to uviedla šéfka Konfederácie odborových zväzov (KOZ) SR Monika Uhlerová.

Neúcta pri tvorbe zákonov

Podľa nej je činnosť poslancov chaotická, neprehľadná a nekoordinovaná. Legislatívnemu procesu v súčasnosti podľa Uhlerovej chýbajú nielen prvky transparentnosti, participatívnosti a predvídateľnosti, ale konanie poslancov vedie aj k neúcte pri tvorbe a prijímaní zákonov. „Ako zástupcovia zamestnancov s obavami sledujeme, ako sa poslanci obchádzaním štandardného legislatívneho procesu v prijímaní legislatívy snažia presadiť aj také poslanecké legislatívne návrhy, ktoré zasahujú do takmer všetkých oblastí ekonomiky a verejného života," píše v liste prezidentka KOZ.

Obnova dôvery v právny štát

Zmeny parlament podľa nej prijíma bez toho, aby poslanci zohľadnili názory a potreby tých, ktorých sa týkajú. Upozorňuje na to, že obnova dôvery v právny štát bola jednou z najdôležitejších záväzkov tejto vlády a jej poslancov v parlamente. „Naša skúsenosť s aplikáciou skráteného legislatívneho konania a nedodržiavaním nastavených pravidiel zo strany subjektov, ktoré disponujú právom legislatívnej iniciatívy, je dôkazom toho, že sa tak deje, žiaľ, len v predvolebných sľuboch," tvrdí Uhlerová.

Legislatívna smršť

Štát dnes podľa nej čelí takej legislatívnej smršti, akú Slovensko nezažilo od svojho vzniku. Hlavu štátu preto žiada o stretnutie, na ktorom by s ňou chcela prediskutovať poslanecké návrhy predložené do Národnej rady SR a ich dopady na verejné financie, spoločnosť či život jednotlivcov a rodín.

Viac k témam: Legislatívne návrhy, Legislatívny proces, Návrh zákona, Odborári, Prezidentka SR
Zdroj: SITA.sk - Štát čelí legislatívnej cunami, upozorňujú odborári a Čaputovej adresovali list © SITA Všetky práva vyhradené.

Read 26 times

Media

NULL

Image Gallery

NULL

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner