23. júl 2024
Facebook
pondelok, 05 jún 2023 12:00

Ombudsman Dobrovodský začal kontrolu cudzineckej polície, zameria sa aj na využívanie donucovacích prostriedkov

Written by 
Rate this item
(0 votes)

5.6.2023 (SITA.sk) - Verejný ochranca práv Róbert Dobrovodský spolu s právnikmi z jeho kancelárie začali v pondelok o 9:30 neohlásenú kontrolnú návštevu Útvaru policajného zaistenia pre cudzincov v Sečovciach. Ako úrad ombudsmana informoval v tlačovej správe, návšteva bude trvať podľa potreby až do stredy 7. júna.

Podmienky zaistenia

Kontrola sa zameria na prístup príslušníkov Policajného zboru k zaisteným osobám, kvalitu stravy (vrátane zohľadnenia náboženských špecifík), podmienky zaistenia, prístup k zdravotnej starostlivosti, ale aj na využívanie obmedzovacích a donucovacích prostriedkov. So zaistenými osobami budú kontrolóri viesť osobné rozhovory a kontrolované budú priestory a súvisiace dokumenty. „Pre intenzívnu trojdňovú návštevu som sa rozhodol na základe sťažností, ktoré mi osobne avizovali cudzinci počas mojej neohlásenej návštevy 13. apríla. Vtedy som mal možnosť sa s cudzincami porozprávať bez prítomnosti policajtov," povedal Dobrovodský.

Donucovacie prostriedky zo strany policajtov

Z úst cudzincov podľa neho vtedy zazneli sťažnosti na neprimerané používanie obmedzovacích a donucovacích prostriedkov zo strany policajtov, ako napríklad preventívne používanie slzotvorného plynu. Poukazovali tiež na nemožnosť kontaktovať blízke osoby v cudzine alebo na nemožnosť spojiť sa listom s Kanceláriou verejného ochrancu práv. „Osobitne budem skúmať, v akom rozsahu sa používajú tzv. samotky (priestory s oddeleným režimom zaistenia)," zdôraznil ombudsman. Hneď po aprílovej návšteve zariadenia Dobrovodský podľa vlastných slov požiadal vedenie útvaru o zaslanie celej relevantnej dokumentácie. „Tú sme dostali a podľa nej budeme viesť hĺbkovú kontrolu. O výsledkoch a prípadných navrhnutých opatreniach budem informovať ministra vnútra, Prezídium Policajného zboru aj verejnosť. Ak si zistenia vyžiadajú návrh legislatívnych zmien, tieto odporučím poslankyniam a poslancom Národnej rady SR," dodal ombudsman.

Viac k témam: Cudzinci, Cudzinecká polícia, Ombudsman
Zdroj: SITA.sk - Ombudsman Dobrovodský začal kontrolu cudzineckej polície, zameria sa aj na využívanie donucovacích prostriedkov © SITA Všetky práva vyhradené.

Read 40 times

Media

NULL

Image Gallery

NULL

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner