04. december 2023
Facebook
štvrtok, 28 september 2023 12:00

Všetky zápisnice z volieb budú spracované elektronicky, sumarizácia výsledkov tak bude efektívnejšia

Written by 
Rate this item
(0 votes)

28.9.2023 (SITA.sk) - Všetky zápisnice z nadchádzajúcich parlamentných volieb budú vytvorené a spracované elektronicky. Na štvrtkovej tlačovej besede to povedal predseda Štatistického úradu SR Peter Peťko. Podľa neho pôjde konkrétne o viac ako 6000 okrskových a okresných zápisníc. Výsledky parlamentných volieb budú spracovávané výhradne elektronicky. Predtým sa podľa Peťka tento postup použil pri minuloročných spojených komunálnych a krajských voľbách a pri tohtoročnom referende o predčasných voľbách.

Sumarizácia výsledkov volieb

„Chcel by som zdôrazniť, že nepôjde o elektronické hlasovanie," pripomenul Peťko s tým, že ide o sumarizáciu výsledkov volieb. Na ňu sa využije Integrovaný volebný informačný systém (IVIS).

Viac o téme: Predčasné voľby na Slovensku 2023

Vďaka elektronizácii je sumarizácia výsledkov efektívnejšia, spoľahlivejšia, rýchlejšia a taktiež pomáha predchádzať potenciálnym chybám," skonštatoval Peťko.

Vyškolenie členov volebných komisií

Štatistici podľa svojho šéfa v súvislosti so spracovávaním výsledkov volieb vyškolili viac ako 700 svojich zamestnancov. Tí budú počas volebnej noci pôsobiť v 51 odborných sumarizačných útvaroch. „Súčasne sme vyškolili aj tisícky členov volebných komisií, ako aj zástupcov miest a obcí," uviedol Peťko. Úrad podľa neho zároveň preveril spoľahlivosť svojej techniky v rámci troch skúšok. „Posledná sa uskutočnila začiatkom tohto týždňa," povedal.
  • Verejnosť bude môcť sledovať priebežné výsledky volieb na stránke www.volbysr.sk


Viac k témam: Predčasné voľby na Slovensku 2023, Štatistiky, Výsledky, zápisnice
Zdroj: SITA.sk - Všetky zápisnice z volieb budú spracované elektronicky, sumarizácia výsledkov tak bude efektívnejšia © SITA Všetky práva vyhradené.

Read 25 times

Media

NULL

Image Gallery

NULL

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner