14. júl 2024
Facebook
sobota, 30 september 2023 10:00

Mníchovská dohoda nám podľa Wlachovského pripomína, že kompromisy so zlom nevedú k mieru

Written by 
Rate this item
(0 votes)

30.9.2023 (SITA.sk) - Odkaz Mníchova’38 sa vracia ako ozvena, ktorá pripomína, že agresorovi sa nesmie ustupovať, pretože kompromisy so zlom nevedú k mieru ani spravodlivosti, no len k dlhodobým a ešte hlbším problémom. Minister zahraničia Miroslav Wlachovský tieto slová zdôraznil pri príležitosti 85. výročia podpisu Mníchovskej dohody. Presne 30. septembra 1938 vedúci predstavitelia Spojeného kráľovstva, Francúzska, Talianska a Nemecka podpísali zmluvu o odňatí Sudet z územia vtedajšej Československej republiky v prospech hitlerovského Nemecka. Aktom, ktorý je dnes známy ako Mníchovská dohoda, vyvrcholila medzivojnová politika ústupkov západných mocností v prospech Nemecka. Šéf slovenskej diplomacie zároveň upozornil na podobnosti s pokračujúcou ruskou vojenskou agresiou proti Ukrajine. „Aj vtedy by sme našli výzvy, nech sa Československo nebráni a nech sa podvolí silnejšiemu. Aj vtedajší lídri počúvali, nech nerobia nič, nech sa za každých okolností zachová mier. Našli by sme aj falošné propagandistické tvrdenia o masakroch či útlaku. Demokratické krajiny cúvali v nádeji, že zabránia vojne. S odstupom vidíme, aká veľká to bola chyba a aké strašné mala dôsledky,“ uviedol Wlachovský. Aj preto je podľa šéfa slovenskej diplomacie potrebné naďalej pokračovať v širokej podpore Ukrajiny.

Mníchovskú dohodu podpísali 30. septembra 1938 nadránom britský premiér Arthur Chamberlain, francúzsky predseda vlády Édouard Daladier, taliansky fašistický vodca Benito Mussolini a nemecký diktátor Adolf Hitler. Československá politická elita sa podmienkam podvolila a Nemecku odstúpila okresy, ktoré obývali prevažne Nemci. Začiatkom novembra 1938 prisúdila Prvá viedenská arbitráž územia Slovenska Maďarsku, Poľsku a Nemecku. Druhá svetová vojna vypukla ani nie rok po podpise Mníchovskej dohody útokom Nemecka na Poľsko.


Viac k témam: Druhá svetová vojna, Minister zahraničných vecí, Mníchovská dohoda
Zdroj: SITA.sk - Mníchovská dohoda nám podľa Wlachovského pripomína, že kompromisy so zlom nevedú k mieru © SITA Všetky práva vyhradené.

Read 33 times

Media

NULL

Image Gallery

NULL

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner