19. jún 2024
Facebook
nedeľa, 01 október 2023 18:00

Smeru podľa politológa pomohol k víťazstvu vo voľbách „mix“ strachu aj frustrácia v spoločnosti či sľuby

Written by 
Rate this item
(0 votes)

1.10.2023 (SITA.sk) - Strane Smer - sociálna demokracia (Smer-SD) pomohlo k víťazstvu v parlamentných voľbách ťaženie zo všeobecnej frustrácie spoločnosti či sľubovanie stability. Do predvolebného „mixu" primiešala podľa politológa Tomáša Koziaka aj emóciu strachu.

Výbava populistov

Tejto taktike je strana pomerne verná. Strana sa taktiež nezaobišla bez sľubov rýchleho zlepšenia situácie, čo je zároveň výbavou populistov. Naopak, neúspech hnutia Progresívne Slovensko (PS) sa dá podľa politológa pripísať neschopnosti uchopenia regionálnych tém.

Viac o téme: Predčasné voľby na Slovensku 2023

PS dokázalo zvíťaziť len v Bratislave, Košiciach a Skalici, čo je trochu prekvapivá záležitosť. V najmenších obciach hnutie strácalo a veľakrát bolo až na druhom, treťom, štvrtom až piatom mieste. Je to problém, na ktorom bude musieť PS určite popracovať," uviedol Koziak pre agentúru SITA. Politológ si ďalej myslí, že progresívci rezignovali pri záujme osloviť voliča z východného Slovenska. Na opačnej strane stojí Smer-SD, ktorý má regionálne štruktúry dlhodobo funkčné.

Predčasné voľby na Slovensku 2023: Kompletné výsledky, účasť a zvolení poslanci

Zobraziť fotogalériu k článku:
Predčasné voľby na Slovensku 2023 (fotografie) Zároveň sa podľa Koziaka ukazuje, že témy menšín, ako napr. LGBTI+ komunity nie sú pre obyvateľov Slovenska až také dôležité. PS taktiež nevedelo správnym spôsobom reagovať na útoky, ktoré smerovali práve na tieto témy.

Neschopnosť reagovať na protiútoky

Je to jedna z hlavných tém, ktorú PS vo svojom programe malo a nedokázalo na to zareagovať tak, že toto nie je hlavná téma a taktiež, že Slovensko má iné dôležité témy, ktoré sú dôležité aj pre hnutie. Bola to istá neschopnosť reagovať na protiútoky, ktoré prichádzali od iných politických strán," vysvetlil politológ. Zobraziť fotogalériu k článku:
Volebná noc v centrálach politických strán (fotografie) Podľa Koziaka bola strana Smer-SD aktívnejšia v predvolebnej kampani ako PS, čo taktiež mohlo dopomôcť k víťazstvu sociálnych demokratov. PS len pasívne prijímalo ataky zo strany Smeru-SD či jej nastoľovanie tém. Zobraziť fotogalériu k článku:
Volebná noc Smeru-SDD (fotografie)

Viac k témam: Politológ, Predčasné voľby na Slovensku 2023
Zdroj: SITA.sk - Smeru podľa politológa pomohol k víťazstvu vo voľbách „mix“ strachu aj frustrácia v spoločnosti či sľuby © SITA Všetky práva vyhradené.

Read 32 times

Media

NULL

Image Gallery

NULL

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner