22. apríl 2024
Facebook
nedeľa, 01 október 2023 19:00

Pellegriniho Hlas-SD bude kľúčovým aktérom pri zostavovaní novej koalície, predpokladá politológ

Written by 
Rate this item
(0 votes)

1.10.2023 (SITA.sk) - Potvrdzuje sa predpoklad, že strana Hlas-sociálna demokracia (Hlas-SD) bude kľúčovým aktérom pri zostavovaní novej koalície.

Viac o téme: Predčasné voľby na Slovensku 2023

Koalícia so Smerom

Skonštatoval pre agentúru SITA politológ Jakub Bardovič z Fakulty sociálnych vied Univerzity sv. Cyrila a Metoda v Trnave. Vzhľadom na výsledky predčasných parlamentných volieb očakáva, že subjekt by mohol vytvoriť vládnu koalíciu so stranou Smer-sociálna demokracia (SMER-SD), ktorá vo voľbách zvíťazila a Slovenskou národnou stranou. „Najbližšie týždne ale ukážu reálne možnosti spolupráce lídrov dvoch strán, Roberta Fica a Petra Pellegriniho, ktorý sa opakovanie vyjadril, že by nepreferoval situáciu, v ktorej by sedeli v jednej vláde dvaja bývalí premiéri," pripomenul politológ. Bardovič nepovažuje volebné víťazstvo Smeru za úplné prekvapenie, vzhľadom na to, že daný politický subjekt dlhodobo dominoval v predvolebných prieskumoch. Zobraziť fotogalériu k článku:
Volebná noc v centrálach politických strán (fotografie) „Skôr je možné považovať za menej očakávaný vzniknutý rozdiel medzi prvým a druhým subjektom, ktorý je však z pohľadu minulých volieb aj tak menej výrazný ako je zvykom," zhodnotil a dodal, že v minulosti by sme mohli nájsť aj oveľa väčšie rozdiely medzi politickými subjektmi, ktoré sa vo voľbách umiestnili na prvom a druhom mieste.

Volebné neúspechy

Prekvapenia predčasných parlamentných volieb by politológ rozdelil na parlamentné a neparlamentné. Z hľadiska volebného neúspechu Bardovič menoval hnutie Republika, ktoré sa v predvolebných prieskumoch dlhodobo pohybovalo nad hranicou zvoliteľnosti.

Predčasné voľby na Slovensku 2023: Kompletné výsledky, účasť a zvolení poslanci

Zobraziť fotogalériu k článku:
Ako v predčasných voľbách hlasovali Ódor, Matovič, Pellegrini, Šimečka a ďalší politici (fotografie) „Ukázalo sa ale, že napr. SMER-SD pomerne úspešne v posledných fázach volebnej kampane oslovil ich potenciálnych voličov, čo môže byť aj dôvod nárastu SMERu-SD oproti predvolebným prieskumom," hodnotí Bardovič. Za neprekvapivý označil neúspech hnutia Sme rodina, poukázal pri tom na to, že v prieskumoch dlhodobo klesalo.

Rekordná volebná účasť

„Z pohľadu parlamentných strán je pravdepodobne potrebné zdôrazniť celkovú podporu SMERu-SD a Hlasu-SD. Spolu získali tieto dve strany 37,67 percenta hlasov. V danom súčte je to tak druhý najlepší výsledok, aký dosiahli predstavitelia sociálnej demokracie, aj keď dnes už rozdelení do dvoch subjektov. Už spomínaný najlepší výsledok dosiahol Smer-SD v roku 2012, kedy mohol zostaviť sám vládu," poznamenáva politológ. Zobraziť fotogalériu k článku:
Predčasné voľby na Slovensku 2023 (fotografie) Volebnú účasť Bardovič zhodnotil pozitívne, keďže podľa neoficiálnych výsledkov presiahla volebnú účasť z predošlých parlamentných volieb. „Je dokonca najvyššia od roku 2002 a súčasne štvrtá najvyššia od vzniku samostatnej Slovenskej republiky pri voľbách poslancov NR SR. Môžeme tak participáciu voličov na týchto voľbách hodnotiť skôr pozitívne," uzatvára politológ. Zobraziť fotogalériu k článku:
Volebná noc Hlasu (fotografie)

Viac k témam: Politológ, Predčasné voľby na Slovensku 2023, Volebná účasť
Zdroj: SITA.sk - Pellegriniho Hlas-SD bude kľúčovým aktérom pri zostavovaní novej koalície, predpokladá politológ © SITA Všetky práva vyhradené.

Read 26 times

Media

NULL

Image Gallery

NULL

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner