14. júl 2024
Facebook
utorok, 03 október 2023 16:00

Vydieračská kauza Babylon opäť nemá rozsudok, na verdikt si traja obžalovaní ešte počkajú

Written by 
Rate this item
(0 votes)

3.10.2023 (SITA.sk) - O doplnení dokazovania namiesto vynesenia očakávaného rozsudku v utorok rozhodol Špecializovaný trestný súd na pracovisku v Banskej Bystrici v kauze Babylon týkajúcej sa vydierania podnikateľa Pavla Konkoľa.

Znalecké skúmanie nahrávok

Podľa predsedu senátu je potrebné ešte objasniť nejakú okolnosť, „senát dospel k záveru, že táto okolnosť je pre rozhodnutie dôležitá“. Súd bude v rámci dokazovania požadovať znalecké skúmanie predložených zvukových nahrávok obžalovaným Ľubomírom A.. Napriek tomu, že záverečné reči už odzneli v novembri 2022, na verdikt si traja obžalovaní ešte počkajú. Ešte pred utorkovým konečným rozhodnutím súdu, dopoludnia udelil sudca možnosť záverečného slova pre obžalovaných. Títo síce neboli prítomní, ale prečítali ich obhajkyne dvoch z nich. Ľubomír A. aj František P. v nich naďalej tvrdia, že sú nevinní a skutky kladúce sa im za vinu nespáchali. Zároveň obidvaja žiadali doplniť dokazovanie aj o ďalšie vypočutia svedkov.

Verdikt nebude tak skoro

Nahrávky, ktoré súd bude skúmať sa týkajú stretnutí obžalovaného Ľubomíra A. s ďalšími svedkami a tiež s poškodeným podnikateľom. Po ukončení doplňujúceho dokazovania budú opäť nasledovať záverečné reči, preto záverečný verdikt nebude tak skoro. Prokurátor v rámci svojej záverečnej reči navrhol v novembri 2022 pre obžalovaných z obzvlášť závažného zločinu vydierania, legalizácie príjmov z trestnej činnosti a u bývalého šéfa kontrarozviedky Slovenskej informačnej služby Ľubomíra A. aj zo zločinu podplácania úhrnné tresty odňatia slobody 22 rokov pre Ľubomíra A., 21 rokov pre advokáta Františka P. a 20 rokov pre Ľubomíra T. Pre všetkých zároveň prokurátor navrhol prepadnutie ich majetku v prospech štátu a dvojročný ochranný dohľad.

Vyhrážali sa väzobným stíhaním

Podľa obžaloby obžalovaní v roku 2017 vydierali majiteľa spoločnosti Podtatranská hydina Pavla Konkoľa, ktorý čelil obvineniu z daňovej trestnej činnosti, pričom sa mu vyhrážali väzobným stíhaním, ak im nezaplatí požadovanú finančnú čiastku. S vydieraním a vyhrážaním údajne pokračovali aj v ďalšom období. Na začiatku procesu v lete 2021 obžalovaní vinu odmietli. Poškodená strana si v procese uplatňuje náhradu škody 1 750 000 eur voči všetkým trom obžalovaným.
Akcia Babylon sa uskutočnila 15. decembra 2020. Medzi pôvodne piatimi zadržanými bol bývalý šéf kontrarozviedky SIS Ľubomír A., ktorý bol vyšetrovaný aj pre údajné obchodovanie s nahrávkami kauzy Gorila. V tejto veci však bolo obvinenie zrušené generálnym prokurátorom Marošom Žilinkom. Advokáta Františka P. zase predtým stíhali pre extrémizmus.


Viac k témam: Akcia „Babylon“, Generálny prokurátor SR, Kauza Gorila, Súdy
Zdroj: SITA.sk - Vydieračská kauza Babylon opäť nemá rozsudok, na verdikt si traja obžalovaní ešte počkajú © SITA Všetky práva vyhradené.

Read 27 times

Media

NULL

Image Gallery

NULL

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner