23. apríl 2024
Facebook
pondelok, 19 február 2024 17:00

PS bude rovnako ako prezidentka žiadať preskúmanie novely Trestného zákona na Ústavnom súde, potvrdil Šimečka

Written by 
Rate this item
(0 votes)

19.2.2024 (SITA.sk) - Hnutie Progresívne Slovensko pripravilo na Ústavný súd podnet na preskúmanie novely Trestného zákona, v ktorom bude rovnako ako prezidentka Zuzana Čaputová žiadať pozastavenie účinnosti. „Novela nemôže vstúpiť do účinnosti ani na jediný deň, inak napácha nezvratné škody pre spoločnosť,“ vyhlásil predseda PS a podpredseda Národnej rady SR Michal Šimečka.

Ústavný súd bude musieť rozhodnúť

Ako ďalej povedal, hnutie má k dispozícií potrebných 30 poslancov a poslankýň na podanie podnetu, ktorý je už v tejto chvíli hotový. „Opozičné podanie podnetu má zmysel práve preto, že budúci prezident bude mať možnosť aktuálne prezidentkine podanie stiahnuť. Takto zabezpečíme, že Ústavný súd o novele rozhodne, nech sa budúcim prezidentom stane ktokoľvek. V PS ponúkame možnosť pridať sa k nášmu podnetu aj ďalším partnerom z opozície,” zdôvodnil Šimečka.

Schválili zlý zákon

Podľa lídra progresívcov je absurdné, že aj samotná vládna koalícia žiadala prezidentku, aby novelu vetovala. „Otvorene potvrdzujú, že schválili zlý zákon len preto, aby zaručili beztrestnosť sebe a svojim ľuďom. Nezáleží im na Slovensku. Sú ochotní krajinu zapredať mafiánom a násilníkom, aby pomohli sami sebe,“ hovorí Šimečka. Podľa neho treba nechať Ústavný súd SR, nech Trestný zákon preskúma, pretože ten ako jediný môže rozhodnúť o ústavnosti novely a o procese jej schvaľovania.

Zákon, ktorý nemá obdoby

Podľa podpredsedníčky PS a poslankyne Lucie Plavákovej neexistuje v slovenskej histórii zákon, pri ktorom by dôvody na pozastavenie jeho účinnosti boli tak naliehavé a vypuklé, ako sú v prípade novely Trestného zákona. Zdôraznila, že dopady na odhaľovanie a stíhanie trestných činov budú nezvratné a budú mať aj retroaktívne účinky. „Tie by boli nápadne podobné hromadnej amnestii, ktorá je vlastne aj „samoamnestiou“ celej politickej generácie a jej nominantov. Na takúto „samoamnestiu” pritom už Ústavný súd názor vyjadril, keď zrušil tzv. Mečiarove amnestie. Dopady novely Trestného zákona sú pritom omnoho širšie a výraznejšie,” podčiarkla Plaváková.

Viac k témam: Ficova vláda 2023 - 2027 (koalícia Smer-SD Hlas-SD SNS), Novela Trestného zákona, Predseda Progresívneho Slovenska, Prezidentka SR
Zdroj: SITA.sk - PS bude rovnako ako prezidentka žiadať preskúmanie novely Trestného zákona na Ústavnom súde, potvrdil Šimečka © SITA Všetky práva vyhradené.

Read 24 times

Media

NULL

Image Gallery

NULL

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner