19. júl 2024
Facebook
utorok, 11 jún 2024 13:00

Ministerstvo obrany nenašlo analýzu k darovaniu stíhačiek MiG-29 Ukrajine, ombudsman prípad preto uzatvára

Written by 
Rate this item
(0 votes)

11.6.2024 (SITA.sk) - Ministerstvu obrany sa nepodarilo nájsť analýzu k darovaniu stíhačiek MiG-29 Ukrajine. Verejný ochranca práv Róbert Dobrovodský preto tento prípad uzatvoril. Ako ombudsman pripomenul, 22. novembra minulého roku informoval verejnosť o porušení práva na informácie zo strany ministerstva. Na ombudsmana sa obrátil podávateľ s tým, že mu neposkytli informácie v zmysle zákona o slobodnom prístupe k informáciám. Podávateľ chcel sprístupnenie právnej analýzy zo dňa 14. marca 2023 pre zistenie toho, či bola vláda bez dôvery oprávnená darovať tieto lietadlá Ukrajine.

Rezort obrany porušil zákon a ústavu

Ministerstvo túto analýzu nesprístupnilo, a to ani v odvolacom konaní. Rezort obrany podľa verejného ochrancu práv porušil zákon a ústavu, pretože neposkytol analýzu o možnosti darovania stíhačiek MiG-29 Ukrajine.
V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem
Ombudsman zdôraznil, že právo na informácie je jedným z najdôležitejších politických práv Slovákov, a to najmä v takýchto spoločensky sledovaných prípadoch.

Ministerstvo analýzou nedisponuje

"Aj preto som odporučil rezortu obrany prijať opatrenia v podobe preškolenia zamestnancov v oblasti práva na prístup k informáciám a navrhol som, aby ministerstvo rozhodnutie zrušilo a podávateľovi analýzu sprístupnilo," priblížil verejný ochranca práv. Ministerstvo mu však oznámilo, že sa snažilo požiadavke vyhovieť a túto analýzu nájsť, no ani ministerstvo a ani jeho organizačné zložky touto analýzou nedisponujú. Ministerstvo súčasne informovalo, že analýza nie je zachytená ani v jeho databázach. Ombudsman preto tento prípad uzatvoril.

Viac k témam: pomoc Ukrajine, Stíhačky MiG-29, Verejný ochranca práv, vojna na Ukrajine
Zdroj: SITA.sk - Ministerstvo obrany nenašlo analýzu k darovaniu stíhačiek MiG-29 Ukrajine, ombudsman prípad preto uzatvára © SITA Všetky práva vyhradené.

Read 27 times

Media

NULL

Image Gallery

NULL

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner