24. február 2024
Facebook

24.2.2024 (SITA.sk) - Vojenská agresia na Ukrajine má na svedomí tisícky ľudských životov a škôd, ktorých následky bude cítiť niekoľko ďalších generácií. Uviedla to prezidentka Zuzana Čaputová na sociálnej sieti pri príležitosti druhého výročia vojny na Ukrajine. Hlava štátu tvrdí, že naším bezpečnostným záujmom je mať suseda, u ktorého vládne mier a prosperuje.

Nie je to prejav naivity

„Často pritom počúvame, prečo sa Ukrajinou vôbec zaoberáme. Je to preto, že na Ukrajine sa bojuje aj za rešpekt k štátnej suverenite a územnej celistvosti, ktoré boli pošliapané a vyžaduje ich každá krajina, aj Slovensko," napísala.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Zároveň je toho názoru, že záujem a empatia s tými, ktorí trpia, nie je prejav naivity či slabosti, ale prejav ľudskosti.

Poďakovala sa za solidaritu

„Ja vám práve za takúto podporu Ukrajine a Ukrajincom, za vašu solidaritu, za otvorenie vašich sŕdc a domovov pre utekajúcich pred hrôzami vojny ďakujem. Sme na správnej strane dejín, na strane medzinárodného práva, na strane väčšiny krajín sveta, ktoré ruskú agresiu odmietajú," dodala. Prezidentka zdôraznila, že Slovensko je aj po dvoch rokoch od začiatku vojenského konfliktu bezpečným miestom. Sloboda a zvrchovanosť našej krajiny je podľa nej chránená ozbrojenými silami a našimi spojencami, „pretože v NATO platí princíp jeden za všetkých, všetci za jedného".
V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem


Viac k témam: Prezidentka SR, rusko-ukrajinský konflikt, vojna na Ukrajine
Zdroj: SITA.sk - Sme na správnej strane dejín, odkazuje Čaputová a poďakovala sa ľuďom za podporu Ukrajiny (video) © SITA Všetky práva vyhradené.

24.2.2024 (SITA.sk) - Výsledkom pokračujúcej vojenskej invázie Ruskej federácie proti Ukrajine je množstvo obetí a hospodárska, kultúrna a environmentálna devastácia nášho východného suseda. Uviedol to minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Juraj Blanár (Smer-SD) na margo druhého výročia tohto konfliktu. Zdôraznil, že zo strany Ruska jednoznačne došlo k porušeniu medzinárodného práva.

Podporujeme mierové aktivity

„Slovenská republika podporuje Ukrajinu ako mierovú, demokratickú, teritoriálne celistvú, v medzinárodne uznaných hraniciach s perspektívou v Európskej únii po splnení všetkých kritérií stanovených pre všetky kandidátske krajiny. Nášmu susedovi chceme aj naďalej poskytovať materiálnu, humanitárnu a rozvojovú pomoc a podporíme zapojenie slovenských subjektov do obnovy Ukrajiny," avizoval Blanár.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Súčasne apeluje na začatie mierových rokovaní, a to čo najskôr. Tvrdí, že to však nebude možné bez politickej vôle a aktívnej kolektívnej diplomacie. „Preto podporujeme mierové aktivity vrátane iniciatívy prezidenta Ukrajiny vedúce k tomuto cieľu," zdôraznil.

Mier by mal byť komplexný

Slovensko je podľa ministra zahraničných vecí pripravené zapojiť sa do procesov na medzinárodnej scéne, ktoré môžu prispieť k ukončeniu vojny na Ukrajine. „Pre Slovenskú republiku je aj naďalej dôležité, aby bol budúci mier pre Ukrajinu komplexný, spravodlivý, trvalý a plne v súlade s kľúčovými princípmi Charty OSN. Iba taký prispeje k posilneniu celoeurópskej stability a bezpečnosti," povedal Blanár.

Viac k témam: Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR, rusko-ukrajinský konflikt, vojna na Ukrajine
Zdroj: SITA.sk - Rusko jednoznačne porušilo medzinárodné právo, Blanár apeluje na začatie mierových rokovaní © SITA Všetky práva vyhradené.

24.2.2024 (SITA.sk) - Predseda vlády Robert Fico (Smer-SD) je stále na sto percent presvedčený, že konflikt na Ukrajine nemá vojenské riešenie. „Je naivné sa domnievať, že jadrovú veľmoc, ako je Ruská federácia môže niekto poraziť v konvenčnej vojne," uviedol premiér v diskusnej relácii Sobotné dialógy verejnoprávnej televízie RTVS.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Súhlasí však s tým, že Rusko vstupom na územie Ukrajiny porušilo medzinárodné práva. „Slovania sa zabíjajú a západ to podporuje," doplnil. Fico tvrdí, že vojenská agresia na Ukrajine má korene ešte v roku 2014 a dodal, že Rusko bolo neustále klamané. Podľa premiéra Rusko za vážne bezpečnostné rizika vyhodnotilo klamstvo, že NATO sa nebude rozširovať. Zároveň si myslí, že by bolo obrovskou chybou, keby sme v súčasnosti uvažovali o vstupe Ukrajiny do Severoatlantickej aliancie. Pokiaľ bude predsedom vlády, bude túto možnosť blokovať.

Viac k témam: Premiér Slovenskej republiky, rusko-ukrajinský konflikt, vojna na Ukrajine
Zdroj: SITA.sk - Slovania sa zabíjajú a západ to podporuje, podľa Fica konflikt na Ukrajine nemá vojenské riešenie © SITA Všetky práva vyhradené.

24.2.2024 (SITA.sk) - Rekonštrukcia hlavnej budovy areálu bývalej fabriky na spracovanie ľanu v Kežmarku, známej ako Pradiareň, sa blíži k záveru. Majiteľ národnej kultúrnej pamiatky, ktorým je tamojší výrobca liehovín, sa v rámci nej snažil zanechať čo najväčšiu časť pôvodnej architektúry vrátane starého komína v areáli. Do vynovených priestorov niekdajšej fabriky bude môcť približne od mája nahliadnuť aj verejnosť v rámci exkurzií. Ako v piatok informoval riaditeľ spoločnosti Karloff Erik Semaňák, do budovy investovali do troch miliónov eur. V budúcnosti vznikne v areáli aj múzeum venované zakladateľovi továrne na spracovanie ľanu Karolovi Weinovi a tkáčskemu remeslu.

Nové priestory pre návštevníkov aj kaviareň

Práce na obnove budovy z roku 1860 spomalila v minulosti pandémia, ukončené budú v najbližších mesiacoch. „Hlavná budova by mala byť plne spustená aj s výrobou a novou časťou technológie výroby v rámci závodu najneskôr koncom apríla," uviedol Semaňák. Pribudnúť by mali aj nové priestory pre návštevníkov vrátane kaviarne, podnikovej predajne či reštaurácie. Do dvoch až troch rokov chcú tiež v areáli fabriky otvoriť spomínané múzeum. Plánované investície v rámci nového priestoru pre návštevníkov a exkurzie predstavujú odhadom štyri milióny eur. Rodinná firma Karloff s viac ako dvadsaťročnou históriou má v súčasnosti okolo 70 zamestnancov, väčšinou z regiónu. Zobraziť fotogalériu k článku:
Obnova Pradiarne v Kežmarku (fotografie)

Prácu tu mali stovky ľudí

Areál továrne má rozlohu 15-tisíc metrov štvorcových. Pôvodnú fabriku na spracovanie ľanu dal v druhej polovici 19. storočia postaviť Karol Wein, ktorý sa zaslúžil o rozvoj ľanového priemyslu v Kežmarku. Neskôr bola fabrika premenovaná na spoločnosť Tatraľan. „V rámci bývalého Rakúska-Uhorska bol Kežmarok významným miestom priemyslu. Tatraľan bol najmodernejšou fabrikou danej doby. Ľan tvoril základ pre odievanie, skoro všetko sa vyrábalo z ľanu, zástery, utierky, ručníky, posteľné prádlo. To všetko sa vyrábalo v Kežmarku, a tu sa ľan aj pestoval," priblížil históriu primátor mesta Ján Ferenčák. Fabrika podľa jeho slov dávala zamestnanie niekoľkým tisícom ľudí. „Len samotný závod mal 2,5-tisíc zamestnancov a na to bolo naviazané celé poľnohospodárstvo tohto podtatranského regiónu," poznamenal.

Bolestivý úder

Transformáciou po roku 1989 bola pôvodná fabrika podľa jeho slov úplne zastavená. Podľa primátora išlo o bolestivý úder pre región, ktorý patrí v súčasnosti medzi okresy s najvyššou nezamestnanosťou. Noví majitelia, v snahe zachovať čo najviac pôvodného z budovy, spolupracovali pri rekonštrukcii s pamiatkovým úradom. Príkladom sú železné vzpery, ktoré držia budovu. Tie dostali oproti fasáde výraznejšiu farbu, aby boli viditeľné. Len málo však delilo budovu od jej zániku v čase druhej svetovej vojny. „Keď sa ku koncu vojny Nemci vracali cez tieto územia, mali v pláne zneškodniť a zbúrať aj túto budovu. Miestni vedúci prevádzky si s Nemcami sadli a opili ich, teda sa im podarilo takto zachovať pamiatku v Kežmarku," pripomenul jeden z príbehov fabriky Semaňák.

Návšteva Sakovej

Ministerka hospodárstva Denisa Saková, ktorá v piatok areál navštívila, vyzdvihla investíciu súkromného vlastníka, rodinného podniku, do národnej kultúrnej pamiatky. „Z pohľadu štátu je problém podporiť rekonštrukciu historickej budovy, pretože národné kultúrne pamiatky, ktoré nie sú vyslovene hrady a zámky, sú vylúčené z akýchkoľvek iných výziev či eurofondových programov," vysvetlila. Vynovená budova spolu s exkurziami a plánovaným múzeom bude podľa primátora znamenať ďalšiu ponuku pre návštevníkov v rámci cestovného ruchu v meste i regióne.

Viac k témam: Fabrika, Ministerka hospodárstva SR, Národná kultúrna pamiatka, Rekonštrukcia
Zdroj: SITA.sk - Pradiareň v Kežmarku zmenila svoju podobu a neskôr pribudne múzeum, ministerka Saková vyzdvihla investíciu (video+foto) © SITA Všetky práva vyhradené.

24.2.2024 (SITA.sk) - Počas uplynulých dvoch rokov sme boli svedkami solidarity Slovákov voči utečencom, hrdinstva ukrajinského národa, vojnových zločinov či hanebného bombardovania civilných cieľov zo strany Ruska. Občiansky kandidát na post prezidenta Ivan Korčok si tak pripomenul druhé výročie vojny na Ukrajine. Zároveň zdôraznil, že v tejto vojne je agresorom Rusko a Ukrajina obeťou.

Vyvrátil tvrdenia populistov

„Tu chcem aj sebakriticky poznamenať, že sa nám u nás doma nepodarilo dostatočne presvedčiť a vysvetliť, aký fatálny dopad má vojna na Ukrajine na bezpečnosť Slovenska a celej Európy. No a preto sa podarilo populistom túto tému doslova ukradnúť a presvedčiť veľkú časť našich občanov, že pomoc Ukrajincom ide na úkor pomoci Slovákom. Nie je to pravda," upozorňuje kandidát na prezidenta.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Zároveň považuje slová Roberta Fica (Smer-SD) a predsedu parlamentu Petra Pellegriniho (Hlas-SD) za zbabelé a poškodzujúce záujmy Slovenska. Fico sa vyjadril, že v ukrajinskom Kyjeve neprebieha vojna, Pellegrini zas tvrdil, že v Kyjeve padne „nejaká raketa len sem-tam". Korčok preto Pellegriniho vyzval, aby prestal myslieť na domáce politické body, keď ide o tragédiu, ktorá sa odohráva u nášho východného suseda.
V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Zvyšujú aj našu bezpečnosť

Korčok je zároveň toho názoru, že bezpečnosť Ukrajiny zvyšuje aj našu bezpečnosť. „Slovenským záujmom musí byť, aby Ukrajina ubránila svoju štátnosť a aby sa náš sused stal bezpečným partnerom v Európskej únii. Prosperujúca Ukrajina znamená nové príležitosti na rozvoj pre východ Slovenska," dodal. Tvrdí, že mier na Ukrajine nastane až vtedy, keď Rusko prestane bojovať. „Z politiky často zaznieva falošné volanie po mieri a tiež, že Ukrajina by mala akceptovať, že príde o časť svojich území. Prvý predpoklad akéhokoľvek mieru je však to, že ruské bomby prestanú dopadať na ukrajinské školy, škôlky a nemocnice. A to, aký mier a za akých okolností Ukrajina akceptuje, musíme nechať na Ukrajincov. Dovtedy je našou povinnosťou podporovať Ukrajinu a robiť všetko preto, aby sa ubránila," uzavrel.

Viac k témam: Kandidát na prezidenta Ivan Korčok (Prezidentské voľby 2024), rusko-ukrajinský konflikt, vojna na Ukrajine
Zdroj: SITA.sk - Mier na Ukrajine nastane až vtedy, keď Rusko prestane bojovať. Korčok vyzdvihol aj solidaritu Slovákov (video) © SITA Všetky práva vyhradené.

24.2.2024 (SITA.sk) - Ukrajina si v sobotu pripomína druhé výročie začiatku otvorenej ruskej invázie. Očakáva sa, že do ukrajinského hlavného mesta príde prejaviť solidaritu viacero zahraničných predstaviteľov, ale Kyjivu sa zmenšujú zásoby munície a zbraní a západná pomoc visí na vlásku.

Ťažkosti s muníciou

Začína sa tretí rok vojny a v krajine je pochmúrna nálada, pretože ukrajinská armáda na fronte čelí zväčšujúcim sa ťažkostiam vzhľadom na nedostatok munície a vojakov a stiahla sa zo strategického mesta Avdijivka v Doneckej oblasti.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Krátko pred druhým výročím ruského vpádu na Ukrajinu prezident krajiny Volodymyr Zelenskyj odvolal hlavného veliteľa armády Valeriia Zalužného a na jeho post vymenoval generálplukovníka Oleksandra Syrského. Išlo o najvýznamnejšiu zmenu vo velení armády od vypuknutia vojny.

Kyjiv nedosiahol veľký prielom

Rusko stále kontroluje zhruba štvrtinu územia Ukrajiny, keďže Kyjivu sa nepodarilo naplniť očakávania počas vlaňajšej letnej protiofenzívy a nedosiahol veľký prielom. V americkom Kongrese pritom republikáni brzdia schválenie pomoci Kyjivu v sume 60 miliárd dolárov, ktorú ukrajinská armáda bude v najbližšom období zúfalo potrebovať. Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine vo februári 2024 (fotografie)

Viac k témam: Avdijivka, donecká oblasť, rusko-ukrajinský konflikt, vojna na Ukrajine
Zdroj: SITA.sk - Ukrajina si pripomína druhé výročie začiatku invázie, Rusko stále kontroluje štvrtinu územia © SITA Všetky práva vyhradené.

24.2.2024 (SITA.sk) - Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Juraj Blanár (Smer-SD) vystúpil s prejavom na medzinárodnej konferencii Raisina Dialogue 2024 v Indii. Priblížil tak slovenský pohľad na dopady regionálnych kríz, vojen či prírodných faktorov na otvorené a na export orientované ekonomiky.

Budovanie partnerstiev

Minister zároveň potvrdil záujem vlády Roberta Fica (Smer-SD) budovať a posilňovať obchodné vzťahy s krajinami aj mimo Európskej únie. „Pre menšie štáty, ktorých HDP silne závisí od exportu, je systém medzinárodného obchodu založený na pravidlách a vzájomnom rešpekte kľúčom k rastu a prosperite. Slovensko ako tretia najotvorenejšia ekonomika OECD musí aktívne vytvárať priestor pre domáce podniky v zahraničí a budovať partnerstvá s perspektívnymi trhmi i mimo Európsku úniu," uviedol Blanár vo svojom prejave. Zobraziť fotogalériu k článku:
Návšteva a rokovanie Blanára v Indii (fotografie)

Asertivita veľkých ekonomík

Súčasne diskutoval aj o otázkach znižovania rizík s partnermi z Austrálie, Českej republiky, Mexika a Talianska. Účastníci panelovej diskusie poukázali aj na rastúcu asertivitu veľkých ekonomík, ktoré využívajú protekcionizmus a prístup k dodávateľsko-odberateľským reťazcom na asertívne presadzovanie svojich záujmov a ochranu svojho trhu. Podľa Blanára je dôležité chrániť globálny voľný obchod, no popri tom presadzovať suverénne národnostné záujmy.

Viac k témam: Ficova vláda 2023 - 2027 (koalícia Smer-SD Hlas-SD SNS), Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR, Zahraničná cesta
Zdroj: SITA.sk - Blanár potvrdil v Indii záujem Ficovej vlády budovať a posilňovať obchodné vzťahy s krajinami aj mimo EÚ © SITA Všetky práva vyhradené.

24.2.2024 (SITA.sk) - Počas uplynulého dňa na Ukrajine podľa Kyjiva Rusko stratilo 770 vojakov. Počet príslušníkov ruských ozbrojených síl vyradených z boja sa tak od začiatku vojny zvýšil na 409 010, uviedol v sobotu na Facebooku ukrajinský generálny štáb.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Za uplynulý deň Moskva podľa neho prišla aj o osem tankov, 15 obrnených bojových vozidiel pechoty, 36 delostreleckých systémov a jedno lietadlo. Od začiatku invázie na Ukrajinu Rusko podľa Kyjiva celkovo stratilo už 6 534 tankov, 12 425 obrnených bojových vozidiel pechoty, 9 952 delostreleckých systémov a 340 lietadiel. Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine vo februári 2024 (fotografie)

Viac k témam: Ruská armáda, rusko-ukrajinský konflikt, vojna na Ukrajine
Zdroj: SITA.sk - Rusi stratili ďalšie stovky vojakov, podľa Ukrajincov prišli aj o osem tankov © SITA Všetky práva vyhradené.

23.2.2024 (SITA.sk) - Právny tím bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa podal vo štvrtok večer viacero návrhov, v ktorých nalieha na floridského sudcu, aby zamietol trestné konanie, v ktorom je obvinený z nezákonného uchovávania tajných dokumentov. Čiastočne pritom argumentuje, že ho pred stíhaním chráni prezidentská imunita. Tiež tvrdia, že menovanie špeciálneho vyšetrovateľa Jacka Smitha na vyšetrovanie Trumpa bolo nezákonné a je dôvodom na zamietnutie prípadu dokumentov. Trump na federálnom súde na Floride čelí desiatkam obvinení z nezákonného zhromažďovania tajných dokumentov vo svojom sídle Mar-a-Lago a z marenia úsilia vlády o ich získanie. Súdny proces je v súčasnosti naplánovaný na 20. mája, ale tento dátum by sa mohol posunúť. Trump čelí štyrom obžalobám z trestných činov v štyroch rôznych mestách, zatiaľ čo sa snaží znova dostať do Bieleho domu. Celkovo ide o 91 obvinení z trestných činov.

Viac k témam: Súdny proces, tajné dokumenty
Zdroj: SITA.sk - Právnici exprezidenta USA Trumpa žiadajú zrušenie trestného konania v prípade tajných dokumentov © SITA Všetky práva vyhradené.

23.2.2024 (SITA.sk) - Rusko vytvorilo špeciálnu jednotku zloženú zo športovcov, vrátane účastníkov podujatí v bojových umeniach, aby sa zapojili do bojov na Ukrajine. Ako referuje web Ukrajinská pravda s odvolaním sa na nezávislé ruské internetové médium Važnyje istorii a ukrajinské Centrum národného odporu, jednotku pomenovanú ako Sojuz budú sponzorovať ruské štátne spoločnosti. Do jednotky Sojuz, ktorá sa má zúčastniť na bojoch vo vojne na Ukrajine, naverbovali podľa ruských médií tých "najlepších z najlepších v ich príslušných športových disciplínach". Do decembra minulého roka sa k jednotke prihlásilo najmenej 145 športovcov, vrátane kickboxerov či karatistov. Výcvik absolvujú na Ruskej univerzite špeciálnych síl v Čečensku. Podľa dostupných finančných záznamov poskytli viaceré známe ruské spoločnosti ako Rosatom, Sberbank, RusHydro, VTB či Lukoil dovedna najmenej štyri milióny dolárov na činnosť tejto "športovej" jednotky.

Viac k témam: rusko-ukrajinský konflikt
Zdroj: SITA.sk - Rusi vytvorili z karatistov či kickboxerov špeciálnu jednotku Sojuz pre boj na Ukrajine, sponzorovať ju bude aj Lukoil © SITA Všetky práva vyhradené.

Strana 1 z 8418

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner