25. január 2020
Facebook

25.1.2020 (Webnoviny.sk) - Počas tohto volebného obdobia podalo demisiu celkovo 13 ministrov. Vo funkcii sa vymenil aj predseda vlády. Vyplýva to z údajov, ktoré sú dostupné na oficiálnej webovej stránke Úradu vlády SR. Vláda Slovenskej republiky, ktorú po marcových parlamentných voľbách 2016 zostavili strany Smer – sociálna demokracia (Smer – SD), Slovenská národná strana (SNS), Most - Híd a Sieť, bola vymenovaná vtedajším prezidentom SR Andrejom Kiskom 26. marca 2016. Strana Sieť však bola po odchode jej poslancov z koalície vylúčená a oficiálne už tvorili vládu len zvyšné tri politické strany. Roman Brecely, ktorý bol ministrom dopravy a výstavby za Sieť, preto v auguste 2016 podal demisiu a na jeho miesto nastúpil dovtedajší štátny tajomník na ministerstve dopravy Arpád Érsek (Most - Híd).

Eurofondy aj vražda novinára

V auguste 2017 sa na ministerstve školstva prevalila kauza spojená s kontroverzným prerozdeľovaním eurofondov. To napokon stálo funkciu ministra školstva Petra Plavčana (SNS). Rezort školstva dva týždne dočasne viedla ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Gabriela Matečná (SNS), ktorú potom vo funkcii vystriedala nominantka SNS a dlhoročná členka Slovenskej akadémie vied Martina Lubyová. Turbulentné obdobie čakalo vládu v marci nasledujúceho roku. Po vražde investigatívneho novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej, v rámci ktorej sa v súčasnosti koná súdny proces, ako prvý odstúpil minister kultúry Marek Maďarič. Odôvodňoval to tým, že sa nedokáže zmieriť s faktom, že za jeho vlády bol zavraždený novinár. Ministerstvo dočasne riadil vtedajší podpredseda vlády pre investície a informatizáciu Peter Pellegrini. Za novú ministerku kultúry bola následne nominovaná Ľubica Laššáková (Smer - SD).

Minister vnútra aj premiér

Po niekoľkých zhromaždeniach v uliciach zvolaných v súvislosti s vraždou Kuciaka a jeho snúbenice, na ktorých sa zúčastnili desiatky tisíc ľudí, napokon politickú zodpovednosť vyvodil aj minister vnútra a dlhoročná dvojka Smeru - SD Robert Kaliňák. Pár dní po jeho demisii, konkrétne 15. marca 2018, odišiel z postu predsedu vlády aj trojnásobný premiér a predseda Smeru - SD Robert Fico. Podaním demisie de facto skončila celá vláda. Do jej čela potom na návrh Smeru - SD prezident Andrej Kiska 22. marca 2018 menoval Petra Pellegriniho a deň na to menoval aj jeho novú vládu. Na poste vicepremiéra nahradil Pellegriniho bývalý primátor Košíc a podpredseda Smeru Richard Raši. Z úradu v tom čase pre vraždu novinára odišla aj ministerka spravodlivosti za Most - Híd Lucia Žitňanská, ktorú vo funkcii nahradil ďalší člen strany Gábor Gál.

S Rážom nesúhlasil prezident

Peter Pellegrini mal následne ako predseda vlády za úlohu navrhnúť kandidáta na ministra vnútra. Prvou voľbou bol Jozef Ráž mladší, syn známeho speváka skupiny Elán Jozefa Ráža. S jeho nomináciou však mal problém prezident Kiska a tak ho musel premiér nahradiť iným kandidátom. Ministerstvo vnútra zatiaľ dočasne riadil samotný Pellegrini. Po rokovaniach však napokon túto ponuku prijal vtedajší minister zdravotníctva Tomáš Drucker (nominant Smeru - SD). Vo funkcii ministra vnútra však dlho nepobudol a po necelom mesiaci podal demisiu aj on. Ako dôvod uviedol situáciu okolo policajného prezidenta Tibora Gašpara, ktorého odvolanie si žiadala verejnosť. Predseda Smeru - SD Fico Druckera podľa jeho slov explicitne požiadal, aby ho z funkcie neodvolával. Ministerkou vnútra sa tak napokon stala bývalá štátna tajomníčka rezortu Denisa Saková (Smer - SD). Tá vykonáva túto funkciu až do súčasnosti. Druckera vo funkcii ministra zdravotníctva nahradila lekárka Andrea Kalavská (nominantka Smeru - SD).

Z ministra guvernér

Koncom decembra 2018 doručil prezidentovi Kiskovi demisiu aj minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Miroslav Lajčák (nominant Smeru - SD). Toto rozhodnutie odôvodňoval nesúhlasom vlády s vycestovaním do Marakéša, kde sa konala konferencia o migračnom pakte Organizácie spojených národov. Lajčák sa však napokon po rozhovoroch s prezidentom Kiskom a najvyššími predstaviteľmi Smeru - SD rozhodol svoju demisiu stiahnuť. V polovici apríla 2019 zo svojej funkcie odstúpil aj minister financií Peter Kažimír (Smer-SD), ktorý sa stal guvernérom Národnej banky Slovenska. Na poste ministra ho vystriedal poslanec parlamentu za Smer - SD a predseda výboru pre financie a rozpočet Ladislav Kamenický. Týždeň pred Vianocami na svoju funkciu abdikovala aj ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská, ktorá nebola stotožnená s tým, že jej ako ministerke neprešla novela zákona týkajúca sa stratifikácie nemocníc. Rezort zdravotníctva sa rozhodol dočasne riadiť premiér Pellegrini.

Vydržali len štyria

Vo štvrtok 23. januára 2020 zo svojho postu odstúpil aj minister životného prostredia László Sólymos (Most - Híd). Rozhodol sa tak po incidente, keď ho v stredu 22. januára po výtržnostiach zadržala polícia. Sólymos sa ospravedlnil a tiež uviedol, že ho mrzí, že jeho štvorročná práca na čele rezortu končí takýmto incidentom. Vo svojich funkciách teda vydržali celé štvorročné obdobie iba štyria ministri, konkrétne ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Gabriela Matečná (SNS), minister obrany Peter Gajdoš (SNS), minister hospodárstva Peter Žiga (Smer - SD) a minister práce, sociálnych vecí a rodiny Ján Richter (Smer - SD). Počas predchádzajúceho volebného obdobia, v rokoch 2012 až 2016, abdikovali na svoje posty štyria ministri.

Viac k témam: eurofondy, Úrad vlády SR
Zdroj: Webnoviny.sk - Plavčan, Maďarič aj Kaliňák. Demisiu v tomto volebnom období podalo 13 ministrov © SITA Všetky práva vyhradené.

25.1.2020 (Webnoviny.sk) - Developerská spoločnosť Lucron plánuje začať s výstavbou novej obytnej štvrte Nesto v bratislavskej mestskej časti Petržalka tento rok. Nesto vznikne v blízkosti hraníc s Rakúskom na území s rozlohou takmer 48 hektárov a v budúcnosti tam má žiť až 15-tisíc ľudí. Náklady na celý projekt sú niekoľko stoviek miliónov eur. „Aktuálne sme v štádiu intenzívnych príprav podkladov projektu pre podanie žiadosti o stavebné povolenie s tým, že ak sa nám podarí získať právoplatné stavebné povolenie ešte v tomto roku, sme pripravení začať s výstavbou,“ uviedol pre agentúru SITA obchodný riaditeľ spoločnosti Lucron Ermanno Boeris.

Prvá fáza projektu

Projekt sa momentálne nachádza vo svojej prvej fáze, pričom celkové náklady prvej fáze odhadujú na 90 až 100 miliónov eur. „Štvrť Nesto, respektíve jeho prvú fázu, ktorá sa bude rozkladať na južnej strane územia, stále vytvárame. Je to veľmi živý proces, v ktorom dbáme na to, aby projekt vznikol na pilieroch, ktoré sme predstavili v úvode. Sú to najmä ekologické riešenia smerom k CO2 neutrálnej prevádzke a priestor pre tvorivosť a nové nápady v podnikaní aj bývaní. V tomto roku máme tiež v pláne začať s budovaním inžinierskych sietí, na ktoré sme už podali žiadosť o stavebné povolenie. Ďalej sa budeme zameriavať na revitalizáciu Kopčianskej ulice a okolia bunkru BS-8,“ dodal Boeris. Nová štvrť prinesie rôzne formy bývania - v bytoch v mestských blokoch, viladomoch aj rodinných domoch. Dizajn obytných zón má vychádzať z holandského konceptu „woonerf“, čo znamená „živá ulica“. „Woonerf“ podporuje sociálnu interakciu ľudí a vznik susedských komunít a vďaka utlmenej doprave berie ohľad najmä na záujmy chodcov a cyklistov. Projekt počíta maximálne s 12 – 15 poschodovými budovami.

Nájomné byty

Až 20 percent z celkového počtu budú tvoriť nájomné byty. „Sme presvedčení, že predpoklad o silnej majetkovej orientácii slovenských obyvateľov vychádza z toho, že veľká časť nájomného trhu nie je inštitucionalizovaná. V Neste chceme ponúknuť také možnosti nájomného bývania, ktoré budú plnohodnotnou alternatívou k vlastnému bývaniu,“ povedala riaditeľka hybridných a komerčných nehnuteľností spoločnosti Lucron Paulína Kosírová. Dostupnosť novej štvrte je podľa developera jednou z hlavných priorít. Prístupové komunikácie do štvrte majú byť dve, cez ulicu Kopčianska a z tzv. nultého obchvatu. „Z centra Bratislavy je dostupná autom v priebehu šesť minút, autobusom alebo bicyklom je v dosahu za 16 minút. V rámci širšieho cezhraničného regiónu má Nesto už dnes výborné napojenie smerom na Viedeň, Prahu a Budapešť vďaka existujúcim diaľniciam,“ uviedol člen dozornej rady zodpovedný za strategické projekty v spoločnosti Lucron Peter Kavecký. Projekt vo svojej prvej fáze počíta taktiež s novou vlakovou zastávkou. Kancelárie, ateliéry a dielne, malorozmerné (small-scale) kancelárie, hybridné priestory aj klasický co-working majú byť taktiež súčasťou Nesta. Developer plánuje vytvoriť v novej štvrti aj priestor pre kultúrne a spoločenské podujatia. V multifunkčnom kultúrno-spoločenskom centre chcú organizovať mnohé podujatia, ako napríklad konferencie, výstavy alebo koncerty.

Viac k témam: nájomné byty, Nesto, rodinné domy, výstavba
Zdroj: Webnoviny.sk - V bratislavskej Petržalke plánujú začať s výstavbou novej štvrte Nesto už tento rok © SITA Všetky práva vyhradené.

25.1.2020 (Webnoviny.sk) - Počet obetí nového koronavírusu v Číne prekročil 40 a s príchodom lunárneho nového roka zostáva uzavretých viacero miest s asi 36 miliónmi obyvateľov. Počet potvrdených prípadov nákazy koronavírusom podľa čínskej Národnej zdravotnej komisie stúpol na 1287, pričom 237 pacientov je vo vážnom stave. Nakazených hlásia z 29 čínskych provincií. Vírusu podľahlo 41 ľudí, z nich 39 v provincii Chu-pej, ktorá je epicentrom nákazy, a po jednom v provinciách Che-pej a Chej-lung-ťiang.

Vírus sa stále šíri

Vírus hlásia aj z Hongkongu či Macaa. Dostal sa aj do USA, Japonska, Thajska, Južnej Kórey, Taiwanu, Singapuru, Vietnamu, Nepálu, Malajzie a Austrálie. V piatok tiež potvrdili prvé prípady v Európe, keď o troch nakazených informovalo francúzske ministerstvo zdravotníctva. Čínska armáda v piatok vyslala 450 zdravotníkov na pomoc do mesta Wu-chan v provincii Chu-pej, odkiaľ sa vírus začal šíriť. Podľa agentúry Sin-chua majú viacerí z nich skúsenosti s epidémiami SARS a eboly.

Budujú nemocnicu

V stredočínskom meste budujú nemocnicu zameranú na liečbu pacientov, ktorí sa vírusom nakazili. Správa mesta v piatok oznámila, že daná nemocnica bude v štýle zariadenia, ktoré postavili v Pekingu počas epidémie syndrómu akútneho respiračného zlyhania (SARS) z rokov 2002 - 2003, a bude mať kapacitu tisíc lôžok. Vznikne na pozemku veľkom 25-tisíc štvorcových metrov a dokončiť by ju mali 3. februára. Čínske úrady v snahe zabrániť šíreniu vírusu uzavreli Wu-chan a tiež ďalších 12 miest v provincii Chu-pej. Preventívne opatrenia prijali úrady po celej Číne. V Pekingu napríklad do odvolania zrušili veľké verejné podujatia vrátane osláv príchodu nového roka. Uzavreté sú chrámy, Zakázané mesto v centre Pekingu, Disneyland v Šanghaji a mnohé ďalšie turistické destinácie.

Viac k témam: koronavírus, nákaza, vírus
Zdroj: Webnoviny.sk - Počet obetí koronavírusu stúpa, prvé prípady sa objavili už aj v Európe © SITA Všetky práva vyhradené.

25.1.2020 (Webnoviny.sk) - Väčšina demisií členov vlády bola dôkazom toho, že nominanti strany Smer - sociálna demokracia (Smer-SD) ako aj jej koaliční partneri konali nečestne. Pre agentúru SITA to uviedol politológ z Fakulty aplikovaných jazykov Ekonomickej univerzity v Bratislave Radoslav Štefančík. Počas tohto volebného obdobia podalo demisiu 13 ministrov a vymenil sa aj predseda vlády. Vo funkciách skončili napríklad premiér Robert Fico, minister vnútra Robert Kaliňák (obaja Smer - SD) či minister školstva Peter Plavčan (nominant Slovenskej národnej strany). Demisie ministrov a samotného predsedu vlády nasledovali podľa politológa spravidla po podozrení z nečestného konania. Prípadne išlo o reakciu na spoločenské protesty proti Ficovej vláde po zavraždení novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. „Mimoriadne negatívne však vyznieva aj dôvod aktuálnej demisie ministra životného prostredia. Je určite namieste otázka, či by tak rýchlo odstúpil, ak by nebolo tesne pred voľbami,“ zauvažoval Štefančík.

Kauza s rozdeľovaním eurofondov

Minister životného prostredia László Sólymos (Most-Híd) podal vo štvrtok demisiu po tom, ako ho v predchádzajúci deň kvôli výtržnostiam zadržala polícia. Niektoré demisie však podľa Štefančíka neboli len dôsledkom nečestného konania ale rovno grobianstva. „Ako inak nazvať trebárs človeka, ktorý je podozrivý z tunelovania rezortu školstva. Vykrádať slovenské školstvo je totiž to isté, ako okrádať žobráka,“ uviedol politológ. Narážal tým na demisiu bývalého ministra školstva Petra Plavčana, ktorý v auguste 2017 odstúpil zo svojej funkcie po prevalení kauzy s kontroverzným rozdeľovaním eurofondov. Za dôkaz korupčného správania sa slovenských politikov považuje politológ aj nedávne hodnotenie Slovenska z pohľadu miery korupcie, v ktorom sme dopadli horšie ako minulý rok.

Hrozba rozpadu koalície

Na druhej strane sú však podľa neho výmeny ministrov svedectvom toho, že spoločnosť sa v hodnotení politiky posúva pozitívnym smerom a odmieta opakovanie divokých deväťdesiatych rokov. „Vzhľadom na to, že verejnosť je na korupciu citlivejšia ako pred niekoľkými rokmi, vládnym stranám neostáva nič iné, ako ministrov vymeniť. Problém je však v tom, že vymeniť z korupcie podozrivého predsedu nestačí. Dôležité je, aby sa oňho začali zaujímať aj pracovníci bezpečnostných zložiek,“ zdôraznil Okrem demisií pre korupciu bolo Slovensko v končiacom sa volebnom období svedkom aj odchodu predsedu vlády Roberta Fica. Za odchodom Roberta Fica i Roberta Kaliňáka, ktorí zo svojich funkcií odstúpili po vražde novinára Kuciaka a jeho snúbenice, je však podľa politológa možné vidieť skôr tlak koaličných partnerov po tejto vražde. „Práve hrozba rozpadu vládnej koalície mohla byť dôvodom, prečo nakoniec Robert Fico podal ako predseda vlády demisiu. Rozdiel v počte odvolaných ministrov v obdobiach 2012 až 2016 (počas tohto volebného obdobia zo svojich funkcií odstúpili štyria ministri, pozn. SITA) a 2016 až 2020 tak ukazuje, aké dôležité je pre demokraciu, ak jedna politická strana nevládne sama ako kedysi komunisti, ale okrem opozičných strán ju kontrolujú ešte aj koaliční partneri,“ uzavrel Štefančík.

Viac k témam: demisia, korupcia, politológ
Zdroj: Webnoviny.sk - Niektoré demisie členov Ficovej vlády neboli len dôsledkom nečestného konania, ale rovno grobianstva © SITA Všetky práva vyhradené.

25.1.2020 (Webnoviny.sk) - Počas tohto volebného obdobia podalo demisiu celkovo 13 ministrov. Vo funkcii sa vymenil aj predseda vlády. Vyplýva to z údajov, ktoré sú dostupné na oficiálnej webovej stránke Úradu vlády SR. Vláda Slovenskej republiky, ktorú po marcových parlamentných voľbách 2016 zostavili strany Smer – sociálna demokracia (Smer – SD), Slovenská národná strana (SNS), Most - Híd a Sieť, bola vymenovaná vtedajším prezidentom SR Andrejom Kiskom 26. marca 2016. Strana Sieť však bola po odchode jej poslancov z koalície vylúčená a oficiálne už tvorili vládu len zvyšné tri politické strany. Roman Brecely, ktorý bol ministrom dopravy a výstavby za Sieť, preto v auguste 2016 podal demisiu a na jeho miesto nastúpil dovtedajší štátny tajomník na ministerstve dopravy Arpád Érsek (Most - Híd).

Eurofondy aj vražda novinára

V auguste 2017 sa na ministerstve školstva prevalila kauza spojená s kontroverzným prerozdeľovaním eurofondov. To napokon stálo funkciu ministra školstva Petra Plavčana (SNS). Rezort školstva dva týždne dočasne viedla ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Gabriela Matečná (SNS), ktorú potom vo funkcii vystriedala nominantka SNS a dlhoročná členka Slovenskej akadémie vied Martina Lubyová. Turbulentné obdobie čakalo vládu v marci nasledujúceho roku. Po vražde investigatívneho novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej, v rámci ktorej sa v súčasnosti koná súdny proces, ako prvý odstúpil minister kultúry Marek Maďarič. Odôvodňoval to tým, že sa nedokáže zmieriť s faktom, že za jeho vlády bol zavraždený novinár. Ministerstvo dočasne riadil vtedajší podpredseda vlády pre investície a informatizáciu Peter Pellegrini. Za novú ministerku kultúry bola následne nominovaná Ľubica Laššáková (Smer - SD).

Minister vnútra aj premiér

Po niekoľkých zhromaždeniach v uliciach zvolaných v súvislosti s vraždou Kuciaka a jeho snúbenice, na ktorých sa zúčastnili desiatky tisíc ľudí, napokon politickú zodpovednosť vyvodil aj minister vnútra a dlhoročná dvojka Smeru - SD Robert Kaliňák. Pár dní po jeho demisii, konkrétne 15. marca 2018, odišiel z postu predsedu vlády aj trojnásobný premiér a predseda Smeru - SD Robert Fico. Podaním demisie de facto skončila celá vláda. Do jej čela potom na návrh Smeru - SD prezident Andrej Kiska 22. marca 2018 menoval Petra Pellegriniho a deň na to menoval aj jeho novú vládu. Na poste vicepremiéra nahradil Pellegriniho bývalý primátor Košíc a podpredseda Smeru Richard Raši. Z úradu v tom čase pre vraždu novinára odišla aj ministerka spravodlivosti za Most - Híd Lucia Žitňanská, ktorú vo funkcii nahradil ďalší člen strany Gábor Gál.

S Rážom nesúhlasil prezident

Peter Pellegrini mal následne ako predseda vlády za úlohu navrhnúť kandidáta na ministra vnútra. Prvou voľbou bol Jozef Ráž mladší, syn známeho speváka skupiny Elán Jozefa Ráža. S jeho nomináciou však mal problém prezident Kiska a tak ho musel premiér nahradiť iným kandidátom. Ministerstvo vnútra zatiaľ dočasne riadil samotný Pellegrini. Po rokovaniach však napokon túto ponuku prijal vtedajší minister zdravotníctva Tomáš Drucker (nominant Smeru - SD). Vo funkcii ministra vnútra však dlho nepobudol a po necelom mesiaci podal demisiu aj on. Ako dôvod uviedol situáciu okolo policajného prezidenta Tibora Gašpara, ktorého odvolanie si žiadala verejnosť. Predseda Smeru - SD Fico Druckera podľa jeho slov explicitne požiadal, aby ho z funkcie neodvolával. Ministerkou vnútra sa tak napokon stala bývalá štátna tajomníčka rezortu Denisa Saková (Smer - SD). Tá vykonáva túto funkciu až do súčasnosti. Druckera vo funkcii ministra zdravotníctva nahradila lekárka Andrea Kalavská (nominantka Smeru - SD).

Z ministra guvernér

Koncom decembra 2018 doručil prezidentovi Kiskovi demisiu aj minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Miroslav Lajčák (nominant Smeru - SD). Toto rozhodnutie odôvodňoval nesúhlasom vlády s vycestovaním do Marakéša, kde sa konala konferencia o migračnom pakte Organizácie spojených národov. Lajčák sa však napokon po rozhovoroch s prezidentom Kiskom a najvyššími predstaviteľmi Smeru - SD rozhodol svoju demisiu stiahnuť. V polovici apríla 2019 zo svojej funkcie odstúpil aj minister financií Peter Kažimír (Smer-SD), ktorý sa stal guvernérom Národnej banky Slovenska. Na poste ministra ho vystriedal poslanec parlamentu za Smer - SD a predseda výboru pre financie a rozpočet Ladislav Kamenický. Týždeň pred Vianocami na svoju funkciu abdikovala aj ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská, ktorá nebola stotožnená s tým, že jej ako ministerke neprešla novela zákona týkajúca sa stratifikácie nemocníc. Rezort zdravotníctva sa rozhodol dočasne riadiť premiér Pellegrini.

Vydržali len štyria

Vo štvrtok 23. januára 2020 zo svojho postu odstúpil aj minister životného prostredia László Sólymos (Most - Híd). Rozhodol sa tak po incidente, keď ho v stredu 22. januára po výtržnostiach zadržala polícia. Sólymos sa ospravedlnil a tiež uviedol, že ho mrzí, že jeho štvorročná práca na čele rezortu končí takýmto incidentom. Vo svojich funkciách teda vydržali celé štvorročné obdobie iba štyria ministri, konkrétne ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Gabriela Matečná (SNS), minister obrany Peter Gajdoš (SNS), minister hospodárstva Peter Žiga (Smer - SD) a minister práce, sociálnych vecí a rodiny Ján Richter (Smer - SD). Počas predchádzajúceho volebného obdobia, v rokoch 2012 až 2016, abdikovali na svoje posty štyria ministri.

Viac k témam: eurofondy, Úrad vlády SR
Zdroj: Webnoviny.sk - Demisiu v tomto volebnom období podalo 13 ministrov a vymenil sa aj predseda vlády © SITA Všetky práva vyhradené.

25.1.2020 (Webnoviny.sk) - Ku koncu minulého roka na Slovensku pracovalo 78,3 tisíca cudzincov. Oproti novembru minulého roka išlo o pokles o 77 cudzincov, medziročne sa počet cudzincov pracujúcich na Slovensku zvýšil o 9,2 tisíca. Počet cudzincov pracujúcich na Slovensku pritom v posledných mesiacoch stúpal. V auguste vlaňajška išlo o nárast o 444 cudzincov, v septembri počet cudzincov pracujúcich u nás stúpol o 1,1 tisíca, v októbri o 2,4 tisíca a v novembri o 1,4 tisíca. Vyplýva to z údajov Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny SR.

Cudzincov pribúda

Najpočetnejšou skupinou cudzincov pracujúcich na Slovensku sú naďalej Ukrajinci. V poslednom mesiaci minulého roka ich na slovenskom trhu práce pribudlo 176, čím sa celkový počet Ukrajincov pracujúcich u nás zvýšil na vyše 22,9 tisíca. Počet Srbov pracujúcich na Slovensku v minulom mesiaci klesol o 248 osôb na 13,3 tisíca. Spomedzi občanov z krajín Európskej únie bolo na Slovensku najviac Rumunov, ktorých u nás pracovalo 8,7 tisíca, nasledovali Česi s takmer 6-tisíc pracovníkmi a na treťom mieste boli Maďari, ktorých za prácou na Slovensko prišlo 5,5 tisíca.

Najviac v Bratislave

Traja z desiatich cudzincov na Slovensku pracovali ku koncu vlaňajška v Bratislave. V piatich okresoch hlavného mesta Slovenska bolo totiž zamestnaných 22-tisíc cudzincov. Nasleduje okres Trnava, ktorý v rovnakom období zaevidoval 8,7 tisíca zamestnaných cudzincov. Úrad práce v Malackách vykázal 3,4 tisíca pracujúcich občanov pochádzajúcich z iných krajín. Naopak, len osem cudzích štátnych príslušníkov pracovalo na konci minulého roka v okrese Medzilaborce.

Viac k témam: cudzinci, cudzinci z Ukrajiny, Ústredie práce sociálnych vecí a rodiny
Zdroj: Webnoviny.sk - Koncom uplynulého roka na Slovensku pracovalo viac než 73-tisíc cudzincov, najviac je Ukrajincov © SITA Všetky práva vyhradené.

25.1.2020 (Webnoviny.sk) - Zemetrasenie s magnitúdom 6,8, ktoré v piatok večer zasiahlo východ Turecka, si vyžiadalo najmenej 19 mŕtvych. Informuje o tom spravodajský portál BBC s odvolaním sa na miestne úrady. Ďalšie stovky ľudí utrpeli zranenia. Zemetrasenie postihlo oblasť neďaleko mesta Sivrice vo východotureckej provincii Elazig o 18:55 stredoeurópskeho času, uviedol turecký Úrad pre katastrofy a núdzový manažment, podľa ktorého zaznamenali aj asi 60 dotrasov. Podľa ministra zdravotníctva Fahrettina Kocu, ktorý navštívil zasiahnutú oblasť, utrpelo zranenia 553 ľudí, pričom 11 z nich je vo vážnom stave. Minister životného prostredia Murat Kurum zas informoval, že vo dvoch provinciách sa zrútilo asi 30 budov. O strechu nad hlavou prišli stovky obyvateľov. Otrasy pritom bolo cítiť aj v Sýrii, Libanone a Iráne.

Viac k témam: mŕtvi ľudia, zemetrasenie
Zdroj: Webnoviny.sk - Východ Turecka zasiahlo zemetrasenie, hlásia stovky zranených aj niekoľko mŕtvych © SITA Všetky práva vyhradené.

25.1.2020 (Webnoviny.sk) - Ministerstvo vnútra SR v súvislosti s blížiacimi sa parlamentnými voľbami upozorňuje občanov, aby si skontrolovali platnosť svojich občianskych preukazov. Ako agentúru SITA informoval tlačový odbor rezortu, občan môže hlasovať výlučne s platným občianskym preukazom. Hlasovať s cestovným pasom totiž nie je možné ani v prípade, ak si volič zabudne priniesť občiansky preukaz. „Pokiaľ si práve vybavujete nový občiansky preukaz, Ministerstvo vnútra SR vyvinie maximálne úsilie, aby boli podané žiadosti o vydanie občianskeho preukazu v čo najkratšom čase spracované a vyhotovené doklady vydané žiadateľom. Ak však nastane situácia, že občan nebude mať občiansky preukaz, napríklad z dôvodu straty alebo odcudzenia v deň konania volieb, môže sa vo volebnej miestnosti preukázať žiadosťou o jeho vydanie, prípadne potvrdením o občianskom preukaze tak, aby ani v týchto prípadoch nebola znemožnená jeho účasť na hlasovaní vo voľbách,“ objasnil rezort vnútra. Parlamentné voľby sa uskutočnia v sobotu 29. februára. Volebné miestnosti budú otvorené od 7:00 do 22:00. Vo voľbách kandiduje 25 politických strán. Hlasovať môže každý občan Slovenskej republiky, ktorý v deň konania volieb dovŕšil vek 18 rokov.

Viac k témam: občiansky preukaz, Parlamentné voľby do NRSR na Slovensku 2020
Zdroj: Webnoviny.sk - Pred voľbami si skontrolujte platnosť občianskeho preukazu, upozorňuje ministerstvo vnútra © SITA Všetky práva vyhradené.

24.1.2020 (Webnoviny.sk) -

  • aktualizované 24. januára 21:46
Zemetrasenie s predbežným magnitúdom 6,8, ktoré v piatok večer zasiahlo východ Turecka, si vyžiadalo najmenej štyri obete. Oznámil to turecký minister vnútra Süleyman Soylu. Zemetrasenie a následné otrasy s magnitúdom 5,4 a 5,1 postihli oblasť neďaleko mesta Sivrice vo východotureckej provincii Elazig o 18:55 stredoeurópskeho času, uviedol turecký Úrad pre katastrofy a núdzový manažment. Seizmologické centrum Kandilli v Istanbule uviedlo, že nameralo otrasy s magnitúdom 6,5. V meste Maden v provincii Elazig sa podľa tureckého ministra obrany Hulusiho Akara zrútilo najmenej päť budov. Podľa miestneho predstaviteľa Cumau Telcekena je predpoklad, že pod jednou z nich je zasypaných možno až sedem ľudí.

Viac k témam: zemetrasenie
Zdroj: Webnoviny.sk - Zemetrasenie s magnitúdom 6,8 zasiahlo východ Turecka, zomreli najmenej štyria ľudia © SITA Všetky práva vyhradené.

24.1.2020 (Webnoviny.sk) - Nemecká polícia v piatok zatkla dvoch mladíkov z mesta Starnberg neďaleko Mníchova, ktorí sú podozriví z toho, že pred dvoma týždňami zavraždili svojho kamaráta a oboch jeho rodičov. Polícia pôvodne podozrievala 21-ročného muža zo Starnbergu, že zastrelil svojich rodičov vo veku 64 a 60 rokov, a následne spáchal samovraždu. Vedľa tela mladíka sa totiž našli dve vražedné zbrane. Ďalšie vyšetrovanie však policajtov zaviedlo ku kamarátovi najmladšej obete, u ktorého našli veľkú zásobu nelegálne držaných strelných zbraní. Na mobile tohto osemnásťročného pravdepodobného páchateľa navyše našli video z miesta činu a tínedžer sa následne k vraždám priznal. Policajti zatkli aj jeho 19-ročného kamaráta, ktorý ho mal na miesto činu doviezť a aj z neho odviezť. Motív zločinu, ktorý sa stal v noci z 10. na 11. januára, nie je známy.

Viac k témam: vražda
Zdroj: Webnoviny.sk - Dvoch tínedžerov zatkla polícia v Nemecku za vraždu kamaráta a jeho rodičov, motív je neznámy © SITA Všetky práva vyhradené.

Strana 1 z 3759

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner