08. december 2019
Facebook

8.12.2019 (Webnoviny.sk) - Veľká časť Slovákov si vianočné nákupy necháva stále na poslednú chvíľu. Objednávky z internetových obchodov však nemusia doraziť do Vianoc. Prepravné spoločnosti garantujú doručenie objednávok najneskôr zo 17. decembra. Pri zásielkach po tomto termíne hrozí, že na Štedrý deň pod stromčekom nebudú. Informovala o tom spoločnosť Datart.

Doručenie zásielok negarantujú

"Zákazníci, ktorí chcú mať istotu, že darčeky pre svojich blízkych stihnú položiť pod vianočný stromček, by mali produkty z nášho e-shopu objednať najneskôr 17. decembra. Tento termín platí pre zásielky s doručením priamo domov a tiež na pobočky Slovenskej pošty a do balíkoboxov,“ radí marketingová špecialistka Datartu Sabina Boudová. Dodáva, že hoci sú zamestnanci Datartu pripravení vyskladniť produkty aj po uvedenom termíne, prepravné spoločnosti, s ktorými značka externe spolupracuje, doručenie takýchto zásielok negarantujú.

Obrovský nápor

Posledné dni pred Vianocami zažívajú špedičné spoločnosti podľa svojich slov obrovský nápor, a tak by si mali zákazníci rozmyslieť, či využijú dodanie zásielok priamo domov, alebo si vyberú z ďalších spôsobov doručenia. "V prípade objednávok na poslednú chvíľu radíme zákazníkom, aby využili možnosť osobného vyzdvihnutia tovaru priamo na predajniach,“ dodáva Boudová. Datart je maloobchodný predajca zameraný na spotrebnú elektroniku. Na českom aj slovenskom trhu pôsobí už od roku 1990.

Viac k témam: DATART, kuriér, kuriérska spoločnosť, Vianoce, vianočné darčeky
Zdroj: Webnoviny.sk - Prinesie vám vianočné darčeky kuriér? Odborníčka radí, do akého termínu by ste to mali stihnúť © SITA Všetky práva vyhradené.

8.12.2019 (Webnoviny.sk) - Najdrahšiu stranícku kampaň na Facebooku má koalícia strán Progresívne Slovensko/Spolu-občianska demokracia (PS/Spolu) a vládny Smer-SD. Ako uvádza na svojej facebookovej stránke nezisková mimovládna organizácia Transparency International Slovensko (TIS), za prvý mesiac oficiálnej volebnej kampane na Facebooku investovali politické strany do reklamy minimálne 134-tisíc eur. „Vyplýva to z čísel, ktoré sprístupňuje sama sociálna sieť. Zrátali sme kampane s mesačným sumárom aspoň 100 eur. Tak, ako pri prezidentskej kampani, je takmer isté, že reklama na internete bude v týchto voľbách v rekordnej výške, podľa našich odhadov môže na konci tvoriť až štvrtinu celkových výdavkov niektorých strán,“ vysvetlila TIS.

Stovky reklám

Podľa jej údajov investovala najviac do platených postov koalícia PS/Spolu, ktorá si zaplatila na Facebooku v prvom mesiaci kampane celkovo 1 240 reklám za 28-tisíc eur. „Na svojich transparentných účtoch vykazuje za Facebook dokonca až 34-tisíc eur. Koalícia má na sociálnej sieti aktívnych najviac politikov. Mesačnú kampaň nad 100 eur malo až 18 kandidátov tejto dvojkoalície. Jej lídri Michal Truban a Miroslav Beblavý utratili na facebookovej reklame najviac, každý až po 9-tisíc eur,“ priblížila organizácia. Na druhom mieste za koalíciou sa nachádza vládny Smer-SD, ktorý do reklamy na Facebooku investoval 25-tisíc eur. „Až polovicu z tejto sumy obsiahla stránka samotného lídra kandidátky Petra Pellegriniho. Smer vložil až 10-tisíc eur do dvoch kľúčových postov, a to do videí o hádkach v opozícii a potrebe ‚zodpovednej zmeny´. Obe tieto videá dosiahli po milión zobrazení,“ objasnila TIS.

Najviac v Bratislavskom a Košickom kraji

Za týmito stranami nasledujú vo výdavkoch vládny Most-Híd, hnutie Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) a strana Sloboda a Solidarita (SaS). Z nových strán je hneď na šiestom mieste Dobrá voľba exministra zdravotníctva a vnútra Tomáša Druckera s investíciou 8-tisíc eur a strana Štefana Harabina Vlasť so siedmimi tisíckami eur. Kotlebovci - Ľudová strana Naše Slovensko (ĽSNS), naopak, neminula podľa čísel Facebooku ani ich vlastného volebného účtu na reklamu ani euro. Ich hlavná stránka je však podľa TIS na ruskej sociálnej sieti VKontakte, ktorá čísla o politickej reklame nezverejňuje. Najviac peňazí strany investovali do reklám, ktoré sa zobrazujú užívateľom Facebooku v Bratislavskom a Košickom kraji. V priemere o polovicu viac ako do Trenčianskeho a Žilinského kraja, do ktorých cez sociálnu sieť poslali z krajov najmenej peňazí.

Viac k témam: Parlamentné voľby do NRSR na Slovensku 2020, TIS Transparency International Slovensko
Zdroj: Webnoviny.sk - Do kampane na Facebooku najviac investovali progresívci a Smer-SD, tvrdí neziskovka TIS © SITA Všetky práva vyhradené.

8.12.2019 (Webnoviny.sk) - Výstavba novej väznice v Rimavskej Sobote ide zatiaľ podľa plánu. Plne funkčná by mala byť v roku 2022. Agentúru SITA o tom informoval tlačový odbor Zboru väzenskej a justičnej stráže (ZVJS) s doplnením, že v súčasnosti majú záujem postaviť nový ústav štyri spoločnosti. ZVJS však upozorňuje, že so záujemcami bude viesť ešte dialóg, ktorý nemá časový limit. Preto bude záležať aj na samotných stavebníkoch, či sa začne načas.

Kapacita 832 miest

S výstavbou sa má začať v druhom polroku budúceho roka a s plnou prevádzkou sa počíta o dva roky neskôr. Nová väznica v Rimavskej Sobote, v časti Sabová, by mala mať podľa pôvodného plánu kapacitu 832 miest pre výkon trestu odňatia slobody mužov, a to v minimálnom, strednom aj maximálnom stupni stráženia, vrátane odsúdených na doživotie. „Projekt Výstavba väzenského zariadenia Rimavská Sobota – Sabová je v štádiu verejného obstarávania koncesie. Po ukončení vyhodnotenia podmienok účasti prebiehajú rokovania v rámci súťažného dialógu so štyrmi záujemcami. Je však potrebné povedať, že samotný súťažný dialóg nemá v zákone o verejnom obstarávaní stanovené zákonné lehoty a dodržanie predpokladaného harmonogramu je závislé od oboch strán dialógu. Po ukončení súťažného dialógu a finalizácii záverečného informatívneho dokumentu budú záujemcovia vyzvaní na predloženie konečných ponúk, na základe ktorých verejný obstarávateľ vyberie jedného uchádzača,“ informoval tlačový odbor.

Termín považujú za reálny

Podľa aktuálnej situácie považuje ZVJS stanovený termín za reálny. „V nadväznosti na predpokladaný harmonogram prebiehajúceho súťažného dialógu je dodržanie avizovaných termínov, t. j. začiatok realizácie projektu väznice v druhej polovici roka 2020 a jeho dokončenie, respektíve uvedenie do prevádzky koncom roka 2022, reálny,“ dodáva ZVJS. V areáli novej väznice bude okrem priestorov pre odsúdených aj bytový komplex pre príslušníkov ZVJS. O potrebe výstavby novej väznice sa na Slovensku diskutuje niekoľko desaťročí. Na projekte začalo pracovať ministerstvo spravodlivosti ešte počas pôsobenia exministerky Lucie Žitňanskej.

Viac k témam: stavba, väznica
Zdroj: Webnoviny.sk - Projekt novej väznice napreduje, o výstavbu majú záujem štyri spoločnosti © SITA Všetky práva vyhradené.

8.12.2019 (Webnoviny.sk) -  V obci Nová Polhora v okrese Košice-okolie bol v nedeľu po 4:00 ohlásený požiar dielne v blízkosti rodinného domu. Na mieste udalosti zasahovalo 12 profesionálnych hasičov z hasičskej stanice Bidovce, Košice s piatimi kusmi hasičskej techniky a päť členov dobrovoľného hasičského zboru obce Ploské. Príčina vzniku požiaru je v štádiu vyšetrovania. Agentúru SITA o tom informoval operačný dôstojník Krajského riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru v Košiciach Roman Keruľ. „Na mieste príslušníci ošetrili jednu osobu nadýchanú splodinami horenia. Na miesto zásahu boli tiež privolaní príslušníci policajného zboru. Lokalizácia požiaru bola nahlásená veliteľom zásahu pred šiestou hodinou ráno a likvidácia požiaru bola nahlásená o 6:30. Na mieste bol prítomný aj zaisťovateľ príčin požiarov,“ uviedol Keruľ.

Viac k témam: hasiči, požiar
Zdroj: Webnoviny.sk - Pri rodinnom dome sa vznietila dielňa, požiar hasilo viac ako desať hasičov © SITA Všetky práva vyhradené.

8.12.2019 (Webnoviny.sk) - Pre väčšinu územia Slovenska v nedeľu platí výstraha pred poľadovicou. Ako informuje Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) na svojej oficiálnej webovej stránke, tvorba poľadovice predstavuje potenciálne nebezpečenstvo pre ľudské aktivity. „Jej výskyt je v danej ročnej dobe a oblasti bežný, ale môže spôsobiť škody menšieho rozsahu,“ upozorňuje SHMÚ.

Nebezpečenstvo pre turistiku

Na horách v polohách nad pásmom lesa meteorológovia varujú pred vetrom. Platí to pre okresy Námestovo, Liptovský Mikuláš, Tvrdošín, Dolný Kubín, Ružomberok, Martin a Žilina. Vietor v týchto oblastiach môže dosiahnuť priemernú rýchlosť 20 až 24 metrov za sekundu, čo je 70 až 85 kilometrov za hodinu a krátkodobo, v nárazoch, rýchlosť okolo 30 až 37 metrov za sekundu, čo je 110 až 135 kilometrov za hodinu. Vietor predstavuje potenciálne nebezpečenstvo pre pešiu turistiku a horolezectvo. Výstraha platí v nedeĺu od 13:00 do pondelka do 8:00.

Hmly na západe Slovenska

SHMÚ súčasne varuje aj pred hmlami, a to hlavne na západe a juhu Slovenska. V daných oblastiach sa očakáva výskyt hmiel s dohľadnosťou 50 až 200 metrov. „Znížená dohľadnosť predstavuje potenciálne nebezpečenstvo pre dopravné aktivity. Výskyt hmiel s uvedenou dohľadnosťou je v danej ročnej dobe a oblasti bežný, ale môže spôsobiť škody menšieho rozsahu,“ približujú meteorológovia.

Viac k témam: počasie, poľadovica, vietor
Zdroj: Webnoviny.sk - Pozor na poľadovicu, meteorológovia vydali aj výstrahy pred vetrom a hmlou © SITA Všetky práva vyhradené.

7.12.2019 (Webnoviny.sk) - Denuklearizácia už nie je súčasťou rokovaní medzi Spojenými štátmi a Kórejskou ľudovodemokratickou republikou (KĽDR). V sobotu to vo vyhlásení uviedol severokórejský veľvyslanec pri Organizácii Spojených národov (OSN) Kim Song. Snaha Spojených štátov o "trvalý a významný dialóg“ bola podľa neho len "trikom šetriacim čas“ s cieľom priniesť prospech "domácemu politickému programu“. "V súčasnosti nepotrebujeme zdĺhavé rozhovory s USA a denuklearizácia je už aj tak preč z rokovacieho stola," cituje diplomatovo vyjadrenie televízia CNN. Kimovo vyhlásenie okrem iného reagovalo na stredajšie spoločné stanovisko šiestich európskych krajín, ktoré odsúdili severokórejské testy striel krátkeho doletu z 28. novembra. Belgicko, Estónsko, Francúzsko, Nemecko, Poľsko a Spojené kráľovstvo uviedli, že sú "hlboko znepokojené pretrvávajúcimi testmi balistických rakiet", pretože oslabujú regionálnu stabilitu. Kim uviedol, že spomínané krajiny zohrali v ostatných mesiacoch "rolu psíkov Spojených štátov". "Človeku nezostáva nič iné, len rozmýšľať nad tým, čo dostanú na oplátku za to, že sa Spojeným štátom snažia zavďačiť," skonštatoval Kim.

Viac k témam: jadrové zbrane
Zdroj: Webnoviny.sk - Denuklearizácia už nie je súčasťou rokovaní s USA, vyhlásila Severná Kórea © SITA Všetky práva vyhradené.

7.12.2019 (Webnoviny.sk) - Sociálna sieť Reddit zablokovala 61 účtov, ktoré sú podozrivé zo zasahovania do nadchádzajúcich volieb vo Veľkej Británii. Účty podľa nej preukazovali rovnaký vzorec aktivity ako ruská dezinformačná operácia s názvom Secondary Infektion, ktorú odhalili skôr počas tohto roka. Reddit znefunkčnil účty po vyšetrovaní uniknutia tajných vládnych dokumentov o obchode Veľkej Británie a USA po brexite. Úniku sa sociálna sieť začala venovať po tom, čo sa dokumenty stali súčasťou opozičnej kampane do parlamentných volieb, ktoré sa v Spojenom kráľovstve konajú 12. decembra. Sociálna sieť uviedla, že verí, že únik dokumentov je "súčasťou kampane, o ktorej nahlásili, že pochádza z Ruska". "Podarilo sa nám potvrdiť, že skutočne vykazovali model koordinácie," uviedol Reddit.

Johnson odmieta tvrdenia Corbyna

Opozičná Labouristická strana argumentuje, že dokumenty dokazujú, že Konzervatívna strana premiéra Borisa Johnsona sa usilujú o pobrexitovú dohodu s USA, ktorá by zvýšila ceny liekov a ohrozila Národnú zdravotnú službu (NHS). Dokumenty na 451 stranách pokrývajú šesť kôl predbežných rokovaní medzi vyjednávačmi z USA a Spojeného kráľovstva a podľa lídra labouristov Jeremyho Corbyna dokazujú, že Johnson plánoval v rokovaniach predať NHS. Johnson, ktorý po väčšinu času, keď sa rokovania konali, nebol ani premiérom, Corbynove tvrdenia odmieta. Pravosť dokumentov britská vláda dosiaľ nespochybnila. Ministerka kultúry Nicky Morgan sa pre stanicu BBC vyjadrila, že vláda "hľadá a monitoruje" čokoľvek, čo by mohlo naznačiť zasahovanie do britských volieb. "Z toho, čo sa dostalo na stránku a čo hovoria tí, ktorí o týchto veciach vedia, sa zdá, že to má všetky znaky nejakej formy zasahovania. A ak to tak je, očividne je to veľmi vážne," uviedla.

Správu o zasahovaní Rusov nezverejnili

Otázka zasahovania do volieb v Británii sa objavila už aj v uplynulých dňoch. Kritici spochybňujú konanie vlády, ktorá ešte nezverejnila správu parlamentného spravodajského výboru o predošlom údajnom zasahovaní Ruska do britskej politiky. Kritici tvrdia, že tieto informácie by mala vláda zverejniť ešte pred voľbami. Noviny The Times of London bez uvedenia zdroja informovali, že správa hovorí, že ruské zasahovanie mohlo ovplyvniť referendu o brexite z roku 2016, ale dôsledky nemožno vyčísliť. Noviny tiež uviedli, že britské tajné služby podľa výboru nevenovali dostatok prostriedkov na boj proti hrozbe. Výbor vraj tiež zdôraznil dopad článkov uverejnených ruskými spravodajskými servermi, ktoré sa šírili na sociálnych médiách.

Viac k témam: parlamentné voľby vo Veľkej Británii, sociálne siete
Zdroj: Webnoviny.sk - Reddit zablokoval desiatky účtov podozrivých zo zasahovania do blížiacich sa volieb v Británii © SITA Všetky práva vyhradené.

7.12.2019 (Webnoviny.sk) - Najmenej 18 ľudí zomrelo a ďalší utrpeli zranenia pri náletoch na severozápade Sýrie. Medzi obeťami sú aj ženy a deti. Informovali o tom opoziční aktivisti. Podľa Sýrskeho pozorovateľského centra pre ľudské práva (SOHR) nálety na územia v provincii Idlib neprežilo 20 ľudí. Opozičná Sýrska civilná obrana zase uvádza 18 mŕtvych. Najväčší počet obetí hlásia z obce Baljún, kde podľa prvej spomínanej skupiny zomrelo deväť a podľa druhej osem osôb. Obe skupiny uvádzajú, že v povstalcami kontrolovanej obci Bara zomreli štyria ľudia - muž, dieťa a dve ženy - a v obci Idbajtá päť. V susednej dedine podľa civilnej obrany zomrelo dieťa, zatiaľ čo SOHR hovorí o dvoch. Nálety na provinciu Idlib, ktorá je poslednou baštou protivládnych povstalcov, sa v uplynulých týždňoch zintenzívnili. Ako poukazuje agentúra AP, zdá sa, že sa vláda pripravuje na ofenzívu na povstalcami kontrolované oblasti na východe provincie, aby si zabezpečila hlavnú diaľnicu, ktorá spája hlavné mesto Damask s mestom Aleppo.

Viac k témam: nálety
Zdroj: Webnoviny.sk - Nálety na severovýchode Sýrie si vyžiadali životy najmenej osemnástich ľudí © SITA Všetky práva vyhradené.

7.12.2019 (Webnoviny.sk) - Viac ako tisíc opozičných demonštrantov sa zišlo v bieloruskom hlavnom meste na proteste proti užšej integrácii Bieloruska a Ruska. Protest sa konal v čase, keď sa v ruskom Soči konajú rokovania bieloruského prezidenta Alexandra Lukašenka a jeho ruského kolegu Vladimira Putina. Prezidenti rokujú o ekonomických dohodách, ktorých cieľom je ešte viac zblížiť ich krajiny. V Bielorusku sa však šíria obavy, že by dohody mohli vydláždiť cestu zjednoteniu krajiny s Ruskom. Obavy Bielorusov podnietila ruská anexia Krymu v roku 2014. Lukašenko opakovane tvrdí, že sa nevzdá bieloruskej nezávislosti. Lukašenko sa spolieha na lacné energie a pôžičky z Ruska, Kremeľ však na Minsk v ostatnom období zvýšil tlak. Zvýšil ceny energie a znížil dotácie.

Viac k témam: demonštrácia, protest
Zdroj: Webnoviny.sk - Opoziční demonštranti protestovali v Minsku proti užšej integrácii Bieloruska a Ruska © SITA Všetky práva vyhradené.

7.12.2019 (Webnoviny.sk) - Mesto Prešov zatiaľ stále nepozná osud bytového domu, ktorý bol poškodený pri piatkovom výbuchu plynu na Mukačevskej ulici. Ako po zasadnutí krízového štábu uviedol hovorca mesta Prešov Vladimír Tomek, mesto momentálne čaká na vypracovanie odborných posudkov a situáciu vyhodnocuje. „Zároveň prebiehajú zabezpečovacie práce. Až na základe toho bude môcť mesto v súčinnosti s krízovým štábom rozhodnúť o nejakom ďalšom postupe,“ uviedol Tomek. Zobraziť fotogalériu k článku:
Výbuch plynu v bytovom dome v Prešove (fotografie) Podľa statika Jozefa Poláka je stav budovy zlý. Schodisko bolo podľa neho po výbuchu celé deformované smerom dolu, preto ho nemohli hasiči využiť.

Horné poschodia zrejme asanujú

„Horné poschodia sú vo veľmi zlom statickom stave, pravdepodobne bude nutná asanácia,“ uviedol hovorca Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Prešove Igor Pavlik a dodal, že vzhľadom na zlý stav hornej časti je to najlepšie riešenie, keďže tam nie je čo zachrániť. Hasiči ešte v sobotu večer podľa krajského riaditeľa Hasičského a záchranného zboru (HaZZ) ukončia odovzdaním požiaroviska mestu záchranné práce. Podľa riaditeľa HaZZ Goliaša prešli všetky byty zasiahnuté požiarom, vrátane tých, ktoré neboli obhorené. „Celkovo je sedem mŕtvych a jedna pohrešovaná osoba. Dnes sme našli tri osoby mŕtve s tým, že polícia ich identifikuje, lebo boli v devastačnom stave. Po jednej osobe ešte pátrame, ale tam budeme potrebovať pomoc kynológov horskej služby, pretože vizuálna kontrola toho bytu nám neukázala výsledok,“ uviedol krajský riaditeľ hasičov. Ako dodal Tomek, do zdevastovanej bytovky teraz nikto nemá prístup. „Je to veľmi nebezpečné, aby tam vstupovali akékoľvek osoby. Nemôžu tam ísť ani hasiči v týchto chvíľach, už vôbec nie civilisti. Akékoľvek vynášanie vecí aj zo spodných poschodí nateraz môžeme vylúčiť. Je potrebné zdôrazniť aj to, čo nám aj hasiči opakovali, aby si možno ľudia uvedomili, že aj predmety, ktoré ostali, nejaké doklady alebo niečo podobné v tých bytoch sú väčšinou zatečené vodou, ktorou sa hasilo a zamrzli. To znamená, že sú úplne znehodnotené,“ vysvetlil Tomek.

Prví evakuovaní sa vrátili

Do svojich bytov sa v sobotu popoludní vrátili prví evakuovaní obyvatelia. Konkrétne ide o ľudí z domov na Mukačevskej ulici čísel 15 až 25. V týchto bytoch budú zajtra od 9. hodiny vykonané plynové skúšky, mesto preto žiada obyvateľov, aby sa zdržiavali doma. „Od 11.00 h sú pripravené plynové skúšky v bytovom dome číslo 5. Tam momentálne nikto nebýva, pretože je kompletne evakuovaný. Žiadame ľudí, aby sa zhromaždili pri bytovom dome, aby mohli byť plynové skúšky vykonané,“ dodal Tomek. Požiar, ktorý vznikol v piatok 6. decembra po výbuchu plynu v bytovom dome na Mukačevskej ulici v Prešove, má zatiaľ sedem potvrdených obetí. Požiar sa podarilo úplne uhasiť v sobotu ráno o siedmej hodine. Na mieste zasahovalo takmer 90 profesionálnych a 29 dobrovoľných hasičov s použitím 40 kusov hasičskej techniky. V Prešove je vyhlásená mimoriadna situácia.

Viac k témam: výbuch plynu
Zdroj: Webnoviny.sk - Hasiči ukončujú práce na zdevastovanej bytovke v Prešove, vstup do nej je veľmi nebezpečný © SITA Všetky práva vyhradené.

Strana 1 z 3625

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner