03. október 2023
Facebook

3.10.2023 (SITA.sk) - Preletom leteckej techniky Ozbrojených síl (OS) SR odštartovali v poradí desiaty ročník Medzinárodného veľtrhu obrannej a bezpečnostnej techniky IDEB Defence & Security.

Otvorenie veľtrhu

Minister obrany Martin Sklenár spolu s náčelníkom Generálneho štábu OS SR Danielom Zmekom slávnostne prestrihli pásku a oficiálne tak otvorili priestory veľtrhu. Zobraziť fotogalériu k článku:
Veľtrh IDEB Defence&Security 2023 (fotografie) Ako informoval rezort obrany, veľtrh dlhodobo podporuje exportné príležitosti slovenského obranného priemyslu a otvára mu dvere k svetovým trhom. IDEB sa koná do 5. októbra v bratislavskej Inchebe.

Najnovšia technika

„Počas nasledujúcich dvoch dní bude mať laická i odborná verejnosť príležitosť oboznámiť sa aj s najnovšou technikou, ktorá je v ostatných rokoch zavádzaná v našich ozbrojených silách," priblížilo ministerstvo obrany. Doplnilo, že súčasťou aj tohtoročného veľtrhu sú priemyselné podniky rezortu obrany, súkromné slovenské spoločnosti a tiež experti na problematiku obrany a bezpečnosti z a NATO.

Viac k témam: Minister obrany SR, veľtrh IDEB 2023, veľtrh obrannej techniky IDEB
Zdroj: SITA.sk - Sklenár s generálom Zmekom otvorili desiaty ročník veľtrhu obrannej a bezpečnostnej techniky IDEB (foto) © SITA Všetky práva vyhradené.

3.10.2023 (SITA.sk) - Pápež František naznačil, že by bol otvorený požehnaniu párov rovnakého pohlavia v katolíckej cirkvi. Každá žiadosť o požehnanie by sa mala riešiť s „pastoračnou láskou“, povedal skupine kardinálov, ktorá ho požiadala o objasnenie danej otázky. Informuje o tom spravodajský portál BBC.

Od prípadu k prípadu

„Nemôžeme byť sudcami, ktorí popierajú, odmietajú a vylučujú,“ vyjadril sa pápež. Naznačil, že žiadosti o požehnanie by sa mali posudzovať od prípadu k prípadu a povedal, že „rozhodnutia, ktoré môžu byť za určitých okolností súčasťou pastoračnej obozretnosti, by sa nevyhnutne nemali stať normou“. „Kánonické právo by nemalo a nemôže pokrývať všetko,“ skonštatoval s tým, že cirkev by mala vždy pristupovať k svojim vzťahom s ľuďmi s „láskavosťou, trpezlivosťou, porozumením, nežnosťou a povzbudením“. František však tiež prízvukoval, že cirkev stále považuje vzťahy párov rovnakého pohlavia za „objektívne hriešne“ a neuzná manželstvá takýchto párov.

Požehnanie párom rovnakého pohlavia

Biskupi v niektorých krajinách vrátane Belgicka a Nemecka začali povoľovať kňazom, aby požehnali párom rovnakého pohlavia. Postoj cirkevných orgánov v tejto veci zostáva však nejasný. V roku 2021 Kongregácia pre náuku viery po podobnej žiadosti o objasnenie zamietla povoliť takúto prax. Žiadosť bola jednou z mnohých, ktoré dostal pápež pred niekoľkotýždňovým stretnutím vo Vatikáne, ktoré sa bude zaoberať budúcnosťou cirkvi a začne sa v stredu.

Viac k témam: Biskupi, Katolícka cirkev, LGBTI, Pápež, páry rovnakého pohlavia
Zdroj: SITA.sk - Pápež František navrhuje možnosť požehnať páry rovnakého pohlavia, hoci cirkev takéto vzťahy považuje za „objektívne hriešne“ © SITA Všetky práva vyhradené.

3.10.2023 (SITA.sk) - Ruské ministerstvo obrany po minulotýždňovom ohlásení jesenných odvodov na povinnú vojenskú službu zopakovalo, že nováčikov nepošlú na frontovú líniu na Ukrajinu.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

„Odvedenci, vrátane tých z nových regiónov Ruskej federácie, nebudú vyslaní do zóny špeciálnej operácie," vyhlásil ruský minister obrany Sergej Šojgu na rokovaní ruského vojenského vedenia. Informuje o tom web CNN. Šojgu ďalej uviedol, že generálny štáb ruskej armády neplánuje dodatočnú mobilizáciu. „Ruské ozbrojené sily majú potrebný počet vojenského personálu na vedenie vojenskej ofenzívy," povedal. Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine v októbri 2023 (fotografie) Za nové regióny Ruskej federácie Moskva považuje časti Doneckej, Luhanskej, Chersonskej a Zaporožskej oblasti, ktoré vlani nelegálne anektovala.

Viac k témam: Povinná vojenská služba, Ruská armáda, ruské ministerstvo obrany, rusko-ukrajinský konflikt, Ruský minister obrany, vojna na Ukrajine
Zdroj: SITA.sk - Ruský minister obrany Šojgu sľubuje, že nováčikov odvedených na vojenskú službu nepošlú na front © SITA Všetky práva vyhradené.

3.10.2023 (SITA.sk) - Polícia aktuálne dokumentuje tragickú dopravnú nehodu pri Novej Bani v Žarnovickom okrese. Ako informuje banskobystrická krajská polícia na sociálnej sieti, pri zrážke osobného auta s motocyklom na mieste podľahol zraneniam motocyklista. Na mieste zasahujú všetky záchranné zložky. Polícia bližšie informácie poskytne neskôr.

Viac k témam: Tragická dopravná nehoda
Zdroj: SITA.sk - Zrážka s osobným autom pri Novej Bani si vyžiadala život motorkára © SITA Všetky práva vyhradené.

3.10.2023 (SITA.sk) - V sondovaní možnosti koalície bez Smeru-SD bude Progresívne Slovensko (PS) pokračovať aj napriek menšej pravdepodobnosti.

Viac o téme: Predčasné voľby na Slovensku 2023

Uviedol to predseda PS Michal Šimečka, ktorý v utorok dokončil prvé kolo neformálnych rozhovorov s predsedami strán budúcej možnej koalície. „Dobrou správou je, že zo všetkých strán je potvrdený záujem pokračovať v rozhovoroch a nenarazili sme na požiadavku, o ktorej by sme sa nevedeli ďalej rozprávať. Najlepšie karty má však v rukách stále Robert Fico - je víťaz volieb, disponuje najväčším počtom mandátom, aj poverením od pani prezidentky," uviedol Šimečka s tým, že PS do toho pôjde bez červených čiar s úprimným zájmom dohodnúť sa. O ďalších kolách rozhovorov a spätnej väzbe od partnerov bude Šimečka verejnosť súhrnne informovať.

Viac k témam: Podpredseda hnutia Progresívne Slovensko (PS), Predčasné voľby na Slovensku 2023, Predseda strany Smer-SD
Zdroj: SITA.sk - Fico má síce v rukách najlepšie karty, ale Šimečka má po prvom kole neformálnych rozhovorov aj dobré správy © SITA Všetky práva vyhradené.

3.10.2023 (SITA.sk) - Povinné ukladanie trestu prepadnutia majetku pri niektorých trestných činoch nie je podľa Ústavného súdu SR v súlade s ústavou.

Neprimerané zásahy do vlastníckeho práva

Ako v utorok uviedol predseda súdu Ivan Fiačan, takáto povinnosť podľa ústavného súdu odporuje princípu primeranosti trestov. Zároveň môže vytvárať neprimerané zásahy do vlastníckeho práva. Ústavný súd podľa Fiačana na jednej strane nepovažuje za opodstatnené vylučovať trest prepadnutia majetku z katalógu dostupných represívnych nástrojov a nemá dôvod ho spochybňovať, pokiaľ spĺňa základné ústavné parametre.

Návrh podala skupina poslancov

„Nesmie však ísť o spôsob, ktorý sa požiadavkám primeranosti celkom zjavne vymyká," zdôraznil Fiačan. Doplnil, že za istých okolností môže byť trest prepadnutia majetku primeraný a spravodlivý. „Rovnako je však zrejmé, že za istých okolností môže byť takýto trest neprimeraný a nespravodlivý," dodal Fiačan. Návrh na posúdenie súladu obligatórneho ukladania trestu prepadnutia majetku pri niektorých trestných činoch podala na ústavný súd skupina poslancov parlamentu.

Viac k témam: Poslanci, Prepadnutie majetku, Súdy, trest prepadnutia majetku, Trestný čin, Ústava SR
Zdroj: SITA.sk - Povinné ukladanie trestu prepadnutia majetku pri niektorých trestných činoch nie je v súlade s ústavou © SITA Všetky práva vyhradené.

3.10.2023 (SITA.sk) -

  • aktualizované 2. októbra 16:24
Rómovia sa obávali Milana Mazureka (Republika) a Roberta Fica (Smer-SD) a ich rečí, ktoré púšťali do obehu počas kampane, v ktorej sa snažili na nenávisti voči Rómom získavať hlasy. To bol podľa lídra hnutia OĽaNO a priatelia Igora Matoviča dôvod, prečo vo voľbách dostali veľa hlasov od rómskych obyvateľov. Matovič to uviedol na pondelkovej tlačovej besede s tým, že ho o tom informoval europoslanec Peter Pollák.

Matovič pochválil kampaň

Matovič vyzdvihol prácu platformy Pačivale Roma, ktorá bola súčasťou kandidátky koalície OĽaNO a priatelia, Kresťanská únia a Za ľudí. Podľa Matoviča robili veľmi dobrú kampaň po celom Slovensku a oslovili práve rómskeho voliča.

Viac o téme: Predčasné voľby na Slovensku 2023

„Rómovia išli bojovať proti tomu, aby Mazurek a spol. boli v parlamente. Z tohto pohľadu môžeme hovoriť, že sa im to podarilo," uviedol Matovič a doplnil, že v tejto súvislosti chystajú aj tlačovú besedu, ktorá by mala byť vo štvrtok 5. októbra. Koalícia OĽaNO a priatelia, Kresťanská únia a Za ľudí dominovala v obciach pod Tatrami a na Spiši s väčším počtom rómskych obyvateľov, pričom v niektorých z nich dosiahla až 70 percent, v Lomničke v okrese Stará Ľubovňa dokonca viac ako 90 percent.

Väčšina obyvateľov sú Rómovia

Úspech koalície OĽaNO a priatelia, Kresťanská únia a Za ľudí (OĽaNO, KÚ a Za ľudí) v obciach s početným zastúpením rómskeho obyvateľstva potvrdili aj výsledky z najväčších obcí s týmto obyvateľstvom v okresoch Prešov a Sabinov. V obci Chminianske Jakubovany (okres Prešov) získala jediná koalícia uchádzajúca sa o hlasy voličov vo víkendových predčasných parlamentných voľbách viac ako 73 percent. V obci Jarovnice (okres Sabinov) dokonca prekročila 86 percent. Aj preferenčné hlasy z obcí na Dolnom Šariši pomohli k zvoleniu rómskym kandidátom na kandidátnej listine koalície združeným v platforme Pačivale Roma.
V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem
V Krížovej Vsi v okrese Kežmarok, ktorej väčšinu obyvateľov tvoria Rómovia, získalo OĽaNO takmer 77 percent. V roku 2020 tam zvíťazilo tiež, s takmer 52 percentami. Takmer sedem percent získalo v sobotných voľbách Kresťanskodemokatické hnutie (KDH), ostatné nedosiahli ani päť percent.

Predošlé voľby tiež zvíťazili

Viac ako 76 percent dosiahla koalícia v Podhoranoch, kde Rómovia tvoria takmer 70 percent obyvateľov. Za ňou s viac ako piatimi percentami Hlas a KDH. Podobne dopadli voľby aj v Rakúsoch, kde však okrem KDH získal viac ako päť percent aj Smer-SD. V Stráňach pod Tatrami s 93 percentnou rómskou populáciou si OĽaNO zvolilo viac ako 84 percent voličov. Viac ako 92 percent voličov volilo OĽaNO v spomínanej Lomničke obývanej rómskou komunitou. Žiadna iná strana tam nezískala viac ako tri percentá. Niečo cez dve percentá odovzdaných hlasov patrilo Republike. V roku 2020 tam zvíťazilo OĽaNO tiež, a to s viac ako 42 percentami, s 36 percentami nasledoval Smer-SD. Zobraziť fotogalériu k článku:
Predčasné voľby na Slovensku 2023 (fotografie) V Hranovnici v Popradskom okrese, kde tvoria Rómovia polovicu obyvateľov, mala koalícia v sobotu viac ako 41 percent, takmer 14 percent získal Smer a viac ako 10 percent KDH. Pred dvoma rokmi tam malo OĽaNO takmer 29 percent. V susednom Spišskom Štiavniku volilo v sobotu OĽaNO viac ako 42 percent voličov a takmer 14 percent KDH. Hlas a Smer mali po viac ako deväť percent, PS takmer osem percent. V Bystranoch v Spišskonovoveskom okrese, kde spomedzi viac ako 3 300 obyvateľov je viac ako 2 700 rómskeho pôvodu, dalo svoj hlas OĽaNO takmer 67 percent voličov.

Účasť vo voľbách

Takmer 13 percent voličov si vybralo Hlas a takmer sedem percent Smer. V Rudňanoch mala koalícia viac ako 50 percent, nasledoval Smer s viac ako 14 percentami, Hlas s takmer 11 percentami a Republika, ktorú tam volilo takmer šesť percent voličov. Viac ako 70 percent získalo OĽaNO aj v Žehre, kde spomedzi viac ako 2 600 obyvateľov je približne 1 700 rómskych. S takmer ôsmimi percentami nasledovalo hnutie KDH a niečo cez päť percent dosiahol Smer. Vo voľbách pred dvoma rokmi tam rovnako zvíťazilo OĽaNO, a to s viac ako 54 percentami. Viac ako dvanásť percent voličov si tam však vtedy zvolilo Ľudovú stranu Naše Slovensko a sedem KDH. V obci Jarovnice sa z 3 985 zapísaných voličov na voľbách zúčastnilo 2 716 obyvateľov. Predstavuje to volebnú účasť 68,15 percenta, čo kopíruje celoslovenskú účasť. Suverénne voľbám v tejto obci s výrazne majoritným rómskym obyvateľstvom dominovala koalícia OĽaNO, KÚ a Za ľudí, ktorá získala 2 310 hlasov, teda 86,22 percenta. S obrovským odstupom za nimi skončilo na druhom mieste Kresťanskodemokratické hnutie (KDH) s 3,32 percentami (83 hlasov). Strana Hlas-SD získala 2,83 percenta a celoslovensky víťazný Smer-SD 2,16 percenta. Ďalšie strany, ktoré sa dostali do parlamentu, dostali 1,26 percenta v prípade Slovenskej národnej strany (SNS), 0,63 percenta získalo Progresívne Slovensko (PS) a iba 0,48 percenta dostala Sloboda a solidarita (SaS). Viac ako 13 hlasov pre túto stranu dostali aj Sme rodina (16 hlasov) a Demokrati (15 hlasov), pričom za stranou Smer-SD skončila ako piata najúspešnejšia v Jarovniciach strana Republika s 1,34 percentami (36 hlasov).

Preferenčné hlasy

Ako vyplýva zo zverejnených zápisníc z volieb, jednoznačnými lídrami kandidátky v prípade jedinej koalície boli v Jarovniciach predseda OĽaNO Igor Matovič a doterajší poslanec Národnej rady SR a bývalý rómsky splnomocnenec Peter Pollák, ktorý kandidoval z 18. miesta. Prejavilo sa to na zisku preferenčných hlasov. Pollák ich dostal 2 114, Matovič dokonca ešte o 19 viac – 2 133.  Vysoký počet preferenčných hlasov však získali aj boxer Viliam Tankó (1 109 preferenčných hlasov) z Váhoviec na 54. mieste, sociálny pracovník Lukáš Bužo (943 hlasov) z Jastrabieho z 58. miesta a sociálna pedagogička Anežka Škopová (986 hlasov) z Levoče, ktorá kandidovala ako 131. Všetci traja rómski kandidáti na kandidátke koalície, združení v platforme Pačivale Roma, sa napokon prekrúžkovali do parlamentných poslaneckých lavíc. Podobne vyššie počty preferenčných krúžkov mali títo kandidáti napríklad aj v obci Svinia (okres Prešov), kde volilo túto koalíciu takmer 50 percent voličov, čo je 414 hlasov.

Neúspech napokon víťazných strán

V najväčšej obci s rómskym zastúpením v okrese Prešov - Chminianskych Jakubovanoch získala koalícia OĽaNO, KÚ a Za ľudí, pri volebnej účasti takmer 52 percent, celkovo 73,52 percenta všetkých odovzdaných voličských lístkov, čo je 536 hlasov. Druhá v poradí pritom bola napokon neúspešná Republika so 7,13 percentami. Tretie miesto patrilo strane Hlas-SD so 4,8 percentami pred stranou Piráti so 4,11 percentami. Až za nimi skončil celoslovensky najúspešnejší Smer-SD s 2,6 percentami. PS tu získalo 1,64 percenta, KDH 1,37 percenta, SNS 0,82 percenta a SaS iba 0,41 percenta. Zobraziť fotogalériu k článku:
Ako v predčasných voľbách hlasovali Ódor, Matovič, Pellegrini, Šimečka a ďalší politici (fotografie) Koalícia okolo Igora Matoviča ale zvíťazila aj v ďalších podobných obciach. V okrese Prešov dosiahla najvyšší zisk v obci Červenica, kde mala takmer 80-percentnú podporu. V Malom Slivníku získala necelých 75 percent a vo Varhaňovciach viac ako 62 percent. Okolo 50-percentného zisku sa pohybovala aj v obciach Chmiňany, Tuhrina, Žehňa a Lesíček. V okrese Sabinov to boli Ostrovany so 66 percentami, či Olejnikov so 46-timi. Celkovo koalícia vyhrala v 18 obciach okresu Prešov a v piatich v okrese Sabinov.

Viac k témam: europoslanec, Predčasné voľby na Slovensku 2023, Predseda hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO), Predseda strany Smer-SD, Predvolebná kampaň, Rómovia
Zdroj: SITA.sk - OĽaNO víťazilo v obciach s veľkým počtom Rómov, Matovič za tým vidí obavy z Mazureka a Fica (video) © SITA Všetky práva vyhradené.

3.10.2023 (SITA.sk) - Opití regrúti, trestanci či vojaci neochotní podriadiť sa sú medzi stovkami ruských vojakov vyslaných do najnebezpečnejších častí frontovej línie v takzvaných čatách Storm Z. Ako referuje web news.sky.com, potvrdilo to dovedna 13 ľudí so znalosťou veci vrátane piatich bojovníkov.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Jeden z vojakov z armádnej jednotky 40318 povedal, že sa to podobá na „trestanecké prápory“, aké kedysi vytvoril sovietsky diktátor Jozef Stalin pre tých vojakov, ktorí počas druhej svetovej vojny opustili svoje pozície. Spomenutý vojak poznamenal, že Kremeľ s vojakmi zo Storm Z zaobchádza „len ako s mäsom“. Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine v októbri 2023 (fotografie)

Viac k témam: Ruská armáda, Ruskí vojaci, rusko-ukrajinský konflikt
Zdroj: SITA.sk - Rusko s vojakmi zaobchádza „len ako s mäsom“ a rozmiestňuje na fronte „trestanecké prápory“ ako Stalin © SITA Všetky práva vyhradené.

3.10.2023 (SITA.sk) - O doplnení dokazovania namiesto vynesenia očakávaného rozsudku v utorok rozhodol Špecializovaný trestný súd na pracovisku v Banskej Bystrici v kauze Babylon týkajúcej sa vydierania podnikateľa Pavla Konkoľa.

Znalecké skúmanie nahrávok

Podľa predsedu senátu je potrebné ešte objasniť nejakú okolnosť, „senát dospel k záveru, že táto okolnosť je pre rozhodnutie dôležitá“. Súd bude v rámci dokazovania požadovať znalecké skúmanie predložených zvukových nahrávok obžalovaným Ľubomírom A.. Napriek tomu, že záverečné reči už odzneli v novembri 2022, na verdikt si traja obžalovaní ešte počkajú. Ešte pred utorkovým konečným rozhodnutím súdu, dopoludnia udelil sudca možnosť záverečného slova pre obžalovaných. Títo síce neboli prítomní, ale prečítali ich obhajkyne dvoch z nich. Ľubomír A. aj František P. v nich naďalej tvrdia, že sú nevinní a skutky kladúce sa im za vinu nespáchali. Zároveň obidvaja žiadali doplniť dokazovanie aj o ďalšie vypočutia svedkov.

Verdikt nebude tak skoro

Nahrávky, ktoré súd bude skúmať sa týkajú stretnutí obžalovaného Ľubomíra A. s ďalšími svedkami a tiež s poškodeným podnikateľom. Po ukončení doplňujúceho dokazovania budú opäť nasledovať záverečné reči, preto záverečný verdikt nebude tak skoro. Prokurátor v rámci svojej záverečnej reči navrhol v novembri 2022 pre obžalovaných z obzvlášť závažného zločinu vydierania, legalizácie príjmov z trestnej činnosti a u bývalého šéfa kontrarozviedky Slovenskej informačnej služby Ľubomíra A. aj zo zločinu podplácania úhrnné tresty odňatia slobody 22 rokov pre Ľubomíra A., 21 rokov pre advokáta Františka P. a 20 rokov pre Ľubomíra T. Pre všetkých zároveň prokurátor navrhol prepadnutie ich majetku v prospech štátu a dvojročný ochranný dohľad.

Vyhrážali sa väzobným stíhaním

Podľa obžaloby obžalovaní v roku 2017 vydierali majiteľa spoločnosti Podtatranská hydina Pavla Konkoľa, ktorý čelil obvineniu z daňovej trestnej činnosti, pričom sa mu vyhrážali väzobným stíhaním, ak im nezaplatí požadovanú finančnú čiastku. S vydieraním a vyhrážaním údajne pokračovali aj v ďalšom období. Na začiatku procesu v lete 2021 obžalovaní vinu odmietli. Poškodená strana si v procese uplatňuje náhradu škody 1 750 000 eur voči všetkým trom obžalovaným.
Akcia Babylon sa uskutočnila 15. decembra 2020. Medzi pôvodne piatimi zadržanými bol bývalý šéf kontrarozviedky SIS Ľubomír A., ktorý bol vyšetrovaný aj pre údajné obchodovanie s nahrávkami kauzy Gorila. V tejto veci však bolo obvinenie zrušené generálnym prokurátorom Marošom Žilinkom. Advokáta Františka P. zase predtým stíhali pre extrémizmus.


Viac k témam: Akcia „Babylon“, Generálny prokurátor SR, Kauza Gorila, Súdy
Zdroj: SITA.sk - Vydieračská kauza Babylon opäť nemá rozsudok, na verdikt si traja obžalovaní ešte počkajú © SITA Všetky práva vyhradené.

3.10.2023 (SITA.sk) - Nepriaznivý výsledok v parlamentných voľbách má pre stranu Demokrati nepríjemnú dohru. Demokratov delili len dve tisícky hlasov od hranice troch percent, aby získali nárok na štátny príspevok.

Porazení budú bojovať o prežitie

Na sociálnej sieti to uviedla nezisková organizácia Transparency International Slovensko (TIS) s tým, že kým víťazi volieb Smer-SD a Progresívne Slovensko získajú od štátu na ďalšie fungovanie 23 a 18 miliónov eur, viacerí porazení budú bojovať o prežitie.

Viac o téme: Predčasné voľby na Slovensku 2023

Ako organizácia vysvetlila, otázkou je, ako splatia Demokrati polovicu zo zrejme až 1,8 miliónovej kampane, ktorá bola postavená z veľkej časti na pôžičkách členov a sympatizantov. „Najväčším známym veriteľom je manžel volebnej líderky strany Andrey Letanovskej, ktorý na kampaň požičal 90-tisíc eur," uvádza TIS s tým, že strana pravdepodobne nezverejnila ešte mená všetkých veriteľov, pričom aktuálne majú pôžičky za asi 285-tisíc eur.

Neúspešná kampaň

Podobne je na tom podľa TIS aj strana Modrí, pričom ich viac ako miliónová kampaň stojí rovnako z väčšej časti na pôžičkách. „Vo voľbách napokon úplne prepadli a získali iba 0,26 percenta. Z pohľadu financovania ide o vysoko neúspešnú kampaň, pri ktorej sa cena jedného hlasu vyšplhala na hranicu 100 eur. Dokopy majú pôžičky za viac ako pol milióna eur, pričom najväčším veriteľom je syn niekdajšieho ministra za SDKÚ Milana Horta Michal," spresňuje TIS s tým, že cez akciovú spoločnosť požičal strane 281-tisíc eur a ďalších 100-tisíc eur jej daroval.

Kampane postavené na pôžičkách

Organizácia TIS si myslí že nové politické strany nedisponujú dostatočným majetkom, ktorý im umožní splatenie vysokých záväzkov. „Pred krachom ich zrejme môže zachrániť len to, ak sa veritelia, vzhľadom na nízky volebný zisk, vzdajú nároku na vrátenie peňazí. Radovan Struhár z Modrých nám vysvetlil, že tento týždeň bude zasadať ich finančná komisia, ktorá sa bude situáciou zaoberať," priblížila organizácia a pokračovala s tým, že Maďarské fórum si potenciálny nízky zisk vo voľbách v zmluvách dopredu ošetrilo tak, že svojim veriteľom zaručilo vrátenie peňazí iba v prípade prekročenia hranice troch percent. „Predseda strany Zsolt Simon nám dnes potvrdil, že pôžičky, ktoré podľa transparentného účtu strany dosahujú celkovú sumu 149-tisíc eur, preklasifikujú v zmysle zmlúv na dary. To sa týka aj samotného Simona, ktorý je najväčším veriteľom strany," informuje TIS a na záver dopĺňa, že z časti aj Sme rodina postavili svoju kampaň na pôžičkách, pričom 340-tisícové pôžičky poskytol predseda strany Boris Kollár. „Na rozdiel od nových strán však Sme rodina disponuje majetkom, ktorý umožňuje takýto záväzok splatiť," uzavrela organizácia.

Viac k témam: Financovanie, Kampaň, Parlamentné voľby, Pôžičky, Predseda strany Maďarské fórum, Štátny príspevok
Zdroj: SITA.sk - Nepriaznivý výsledok v parlamentných voľbách má pre Demokratov nepríjemnú dohru, o prežitie budú bojovať aj iné strany © SITA Všetky práva vyhradené.

Strana 1 z 7914

Reklama