22. apríl 2024
Facebook

22.4.2024 (SITA.sk) - Budúci rok by sa mal zvýšiť finančný príspevok na poskytovanie sociálnych služieb v niektorých sociálnych zariadeniach. Vyplýva to z návrhu nariadenia, ktoré Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR predložilo do medzirezortného pripomienkového konania. Finančný príspevok bude určený najmä na spolufinancovanie nákladov na mzdy a odvody zamestnancov. Štátny rozpočet by to malo stáť takmer 26 mil. eur. „Úprava výšky finančného príspevku vychádza zo zvýšenia nákladovosti sociálnych služieb a potreby zohľadnenia vývoja zvyšovania miezd zamestnancov v zariadeniach sociálnych služieb vzhľadom na medziročný vývoj minimálnej mzdy a jej výšku,” zdôvodňuje návrh ministerstvo. Medziročné udržanie miery spolufinancovania je podľa neho v záujme ich dostupnosti a udržateľnosti. Vyššie príspevky sa budú týkať sociálnych zariadení pre fyzické osoby, ktoré sú odkázané na pomoc inej fyzickej osoby, pre fyzické osoby, ktoré dovŕšili vek potrebný na nárok na starobný dôchodok, rovnako zariadení krízovej intervencie, čo sú nocľaháreň, útulok, domov na polceste, zariadenie núdzového bývania a podobne, ako aj nocľahárne, ak je poskytovateľom sociálnej služby neverejný poskytovateľ.

Viac k témam: Finančný príspevok, Sociálne zariadenia, Štátny rozpočet
Zdroj: SITA.sk - Sociálne zariadenia dostanú v budúcom roku vyšší príspevok, štát to bude stáť takmer 26 miliónov eur © SITA Všetky práva vyhradené.

22.4.2024 (SITA.sk) - Šéf ukrajinského obranného spravodajstva Kyrylo Budanov uviedol, že pre záujmy Ruska sa chystá ďalší pokus o atentát naňho. Ako referuje web Ukrajinská pravda, Budanov to povedal v rozhovore pre BBC News Ukraine.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

„Plánujú niečo... Je to v záujme Rusov. Je to pravda. Ľudia, ktorí to plánujú, sú Rusi a je to v záujme Rusov. Plánujú do toho zapojiť aj ľudí odtiaľto (z Ukrajiny). Je to pre nich bežná prevádzková práca,“ uviedol Budanov. Hovoril tiež aj o otrave svojej manželky. Poznamenal, že páchatelia sa zatiaľ nenašli, ale „je tam pokrok“. Budanov podotkol, že jeho manželka bola stabilizovaná a väčšinu toxínov sa podarilo odstrániť. Tiež sa domnieva, že cieľom pokusu o atentát bola jeho manželka a že Rusi správne vyhodnotili jej vplyv na Budanova: „Ich logika je jasná. Moja žena je pre mňa veľmi dôležitá. To je všetko. A správne vyhodnotili jej vplyv,“ skonštatoval Budanov. Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine v apríli 2024 (fotografie)

Viac k témam: rusko-ukrajinský konflikt
Zdroj: SITA.sk - Šéf rozviedky Budanov tvrdí, že Rusi naňho pripravujú ďalší atentát. Hovoril aj o otrave manželky © SITA Všetky práva vyhradené.

22.4.2024 (SITA.sk) - Mimovládne organizácie z oblasti kultúry vyzývajú poslancov parlamentu, aby hlasovali proti novele zákona o Fonde na podporu umenia (FPU). Mimovládky sú presvedčené, že akýkoľvek neodborný, neprediskutovaný a mocensky motivovaný zásah do fungovania fondu môže mať fatálne následky na jeho funkčnosť a následne na fungovanie organizácií, ktoré by po schválení návrhu čelili likvidácii a zániku. Pod výzvu na odmietnutie navrhovaných zmien sa podpísalo už viac ako 200 organizácií z oblasti umenia, kultúry či kreatívneho priemyslu zo všetkých kútov Slovenska.

Výzva poslancov na odbornú diskusiu

Organizácie súčasne vyzývajú poslancov na odbornú diskusiu postavenú na faktoch a dátach s priestorom pre dotknutý verejnoprávny fond a kultúrnu obec. „FPU prerozdeľuje verejné zdroje SR, teda peniaze nás všetkých. Dáva ich do rúk najvzdelanejším a najtalentovanejším ľuďom v našej krajine. V týchto dňoch sa v parlamente rozhoduje o tom, či bude FPU financie naďalej prerozdeľovať im, alebo skončia v rukách kamarátov. Dnes o peniazoch na tvorbu a podporu umenia rozhoduje tristočlenná odborná komisia. Po prijatí novely zákona to bude len trinásť vyvolených ľudí,” informoval Ján Mikuš z kultúrneho centra Diera do sveta.

Rozhodovanie o podpore umenia

Podpredseda siete Anténa - sieť pre nezávislú kultúru Boris Meluš vysvetlil, že FPU vznikol práve preto, aby o podpore umenia a kultúry nerozhodovali politici ale rozhodovali odborníci. „Politici majú nastavovať len systémové rámce obdobne, ako je to v súdnictve, školstve či zdravotníctve. Navrhované zmeny nás vracajú 20 rokov dozadu, keď si žiadatelia často chodili vybavovať podporu priamo za ministrom. Väčšina problémov, ktoré FPU dnes má, vyplýva najmä z jeho finančnej a kapacitnej poddimenzovanosti, o čom sa hovorí už niekoľko rokov," uviedol.

Znefunkčnenie fondu

Mimovládne organizácie vo výzve adresovanej poslancom uvádzajú, že plánované zmeny budú mať za následok znefunkčnenie fondu, oslabenie jeho nezávislosti, transparentnosti, ale aj odbornosti. „Práve zásluhou fondu sa počas svojej takmer desaťročnej činnosti mohla kultúra na Slovensku udržať, rozvíjať a vytvárať nové kultúrne priestory aj na miestach, kde akákoľvek kultúrna ponuka absentovala," uvádza sa vo výzve.

FPU je pozitívne vnímaný aj v zahraničí

FPU je podľa mimovládok pozitívne vnímaný aj v zahraničí a je považovaný za príklad dobrej praxe. „To však neznamená, že tu nie je priestor na jeho zlepšovanie. Samotný fond aj kultúrna obec po zmenách dlhodobo volajú, pričom sú otvorení konštruktívnemu dialógu za účelom zmien prínosných pre všetky zainteresované strany. Zachovanie odbornosti a nezávislosti FPU, jeho komisií a Rady je kľúčové pre kultúru ako takú, a špeciálne pre kultúrne organizácie v regiónoch po celom Slovensku, pre ktoré sú zdroje z FPU často jedinou formou podpory," poznamenali.

Viac k témam: Mimovládne organizácie, Novela zákona
Zdroj: SITA.sk - Boj o Fond na podporu umenia. Na odmietnutie novely zákona vyzýva poslancov vyše 200 mimovládok © SITA Všetky práva vyhradené.

22.4.2024 (SITA.sk) -

  • aktualizované 22. apríla 2024, 12:54
Ministerstvo kultúry a ministerka Martina Šimkovičová je predmetom nevyberaných útokov, pretože robí slovenskú kultúru a nie kultúru zvrhlú a transsexuálnu. Povedal to premiér Robert Fico po kontrolnom dni na Ministerstve kultúry SR s tým, že Šimkovičová má jeho plnú podporu. „Pani ministerka, je mi ľúto, že takto po vás idú, na druhej strane vám chcem povedať, nič si z toho nerobte, sú to duchovní bezdomovci, nekultúrni ľudia, ktorí netušia, o čom je skutočná slovenská kultúra, a netušia, na čom je táto krajina postavená. Preto budete mať moju plnú podporu, ak budete pokračovať v robení slovenskej kultúry – dobrej, poctivej, slušnej, a nie kultúry zvrhlej, vulgárnej, transsexuálnej,“ vyhlásil Fico.

Krajina s určitými tradíciami

Dodal, že Slovensko je krajina, ktorá sa opiera o určité tradície, má svoju históriu a ťažko by sme našli koncentrovanejší nejaký text, ktorý určuje, ako má vyzerať slovenská kultúra, ako je Preambula Ústavy SR. „Ak si niekto myslí, že je kultúrne, keď počas predstavenia povie 50 najvulgárnejších výrazov, tak takto si my nepredstavujeme slovenskú národnú kultúru,“ povedal Fico. Na kontrolnom dni rezonovala tiež téma RTVS. Premiér vyhlásil, že verejnoprávna televízia prestala byť objektívna a začína vykazovať straty. Podľa jeho slov dokonca porušuje ľudské práva, pretože ľudia majú právo na prístup k objektívnym informáciám.

Nový zákon a nové vedenie RTVS

„Opäť je tu nejaký umelo vytváraný pocit, že ľudia ako pán Machaj, pani Jančkárová alebo Makara, sú nenahraditeľní. Pán Machaj tiež vznikol zvláštne, zvolený bol na základe pokynu vtedajšieho predsedu vlády Igora Matoviča. Vtedy boli všetci ticho, aj umelci a celá takzvaná kultúrna obec,“ hovorí Fico. RTVS potrebuje podľa neho nový zákon a nové vedenie. S pravdepodobnosťou „blížiacou sa k istote“ budú preto v stredu na vláde rokovať o návrhu zákona o Slovenskej televízii a rozhlase. „Jednostrannosť, ktorá sa valí na občanov z väčšiny médií, je škodlivá. My prežijeme aj túto jednostrannosť,“ doplnil Fico. Ako ďalej pokračoval, na kontrolnom dni sa zaoberali aj ďalšou agendou rezortu kultúry, napríklad financovania cirkví a náboženských spoločností. Aj táto téma bude podľa jeho slov onedlho na stole.

Vysvetlenie pudujatia Bienále v Benátkach

Martina Šimkovičová si v pondelok zavolala na ministerstvo kultúry riaditeľku Slovenskej národnej galérie Alexandru Kusú. Bude od nej žiadať vysvetlenie o podujatí Bienále v Benátkach, ktoré sa konalo minulý týždeň s podporou financií z rezortu kultúry. „Robila sa tam nejaká protislovenská aktivita, tak pevne verím, že pani riaditeľka nám povie viac k tomu. Vyčlenilo sa na to 200-tisíc eur, ktoré sa majú čerpať od apríla do novembra tohto roka. Ak tam bola porušená ústava, zrejme sa nedočerpajú tieto financie, aby sme predišli iným protislovenským aktivitám,“ povedala Šimkovičová. Súčasťou otvorenia výstavy bol protest a verejné vyhlásenia kritizujúce postupy rezortu kultúry.

Ako to bude s kaštieľom v Budmericiach

Generálny tajomník služobného úradu na ministerstve Lukáš Machala na tlačovej besede dementoval medializované informácie o tom, že Šimkovičová sa chystá sprivatizovať kaštieľ v Budmericiach, označil to za hoax. "Na základe auditu sme zistili, že obecný podnik Budmerice si nevykonával svoje práce tak, ako by mal a porušoval v mnohých ustanoveniach zmluvu o spoluprácu, preto sme sa rozhodli ukončiť zmluvnú spoluprácu s obecným úradom. Následne poprosíme kompetentné orgány v rámci správneho aj trestného konania, aby začali preverovať kroky, ktoré sa tam diali počas desaťročného obdobia," povedal. Dodal, že v blízkej budúcnosti chcú zaviesť možnosť, aby kaštieľ mohli využívať slovenskí spisovatelia či výtvarníci. Machala tiež odmietol ako hoax informáciu, že by sa mal stať novým generálnym riaditeľom RTVS. "Ja sa na takúto funkcie určite nechystám, budem naďalej pomáhať na ministerstve kultúry pani ministerke a kolegom," uviedol.

Viac k témam: Ficova vláda 2023 - 2027 (koalícia Smer-SD Hlas-SD SNS), Generálny riaditeľ RTVS, Generálny tajomník služobného úradu, Ľudské práva, Matovičova vláda (OĽaNO-Sme rodina-SaS-Za ľudí), Ministerka kultúry SR, predseda hnutia Slovensko, Premiér Slovenskej republiky, Verejnoprávna televízia
Zdroj: SITA.sk - Fico bráni Šimkovičovú. Ministerka robí národnú kultúru, nie zvrhlú a transsexuálnu (video) © SITA Všetky práva vyhradené.

22.4.2024 (SITA.sk) - Príchod protidrogového vlaku Revolution train je jedným z ďalších krokov banskobystrickej samosprávy v oblasti prevencie sociálno-patologických javov na banskobystrických základných školách. Na železničnej stanici v meste pod Urpínom v ňom zážitkovou formou počas pondelňajšieho dňa môžu deviataci vidieť príbeh o príčinách, vývoji a dôsledkoch drogovej závislosti.

Protidrogová výchova

Približne 500 deviatakov z 11 základných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta v ňom so súhlasom zákonných zástupcov môže vidieť, čo drogy spôsobujú a ako dokážu ovplyvniť naše správanie. Hoci sa názory odborníkov na tento projekt líšia, samospráva ho vníma ako jednu z možností, ktorá môže prevenciu podporiť. Zobraziť fotogalériu k článku:
Protidrogový vlak Revolution train v Banskej Bystrici (fotografie)Sme si vedomí, že príchod protidrogového vlaku nevyrieši všetky problémy, ale môže pozitívne ovplyvniť myslenie mládeže v budúcnosti, aby po drogách nesiahali. Pripravujeme aj mnoho ďalších projektov zameraných nielen na protidrogovú výchovu, s cieľom poukázať na problémy, rozprávať o nich a v neposlednom rade ich aj riešiť,“ uviedol primátor Ján Nosko.

Zážitkové vzdelávanie

Multimediálna vlaková súprava Revolution train je podľa jeho tvorcu, ktorý prišiel do Banskej Bystrice osobne, unikátnym nástrojom prinášajúcim novú formu všeobecného preventívneho programu prostredníctvom interaktívneho a zážitkového vzdelávania. „Vlak tvorí šesť vagónov, v ktorých sa odohráva príbeh o drogovej závislosti. Školáci sú počas celej návštevy zapájaní do rozhodovacích procesov jednotlivých predstaviteľov v premietanom filme. V konkrétnej situácii musia urobiť svoje vlastné rozhodnutie a zdokumentovať ho v anonymnom dotazníku. O konkrétnych témach príbehu s nimi neustále diskutujeme. Námety sú zvolené tak, aby žiakov vo vlaku podnietili zamyslieť sa nad všeobecnými dôvodmi užívania návykových látok, finančnými nákladmi, zdravotnými a sociálnymi dôsledkami, ako aj nad rizikami užívania drog,“ povedal o projekte Revolution train jeho tvorca Pavel Tuma.

Program To je zákon, kámo!

Po odchode vlaku plánuje samospráva pokračovať v ďalších aktivitách. Upevňovacou fázou a spätnou reflexiou na „vlakový príbeh“ je absolvovanie vzdelávania To je zákon, kámo!, v rámci ktorého sa mapuje trestnoprávna rovina programu. Cieľom je vysvetliť žiakom trestnoprávnu zodpovednosť v dôsledku užívania návykových látok a zvýšiť tak u nich právne povedomie. „Vyškolených bude 11 preventistov, ktorí budú s týmto programom pracovať. Pre žiakov deviatych ročníkov základných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta zároveň plánujeme vyhlásiť súťaž s názvom Rozhodni sa správne. Formou literárnych, výtvarných i audiovizuálnych prác budú môcť danú tému umelecky spracovať. Najlepšie práce ocení vedenie mesta zaujímavými cenami,“ dopĺňa Jana Odrobiňáková, vedúca Školského úradu.

Protidrogová prevencia

Samospráva aktuálne pracuje aj na projekte Polygón. V nevyužitých priestoroch bývalej základnej školy chce simulovať reálne prostredie a vzdelávať žiakov v rámci protidrogovej prevencie. Zároveň poslúži aj pre praktický výcvik príslušníkov mestskej polície. Osobitou témou je bezpečnosť na školách, v rámci ktorej mesto tiež podniká potrebné kroky.
Projekt Revolution Train sa zameriava na originálny prístup k primárnej protidrogovej prevencii. Základňou protidrogového vlaku je stanica Praha-Dejvice, odkiaľ pravidelne vychádza do regiónov na turné, pričom trasy prispôsobujú aktuálnemu záujmu škôl a miest.


Viac k témam: Drogy, Prevencia, Primátor Banskej Bystrice, Výchova
Zdroj: SITA.sk - Protidrogový vlak Revolution train dorazil do Banskej Bystrice, navštívi ho približne 500 deviatakov (video+foto) © SITA Všetky práva vyhradené.

22.4.2024 (SITA.sk) - Sú v nej aj splnomocnenci vlády pre občiansku spoločnosť, rómske komunity a národnostné menšiny ako aj predstavitelia všetkých ministerstiev, ktoré sa podieľajú na vytváraní legislatívy eurofondových výziev. Informoval o tom minister investícií Richard Raši (Hlas-SD) na pondelkovej tlačovej besede po zasadnutí rady. Na prvom rokovaní prebrala rada niekoľko zásadných tém, ktoré sa dotýkajú života občanov.

Plán legislatívnych úloh vlády

„Preberali sme plán legislatívnych úloh vlády SR, aby sa nestalo, že bude prijatá nejaká legislatíva bez toho, aby bola spripomienkovaná a odkomunikovaná aj na takejto platforme so všetkými, ktorých sa dotýka," uviedol Raši a pokračoval, že hovorili aj o informáciách k plánovaným úlohám v oblasti regionálneho rozvoja. „Naše ministerstvo má na starosti aj regionálny rozvoj, má na starosti podporu najmenej rozvinutých okresov. Chceme zmeniť celkovú filozofiu. Chceme, aby sa najmenej rozvinuté okresy stali okresmi prioritnými," priblížil Raši s tým, že ich podporu nechcú nadväzovať iba na mieru nezamestnanosti, ale aj napríklad na to, či je v danej obci vybudovaná kanalizácia, cestná infraštruktúra, dostupnosť či vzdelávacie základne. Zmenou by mal prejsť aj Program Slovensko 2021 - 2027.

Revízia nového eurofondového obdobia

„Ku koncu tohto roka a začiatkom budúceho sa bude robiť revízia nového eurofondového obdobia, čiže bude možnosť časť peňazí a ich priorít, na čo budú použité, pozmeniť. Našim cieľom je, aby sme akékoľvek zmeny v eurofondoch a použití európskych peňazí urobili tak, ako si to naše regióny a partneri, ktorí v nich pôsobia a občania, ktorý v nich žijú, želajú a potrebujú," dodal minister investícií. Raši priblížil, že vznikom rady vznikla diskusná platforma, na ktorej sa bude nielen diskutovať, ale aj prijímať závery, ktoré budú implementované do politiky ministerstva. Poslanec Michal Kaliňák (Hlas-SD) doplnil, že princípom je nerobiť rozhodnutia bez diskusie.
V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem
„Všetci ocenili, že rada vlády bude sitom, ktorým by mali prejsť všetky zákony, ktoré majú dopady na samosprávy. Dnes zaznela aj dôležitá potreba, aby práve naše ministerstvo nastavovalo koncepciu územného rozvoja Slovenska a po dnešku je viac ako jasné, že neexistuje konflikt medzi mestom a dedinou, medzi podnikateľmi a štátom," uviedol poslanec a spresnil, že išlo o zástupcov podnikateľov, akademickej obce, samospráv alebo štátu. Všetci ocenili práve túto platformu, na ktorej chcú participovať tým, že sa budú vyjadrovať k návrhom a k dopadom paragrafov, nariadení či vyhlášok na rozvoj regiónov.

Viac k témam: Eurofondy, Minister investícií regionálneho rozvoja a informatizácie SR, Samosprávy
Zdroj: SITA.sk - Rada vlády SR pre regionálny rozvoj a politiku súdržnosti EÚ má za sebou prvé stretnutie, informoval minister Raši (video) © SITA Všetky práva vyhradené.

22.4.2024 (SITA.sk) -

Generálny prokurátor Maroš Žilinka na sociálnej sieti Facebook reagoval na otvorený list prokurátorov. Píše, že názor 11 prokurátorov, z 28 v minulosti pôsobiacich na Úrade špeciálnej prokuratúry (ÚŠP), vzal na vedomie. Žilinka tvrdí, že prokurátori prezentujú svoje subjektívne názory a pocity. „Nepovažujem za dôstojné viesť s kolegami názorovú polemiku prostredníctvom médií. Vnímam ho ako pokračovanie v konfrontačnom spôsobe komunikácie z ich strany, samozrejme, prostredníctvom médií. Tým, že ani len nevyčkali na moju reakciu len potvrdili, že im vlastne nešlo o nič iné, ako o útok prostredníctvom médií. Snahu o seriózny dialóg a konštruktívnu diskusiu si totiž predstavujem obsahovo, ako aj formálne úplne inak," uviedol Žilinka.
V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem


Viac k témam: Generálny prokurátor SR, Paragraf 363 Trestného poriadku
Zdroj: SITA.sk - Prezentujú svoje subjektívne názory a pocity, reagoval Žilinka na otvorený list 11 prokurátorov © SITA Všetky práva vyhradené.

22.4.2024 (SITA.sk) - Bývalý český poslanec Dominik Feri pôjde na tri roky do väzenia. Odvolací senát pražského mestského súdu totiž odmietol jeho dovolanie proti verdiktu z novembra, ktorý je tak právoplatný. Informuje o tom spravodajský portál Novinky.cz. Obvodný súd pre Prahu 3 poslal Feriho na tri roky za mreže za dva prípady znásilnenia a pokus o ďalšie v rokoch 2015 až 2020. Zároveň mu nariadil zaplatiť ženám odškodné dovedna viac ako 500-tisíc českých korún. Bývalý poslanec strany TOP 09 vinu odmieta.

Viac k témam: Obvinenie, trest odňatia slobody, Zahraničie, Znásilnenie
Zdroj: SITA.sk - Český expolitik Dominik Feri si odpyká tri roky v base, rozhodol súd © SITA Všetky práva vyhradené.

22.4.2024 (SITA.sk) - Poľsko je pripravené a ochotné umožniť spojencom zo Severoatlantickej aliancie rozmiestniť jadrové zbrane na svojom území, povedal poľský prezident Andrzej Duda v rozhovore pre poľský portál Fakt. V rozhovore, ktorý zverejnili v pondelok, Duda poukázal na to, že Rusko už podobné kroky urobilo a vlani presunulo taktické jadrové zbrane do Bieloruska. Informuje o tom web Kyiv Independent.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Ak sa naši spojenci v rámci zdieľania jadrových zbraní rozhodnú rozmiestniť ich aj na našom území s cieľom posilniť bezpečnosť východného krídla NATO, sme na to pripravení,“ povedal poľský prezident. „Sme členom Severoatlantickej aliancie a v tomto smere máme aj záväzky, jednoducho realizujeme spoločnú politiku," dodal.

Viac k témam: Jadrové zbrane, Poľský prezident, rusko-ukrajinský konflikt
Zdroj: SITA.sk - Poľsko umožní rozmiestniť jadrové zbrane NATO na svojom území, tvrdí poľský prezident Duda © SITA Všetky práva vyhradené.

22.4.2024 (SITA.sk) - Slovenská národná strana (SNS) navrhne za člena Súdnej rady SR exministra spravodlivosti a niekoľkonásobného kandidáta za prezidenta Štefana Harabina. Informoval o tom poslanec Rudolf Huliak (SNS) na sociálnej sieti.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem
Na návrh reagoval aj exminister spravodlivosti a podpredseda Kresťanskodemokratického hnutia Viliam Karas, ktorý jeho nomináciu považuje „za zlý vtip". „Škody, ktoré Harabin v celej justícii spravil, rátame dodnes. Návrat do týchto čias je neprípustný," uviedol.

Viac k témam: Člensto, exminister spravodlivosti, Ficova vláda 2023 - 2027 (koalícia Smer-SD Hlas-SD SNS), Návrh
Zdroj: SITA.sk - Štefan Harabin ako člen Súdnej rady? S jeho nomináciou prichádza SNS © SITA Všetky práva vyhradené.

Strana 1 z 8627

Reklama