18. august 2019
Facebook
piatok, 28 júl 2017 08:00

Verejnosť, spolupracovníci a blízki sa rozlúčia s nestorom slovenského folklóru, profesorom Nosáľom

Written by 
Rate this item
(0 votes)
Verejnosť, spolupracovníci a blízki sa v piatok rozlúčia s nestorom slovenského folklóru, profesorom Štefanom Nosáľom (1927 – 2017). Umelecký súbor Lúčnica, ktorý viedol takmer 70 rokov, pripravil poslednú rozlúčku s umelcom v historickej budove Slovenského národného divadla (SND) na Hviezdoslavovom námestí v Bratislave. Odporúčame:
Zomrel zaslúžilý umelec Štefan Nosáľ, zakladateľ a dlhoročný vedúci Lúčnice Kondolencie lúčničiarov a širokej verejnosti sú naplánované od 12:00 do 14:00. Posledná rozlúčka so Štefanom Nosáľom bude pre pozvaných hostí na scéne SND od 15:00 do 16:00. Odporúčame:
Komentár Imricha Béreša: Ďakujeme, pán profesor Verejnosť ju môže sledovať na obrazovke pred historickou budovou SND alebo v priamom prenose vo vysielaní Rozhlasu a televízie Slovenska (RTVS), agentúru SITA o tom informovali z Lúčnice. Spomienke na Štefana Nosáľa je venované dnešné mimoriadne vysielanie RTVS, v televízii aj v rozhlase.

Narodil sa v rodine horára

Dlhoročný umelecký šéf, choreograf a režisér súboru Lúčnica zomrel vo veku 90 rokov v sobotu 22. júla. Narodil sa 20. januára 1927 v Hriňovej v rodine horára. Vyštudoval stavebnú fakultu v Bratislave, neskôr fakultu choreografie na Vysokej škole múzických umení v Bratislave. Už počas vysokoškolského štúdia bol tanečníkom v Lúčnici. V roku 1949 sa stal tanečníkom Lúčnice ako člen mužskej skupiny Odzemkári, ktorá bola považovaná za jednu z jej základných zložiek a onedlho bol zvolený aj za vedúceho tanca a choreografa tejto skupiny. Od roku 1951 prevzal pozíciu hlavného choreografa Lúčnice. Jeho takmer 70-ročné kontinuálne umelecké vedenie Lúčnice, ktorá patrí medzi najlepšie svetové súbory interpretujúce národnú kultúru, sa považuje za svetový unikát.

Vychoval vyše šesťsto tanečníkov

Vo svojich choreografiách vytvoril profesor Nosáľ svojský štýl tanečných kompozícií vychádzajúcich z ľudových tancov. V Lúčnici vytvoril vyše 100 tanečných kompozícií i viacero samostatných celovečerných tematicky komponovaných programov, ako napríklad Vitaj naša jar, Elán a Lúčnica, Karpaty, Lúčnica a jej deti, Od Tatier k Dunaju , Štefan Nosáľ 85 – Môj život Lúčnica a mnohé iné. Vychoval vyše šesťsto tanečníkov a vyše tridsať profesionálnych choreografov. Pracoval s poprednými slovenskými hudobnými skladateľmi. S Lúčnicou absolvoval okrem tisícok vystúpení na Slovensku a v Česku aj množstvo zahraničných zájazdov, v Európe, po celej Amerike, v Ázii i Austrálii. Videlo ich publikum vo vyše 60 štátoch sveta. Popri Lúčnici spolupracoval profesor Nosáľ aj so SND, pre ktoré vytvoril choreografie k operným inscenáciám Krútňava, Svätopluk, Jánošík, Beg Bajazid, k baletnému predstaveniu Ej, husári, či k historicky vôbec najúspešnejšiemu predstaveniu činohry SND, k spevohre Na skle maľované.

Účinkoval v mnohých filmoch a inscenáciách

Štefan Nosáľ spolupracoval aj s viacerými zahraničnými scénami. K najvýznamnejším patrí vytvorenie choreografií a tancov pre belgickú Kráľovskú operu v Antverpách (Krútňava), holandský Danstheater v Amsterdame, ako aj pre štátne súbory v ruskom Petrohrade či americkom Pittsburgu. Ako tanečník a herec účinkoval v mnohých filmoch a televíznych inscenáciách, pri ktorých väčšinou spolupracoval aj ako choreograf a odborný poradca režiséra. Je autorom kníh a odborných publikácií Na ceste k súčasnej choreografii (1962), Choreografia ľudového tanca (1984, reedícia 1991), Môj život Lúčnica (2000) a Čarodejník Lúčnice (2007, spoluautor D. Machala). Spolupracoval na organizovaní viacerých folklórnych festivalov. V roku 1968 mu udelili titul zaslúžilý umelec a v roku 1989 národný umelec, v roku 1997 získal Rad Ľudovíta Štúra II. triedy. V roku 2007 mu prezident udelil Pribinov kríž I. triedy za významný prínos k rozvoju slovenskej kultúry. Je nositeľom aj radu ďalších cien. Posledné - Zlatú plaketu ministra zahraničných vecí a európskych záležitostí za výnimočný umelecký prínos a vynikajúcu prezentáciu Slovenska v zahraničí profesorovi Nosáľovi udelil minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Miroslav Lajčák tento rok 2. februára.  

Viac k témam: Štefan Nosáľ
Zdroj: Webnoviny.sk - Verejnosť, spolupracovníci a blízki sa rozlúčia s nestorom slovenského folklóru, profesorom Nosáľom © SITA Všetky práva vyhradené.

Read 474 times

Media

NULL

Image Gallery

NULL

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner