14. júl 2024
Facebook
streda, 14 november 2018 12:00

Výstava v Primaciálnom paláci prezentuje 100 rokov slovenskej histórie diplomacie

Written by 
Rate this item
(0 votes)
V Justiho sieni Primaciálneho paláca v hlavnom meste SR Bratislave je výstava s názvom 100 rokov slovenskej diplomacie. Pri príležitosti 100. výročia vzniku Československa ju pripravilo Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR v spolupráci s Historickým ústavom (HÚ) SAV. Hlavné mesto SR Bratislava o tom informuje na svojej oficiálnej webovej stránke.

100 rokov diplomacie

Výstava prezentuje 100 rokov československej a slovenskej histórie diplomacie z pohľadu podielu slovenských diplomatov na dôležitých dejinných udalostiach v rámci ČSR, ČSSR, ČSFR i samostatnej Slovenskej republiky. Priestor v projekte venujú príbehu našej krajiny počas rokov samostatnosti, jej diplomacii a dosiahnutým výsledkom v oblasti zahraničnej politiky. Autori projektu prostredníctvom výstavy poukazujú na fakt, že míľniky slovenskej diplomacie okrem postáv ako Milan Rastislav Štefánik, Milan Hodža alebo Štefan Osuský pomáhali stavať aj verejnosti menej známe osobnosti z histórie slovenskej diplomacie. Boli nimi Juraj Slávik, Vladimír Svetozár Hurban, Ján Papánek či Ivan Krno. „Vyústením ich snahy bol vznik samostatnej Slovenskej republiky,“ uvádza mesto.

Fotografie a archívne dokumenty

Verejnosť bude mať možnosť prostredníctvom výstavy oboznámiť sa aj s osobnosťami súčasnej modernej slovenskej diplomacie, ako je Eduard Kukan, Ján Kubiš, Maroš Šefčovič či Miroslav Lajčák. V projekte použili fotografie a archívne dokumenty zo zbierok Slovenského národného archívu, Slovenskej národnej knižnice, Diplomatického archívu ministerstva zahraničných vecí, Tlačovej agentúry Slovenskej republiky a súkromnej zbierky riaditeľa HÚ SAV Slavomíra Micháleka, ktorý bol súčasne aj odborným konzultantom historickej a faktografickej stránky výstavy.

Viac k témam: diplomacia, Historický ústav, Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR, Primaciálny palác, výstava
Zdroj: Webnoviny.sk - Výstava v Primaciálnom paláci prezentuje 100 rokov slovenskej histórie diplomacie © SITA Všetky práva vyhradené.

Read 353 times

Media

NULL

Image Gallery

NULL

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner