21. jún 2024
Facebook
pondelok, 30 august 2021 11:00

Zomrela Viola Milana Ježková, praneter Milana Rastislava Štefánika

Written by 
Rate this item
(0 votes)

30.8.2021 (Webnoviny.sk) - Vo veku 92 rokov zomrela praneter generála Milana Rastislava Štefánika - Viola Milana Ježková, rodená Polívková. V tlačovej správe o tom informoval redaktor a publicista Slovenského rozhlasu Martin Jurčo. Praneter jednej z najvýznamnejších osobností slovenských dejín zomrela 16. augusta v Trnave, posledná rozlúčka sa konala 20. augusta v Trnave.

Stredné meno po Štefánikovi

Ježková sa narodila 27. septembra 1928 v Lučenci. Stredné meno Milana dostala práve po Štefánikovi. Bola najstaršou žijúcou členkou rodiny v línii po Štefánikovej sestre Oľge. Ako mladá sa vydala za Štefana Borského, z manželstva sa im narodili dve dcéry, Viola a Alena. Po rozvode ju pracovné povinnosti zaviedli do Podbrezovej, kde sa zoznámila so svojím druhým manželom, architektom Jiřím Ježkom, s ktorým mala syna Zdeněka. Manžel Jiří Ježek zomrel na jar roku 1977. Po jeho smrti sa neskôr presťahovala do Zvolena, do rovnakého bytového domu, v ktorom bývala jej mama, spolu so svojím manželom.

Mnohé tragédie

Ďalších 44 rokov žila bez partnera. Vo Zvolene žila viac ako tri desaťročia, pričom doopatrovala svoju mamu Oľgu Koričanskú, ktorá zomrela v roku 1989 a jej druhého manžela Štefana Koričanského, ktorý zosnul o dva roky neskôr. Vo svojom živote sa Viola Milana Ježková musela vyrovnať s mnohými tragédiami. V roku 1938 ako 10-ročná prišla pri tragickej automobilovej nehode o otca Vladimíra Polívku, profesora učiteľského ústavu a poslanca Národného zhromaždenia v Prahe. V roku 1982 tragicky zomrel aj jej brat Vladimír Polívka. O štyri roky neskôr prišla aj o sestru Oľgu Lackovú, rodenú Polívkovú. V roku 2008 sa musela vyrovnať so stratou dcéry Aleny. Ježková pracovala celý život ako úradníčka. Vzhľadom na svoj zdravotný stav sa zo Zvolena v roku 2017 presťahovala do Trnavy k svojej dcére Viole, ktorá sa o ňu starala až do smrti.

Viac k témam: úmrtie
Zdroj: Webnoviny.sk - Zomrela Viola Milana Ježková, praneter Milana Rastislava Štefánika © SITA Všetky práva vyhradené.

Read 111 times

Media

NULL

Image Gallery

NULL

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner