04. december 2023
Facebook
štvrtok, 06 október 2022 16:01

Zomrel Ján Rosocha, bol priekopníkom vzniku a rozvoja bunkového a tkanivového bankovníctva na Slovensku

Written by 
Rate this item
(0 votes)

6.10.2022 (Webnoviny.sk) - Lekárska fakulta Univerzity Pavla Jozefa Šafárika (UPJŠ) vo štvrtok s hlbokou ľútosťou oznámila, že v týchto dňoch navždy stratila dlhoročného zamestnanca a prednostu Združenej tkanivovej banky Jána Rosochu. Informovala o tom hovorkyňa Lekárskej fakulty UJPŠ Jaroslava Oravcová.

Excelentné výsledky

Ján Rosocha bol priekopníkom vzniku a rozvoja bunkového a tkanivového bankovníctva na Slovensku. Dve desiatky rokov pôsobil v oblasti vývoja kostných a očných tkanivových a bunkových transplantátov, pričom dosiahol excelentné výsledky v oblasti výskumu bunkovej liečby. Vybudoval Združenú tkanivovú banku UPJŠ LF a UNLP Košice ako špičkové klinické a vedecko-výskumné pracovisko pre prípravu tkanivových a bunkových transplantátov. Do klinickej praxe zaviedol program transplantácií autológnych kmeňových krvotvorných buniek s dôrazom na vývoj metódy liečby kritických kostných poúrazových defektov a prípravu kľúčových bunkových komponentov pre liečbu poúrazových ischemických lézií miechy. V poslednom období sa so svoji kolegami venoval laboratórnej diagnostike nového koronavírusu.

Posledná rozlúčka v Košiciach

Doktor Ján Rosocha v pôsobil aj v štruktúrach fakulty ako prodekan pre granty a štrukturálne fondy, ako predseda a člen fakultného akademického senátu a člen Vedeckej rady UPJŠ LF. Posledná rozlúčka so zosnulým sa uskutoční v sobotu 8. októbra o 9.50 v obradnej sieni AVE+ na Rastislavovej 83 v Košiciach.

Viac k témam: Úmrtie
Zdroj: Webnoviny.sk - Zomrel Ján Rosocha, bol priekopníkom vzniku a rozvoja bunkového a tkanivového bankovníctva na Slovensku © SITA Všetky práva vyhradené.

Read 58 times

Media

NULL

Image Gallery

NULL

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner