04. december 2023
Facebook
nedeľa, 09 október 2022 21:00

Interaktívna expozícia v Senici priblíži historickú Českú cestu

Written by 
Rate this item
(0 votes)

9.10.2022 (Webnoviny.sk) - Múzeum v Senici sprístupnilo novú expozíciu o starobylej obchodnej magistrále, ktorá je známa ako Česká cesta. Interaktívna expozícia priblíži príbehy Českej cesty od jej vzniku až takmer po súčasnosť spôsobom, ktorý by mohol zaujať predovšetkým mládež. O jej otvorení informovala senická radnica.Samotné spracovanie expozície je moderné, komiksového typu so skutočnými zábermi trasy Českej cesty. Animovaným, ozvučeným, ale aj zábavným spracovaním expozície chceme pritiahnuť pozornosť predovšetkým mladších návštevníkov, u ktorých chceme prebudiť záujem o našu históriu,“ priblížil najnovší počin Múzea Senica primátor Martin Džačovský.

Nová expozícia

Vznik novej expozície o Českej ceste podľa projektovej manažérky mesta Senica Ľubice Kadlec Melišovej pripomínal vznik filmu, pretože sa na nej podieľal kreatívny tím scenáristov, animátorov, grafikov, ilustrátorov, kameramanov i režisér. Odborným poradcom bol historik Vladimír Petrovič. Nová expozícia je spracovaná v troch jazykových mutáciách, okrem slovenčiny aj angličtine a maďarčine. Na autorskom projekte jej prípravy sa finančne podieľal Trnavský samosprávny kraj a mesto Senica. Mestské múzeum v Senici otvorili pred dvoma rokmi v zrekonštruovanej budove bývalej Sokolovne.

Stredoveká obchodná cesta

Česká cesta je názov pre stredovekú obchodnú cestu, ktorá spájala Prahu a Budín (dnes Budapešť) a prechádzala územím dnešného juhozápadného Slovenska. Bola súčasťou dlhšej európskej obchodnej cesty vedúcej z juhovýchodnej Európy až k brehom Atlantického oceánu. Je plná zaujímavých i vzrušujúcich príbehov. Formovala naše i európske dejiny a ovplyvnila životné osudy mnohých jednotlivcov.

Viac k témam: Expozícia, Interaktívna výstava, Rekonštrukcia
Zdroj: Webnoviny.sk - Interaktívna expozícia v Senici priblíži historickú Českú cestu © SITA Všetky práva vyhradené.

Read 71 times

Media

NULL

Image Gallery

NULL

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner