21. jún 2024
Facebook
nedeľa, 07 máj 2023 22:00

Šancu na záchranu má ďalšia zničená pamiatka, otvárajú sa nominácie v súťaži Poklady Slovenska

Written by 
Rate this item
(0 votes)

7.5.2023 (SITA.sk) - Iniciatíva Poklady Slovenska Nadácie VÚB otvára už 14. ročník súťaže na záchranu ďalšej schátranej historickej pamiatky či umeleckého diela. Na obnovu je pripravený grant od Nadácie VÚB vo výške 30-tisíc eur. Verejnosť môže v rámci nového ročníka opäť posielať nominácie na pamiatky - historické stavby menšieho formátu, ich konkrétne časti, umeleckú výzdobu a historické artefakty, ako sú obrazy, sochy alebo zbierky muzeálnych exponátov, do 15. mája cez formulár. Odborná komisia z nich vyberie deväť finalistov. O víťazovi, ktorý získa späť svoju pôvodnú krásu, rozhodne verejné hlasovanie od 1. do 15. júna. Informoval o tom v tlačovej správe PR manažér VÚB Dominik Miša.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Opravený vodný mlyn v Kolárove

Minulý rok zvíťazila unikátna technická pamiatka z Kolárova, jediný plávajúci lodný mlyn svojho druhu na Slovensku. Z dokopy takmer 25-tisíc hlasov ju podporilo viac ako 9-tisíc ľudí. „Pre ohrozenie statiky bolo potrebné demontovať úplne zničené lodné koleso, rok a pol sme boli bez tejto kľúčovej súčasti. Snažili sme sa urobiť všetko pre to, aby sme mohli mlyn opäť kompletne sprístupniť pre návštevníkov. Finančná pomoc zo súťaže Poklady Slovenska pre nás prišla v pravý čas,“ povedal predseda Spolku Vodný mlyn Kolárovo Ľubomír Augustín. Ako dodal, počas leta a jesene sa im podarilo dať do poriadku najviac poškodené časti - lodné koleso bolo kompletne vymenené, palubu obnovili agátovým drevom, drevená strecha dostala nový ochranný náter. Tohtoročná sezóna sa tak podľa neho rozbehla veľmi dobre.

Obnovilo sa už niekoľko pamiatok

Nadácia VÚB pomohla počas minulých ročníkov obnoviť napríklad aj vitráže v Spišskej Kapitule, renesančnú zvonicu v podtatranskej obci Vrbov, dielo Majstra Pavla z Levoče, Leopoldovu bránu v Komárne, barokový organ v Španej Doline, historicky významný objekt Bajčiovskej veže v Oravskej Porube, vzácne stredoveké fresky v kostole sv. Žofie v Dúbravici pri Banskej Bystrici, a tiež na hrade Uhrovec v okrese Bánovce nad Bebravou, či barokovú kazateľnicu v kostole v Starej Ľubovni.

Viac k témam: historické pamiatky, kultúrne pamiatky, Poklady Slovenska
Zdroj: SITA.sk - Šancu na záchranu má ďalšia zničená pamiatka, otvárajú sa nominácie v súťaži Poklady Slovenska © SITA Všetky práva vyhradené.

Read 52 times

Media

NULL

Image Gallery

NULL

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner