23. február 2024
Facebook
streda, 13 september 2017 23:00

Aktualizované: Paríž zorganizuje OH 2024, Los Angeles o štyri roky neskôr

Written by 
Rate this item
(0 votes)

  • aktualizované: 22:21
LIMA 13. septembra (WebNoviny.sk) - Olympijské hry v roku 2024 bude hostiť Paríž a tie o štyri roky neskôr sa uskutočnia v Los Angeles. Delegáti zasadnutia Medzinárodného olympijského výboru v peruánskej Lime v stredu formálne rozhodli v súlade s predpokladmi, keď sa priklonili k tzv. spojenej voľbe.

Jednohlasná voľba

Po jednohlasnej voľbe očakávané rozhodnutie slávnostne oznámil šéf Medzinárodného olympijského výboru Thomas Bach. Volila aj slovenská členka MOV, strelkyňa Danka Barteková, ktorú v Lime sprevádzal generálny sekretár SOV Jozef Liba. Odporúčame:
Danka Barteková obsadila na majstrovstvách sveta ôsme miesto, o finále prišla v rozstrele Pôvodne sa v hoteli Westin v Lime malo voliť len dejisko OH 2024. Ale keďže v hre zostali - rovnako ako predtým vo voľbách dejiska ZOH 2022 - len dvaja veľmi silní kandidáti (dejisko OH 1900 a OH 1924 Paríž, resp. dejisko OH 1932 a OH 1984 Los Angeles), prezident MOV Thomas Bach vyšiel s revolučným návrhom, že ak sa obe mestá dohodnú, MOV by v Lime mohol rozhodnúť o dejiskách dvoch OH naraz. A to sa aj stalo.

Po sto rokoch Paríž

K dohode medzi predstaviteľmi oboch miest došlo už v júli na mimoriadnom 131. zasadnutí MOV v Lausanne. Paríž dostal právo usporiadať hry v roku 2024, čo znamená olympijský návrat do francúzskej metropoly presne po sto rokoch. Odporúčame:
Slovenský olympijský výbor má nového prezidenta Do Los Angeles sa najväčší sviatok športovcov v letnom šate vráti po 44 rokoch a do Spojených štátov amerických po 32 rokoch od Atlanty 1996. USA sú najčastejšou hostiteľskou krajinou OH aj ZOH.

Najčastejšie USA

Stredajšia voľba dejísk OH 2024 a 2028 bola len formalita, čo potvrdzuje aj fakt, že namiesto pôvodne plánovaných deviatich hodín vyhradených na prezentácie kandidátov a voľby sa program tohto bodu zredukoval len na dve hodiny. Namiesto zvyčajnej 45-minútovej prezentácie dostali obe mestá len 25-minútový priestor. Odporúčame:
Zomrel bývalý svetový šampión perovej váhy Sugar Ramos, dvoch súperov „poslal“ na smrť Starostovia oboch miest Anne Hidalgová, resp. Eric Garcetti v nich čo najsrdečnejšie pozvali športovcov aj fanúšikov na oslavu mladosti, ľudskosti a športu. "Gratulujem Parížu a Los Angeles k tomuto víťaznému double. Verím, že toto dnešné rozhodnutie sa do histórie olympizmu zapíše ako jedno z najlepších a olympijské hry v Paríži a Los Angeles ako jedny z najúspešnejších," uviedol Thomas Bach krátko po voľbe dejísk OH 2024 a OH 2028.

Víťazné double

Neskôr ešte doplnil: "Je ťažké si predstaviť niečo lepšie ako toto rozhodnutie. Považujem ho za zabezpečenie olympijských hier pre športovcov sveta na ďalších 11 rokov. Je to niečo mimoriadne." "Neviete si predstaviť, čo táto voľba pre nás Francúzov znamená. Sú to veľmi silné emócie, ktoré teraz prežívame," uviedla jedna z tvárí parížskej kandidatúry Tony Estanguet, trojnásobný olympijský víťaz v C1 vo vodnom slalome. Francúzsky prezident Emmanuel Macron pridelenie OH 2024 Parížu označil za uznanie "obrazu a hodnôt", ktoré vyznávajú Francúzi. "Budeme pripravení zorganizovať tieto hry s maximálnym úsilím a energiou," povedal Macron, ktorý v stredu navštívil francúzske oblasti v Karibiku postihnuté hurikánom Irma. Odporúčame:
Talenty môžu získať podporu v programe Ukáž sa!, ambasádormi sú Vlhová, Graňák a Richard Nagy "Som trojnásobná olympionička a štvornásobná olympijská víťazka. Rada tieto pocity doprajem aj ďalším športovcom, ktorí sa zúčastnia na športovom sviatku v Los Angeles," uviedla legendárna americká plavkyňa Janet Evansová, podpredsedníčka a zároveň šéfka sekcie športovcov kandidatúry Los Angeles. Odporúčame:
Na pôde SOV riešili problém medzi lyžiarmi a asociáciou Okrem OH 2024 a 2028 v rovnakých rokoch Parížu, resp. Los Angeles automaticky pridelili aj paralympijské hry. Nový šéf svetového paralympizmiu Andrew Parsons vyjadril radosť z tohto rozhodnutia. "Som nadšený tým, že paralympijské hnutie sa v budúcnosti bude rozvíjať práve v Paríži a Los Angeles. Chcem im čo najsrdečnejšie zablahoželať. Paríž má veľkú šancu prekonať Londýn 2012 ako najlepšie dejisko paralympijských hier v histórii. Súdiac podľa prezentácie Francúzov v Lime to tak aj bude."

Los Angeles musí stavať

Podľa webu olympic.sk Paríž počíta s rozpočtom vo výške 6,6 miliardy eur a má kompaktnejší projekt, na rozdiel od L. A. však musí stavať olympijskú dedinu. V Los Angeles na tento účel využijú už existujúce internáty univerzity UCLA. Pridelenie OH 2024 Parížu znamená, že na európsku pôdu sa letné hry vrátia po 12 rokoch (po Londýne 2012 boli OH 2016 v brazílskom Riu de Janeiro a OH 2020 budú v japonskom Tokiu).

Tokio 2020

Rozhodnutie o dejisku olympijských hier s 11-ročným predstihom nemá v histórii obdobu. Keď naposledy predtým došlo k súbežnému prideleniu dvoch OH, organizátori tých druhých mali na prípravu sedem rokov, čo je v súčasnosti predpísané minimum. V roku 1921 MOV pridelil OH 1924 Parížu a OH 1928 Amsterdamu. Je zaujímavé, že Paríž figuroval aj vo vôbec prvej dvojitej voľbe dejísk OH, keď v roku 1894 práve vo francúzskej metropole boli pridelené Hry I. olympiády v roku 1896 Aténam a Hry II. olympiády v roku 1900 Parížu.

Viac k témam: Los Angeles, Medzinárodný olympijský výbor, olympijské hry, Paríž
Zdroj: Webnoviny.sk - Aktualizované: Paríž zorganizuje OH 2024, Los Angeles o štyri roky neskôr © SITA Všetky práva vyhradené.

Read 959 times

Media

NULL

Image Gallery

NULL

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner