29. november 2023
Facebook
štvrtok, 03 máj 2018 17:00

Športový súd zrušil tresty ruským športovcom za doping, olympijský výbor s verdiktom nesúhlasí

Written by 
Rate this item
(0 votes)

LAUSANNE 3. mája (WebNoviny.sk) - Medzinárodný olympijský výbor (MOV) napadne na Švajčiarskom najvyššom súde nedávne rozhodnutie Športového arbitrážneho súdu (CAS) v prípade dopingového škandálu ruských športovcov. CAS minulý týždeň zrušil tresty bežcovi na lyžiach Alexandrovi Legkovovi a jeho 27 krajanom za účasť na štátom organizovanom dopingu pred a počas zimných olympijských hier v Soči 2014. MOV dodatočne anuloval ich výsledky, vrátane Legkovových dvoch zlatých medailí na 50 km voľnou technikou a v štafete na 4 x 10 km.

Športový súd poukázal na málo dôkazov

CAS v spornom rozhodnutí poukázal na nedostatok dôkazov o úmyselnom konaní: "Samotná existencia schémy na výmenu vzoriek nestačí. Športovec musí preukázateľne, vedome a osobne podniknúť kroky, ktoré smerujú k výmene vzoriek moču. V stručnosti, v tomto prípade neexistuje priamy dôkaz, ktorý by poukázal, že športovec vedel, že jeho čistú vzorku neskôr zneužijú," uvádza sa v odôvodnení Legkovovho očisťujúceho rozsudku. Odporúčame:
Bývalý šampión ťažkej váhy Tyson Fury sa po vypršaní trestu za doping vracia do súťažného ringu Zároveň spochybnil niektoré časti výpovede niekdajšieho riaditeľa moskovského laboratória Grigorija Rodčenkova, ktorý celú aféru odhalil. Práve o jeho svedectvo sa, okrem iného, opieral MOV pri dištancovaní Legkova.

Šance na úspech sú mizivé

"Pán Rodčenkov neposkytol vo svojej schéme žiadne podrobnosti. Jeho tvrdenia nie sú podložené žiadnymi inými písomnými dôkazmi," uviedol CAS, ktorý zároveň ponechal v platnosti tresty pre jedenástich pretekárov. "Sme nespokojní s verdiktom i s odôvodnením," povedal hovorca MOV Mark Adams. Ich šance na úspech sú však mizivé, Švajčiarsky najvyšší súd iba zriedkavo mení rozhodnutia CAS.

Viac k témam: CAS Športový arbitrážny súd, doping, Medzinárodný olympijský výbor, olympijské hry, športový súd
Zdroj: Webnoviny.sk - Športový súd zrušil tresty ruským športovcom za doping, olympijský výbor s verdiktom nesúhlasí © SITA Všetky práva vyhradené.

Read 484 times

Media

NULL

Image Gallery

NULL

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner