10. júl 2020
Facebook
štvrtok, 20 september 2018 17:00

Ruskej antidopingovej agentúre zrušili suspendáciu, proti rozhodnutiu boli nielen športovci

Written by 
Rate this item
(0 votes)

VICTORIA 20. septembra (WebNoviny.sk) - Ruská antidopingová agentúra (RUSADA) sa po troch rokoch vracia do medzinárodných štruktúr. Činnosť jej pozastavili v dôsledku štátom podporovaného dopingu tamojších športovcov.

Musia splniť prísne kritériá

Výkonný výbor Svetovej antidopingovej organizácie (WADA) vo štvrtok na kongrese na Seychelách odhlasoval zrušenie suspendácie. "Rusko si je vedomé svojich pochybení," uviedli čelní predstavitelia WADA v predbežnom stanovisku. Informovala o tom aj BBC. Proti pozitívnemu rozhodnutiu skôr brojili športovci i viceprezidentka WADA Linda Hellelandová. Ich hlasy však nestačili na zvrátenie hlasovania. Na prvý pohľad víťazstvo ruskej športovej diplomacie nie je bez podmienok. RUSADA musí plniť prísne kritériá, ak si chce zachovať príslušnosť vo svetovej autorite v boji proti dopingu.

Rozsiahla dopingová aféra

"Súčasťou rozhodnutia je harmonogram, počas ktorého bude mať WADA prístup do moskovského laboratória na analýzu vzoriek," povedal prezident WADA Craig Reedie a na margo hlasovania dodal: "Za návrat RUSADA sa vyslovila drvivá väčšina z 12-člennej komisie." Súčasťou podmienok opätovného prijatia do WADA je aj akceptácia výsledkov správy Richarda McLarena, povereného vyšetrovaním ruského dopingu. Odporúčame:
Cyklistika je momentálne najčistejší šport, vraví víťaz Tour de France 2010 Andy Schleck Ruskú antidopingovú agentúru vylúčili z medzinárodného orgánu v roku 2015 po prevalení sa rozsiahlej dopingovej aféry. Spustil ju bývalý riaditeľ laboratória v Moskve Grigorij Rodčenkov, ktorý prezradil, že ruská vláda počas zimných olympijských hier v Soči 2014 úmyselne kryla doping domácich pretekárov. Rodčenkov sa v súčasnosti skrýva v USA pod ochranou federálnych úradov.

Viac k témam: RUSADA Ruská antidopingová agentúra, WADA Svetová antidopingová agentúra
Zdroj: Webnoviny.sk - Ruskej antidopingovej agentúre zrušili suspendáciu, proti rozhodnutiu boli nielen športovci © SITA Všetky práva vyhradené.

Read 463 times

Media

NULL

Image Gallery

NULL

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner