19. júl 2024
Facebook
streda, 27 marec 2024 23:00

Francúzsko po útoku v Moskve posilnilo bezpečnostné opatrenia na OH 2024, Mníchov a Atlanta sa nebudú opakovať

Written by 
Rate this item
(0 votes)

27.3.2024 (SITA.sk) - Francúzsky minister vnútra Gérald Darmanin vyhlásil, že polícia a spravodajské služby budú „pripravené" zaručiť bezpečnosť každého počas tohtoročných olympijských hier v Paríži.

Khorasan sa pokúsil o útoky

Ako referuje web insidethegames.biz, uviedol to v nadväznosti na minulotýždňový teroristický útok Islamského štátu na koncertnú sieň v Krasnogorsku na okraji Moskvy, pri ktorom prišlo o život najmenej 139 ľudí a ďalších viac ako 182 osôb utrpelo zranenia. Prezident Emmanuel Macron priznal, že jednotka Islamského štátu známa ako Khorasan, o ktorej sa predpokladá, že stála za útokom, sa pokúsila o útoky aj vo Francúzsku. „Táto konkrétna skupina uskutočnila niekoľko pokusov vykonať útoky na našej vlastnej pôde,“ povedal Macron počas návštevy Francúzskej Guyany.

Francúzsko je ohrozené

Francúzsko, keďže bránime univerzálne hodnoty a sme za sekularizmus, je obzvlášť ohrozené, najmä počas mimoriadnych udalostí, akými sú olympijské hry,“ povedal novinárom. Šéfovia spravodajských služieb v krajine sa stretnú vo štvrtok, aby „prediskutovali všetky závery útoku v Moskve", poznamenal Macron. Francúzsky premiér Gabriel Attal zasa uviedol, že v najbližších dňoch bude po celej krajine rozmiestnených ďalších 4-tisíc vojakov. „Teroristická hrozba je reálna, je silná,“ povedal Attal a dodal, že tento rok už boli zmarené dva teroristické útoky. Podotkol, že od roku 2017 bolo vo Francúzsku prekazených 45 teroristických útokov.
V minulosti sa olympijské hry už stali terčom teroristov. Najznámejší prípad sa udial na OH 1972 v Mníchove. Do olympijskej dediny vtrhli 5. septembra 1972 členovia palestínskej skupiny Čierny september a z členov izraelskej výpravy si spravili rukojemníkov. Pôvodne ich prepustenie podmieňovali prepustením im spriaznených väzňov, ktorí boli za mrežami v Izraeli či Nemecku. Obeťami tragédie boli jedenásti členovia izraelskej výpravy na OH a jeden západonemecký policajt. Pri teroristickom útoku v olympijskom parku počas OH 1996 v Atlante zomreli v dôsledku výbuchu dvaja ľudia a ďalších 111 utrpelo zranenia.


Viac k témam: francúzsky minister vnútra, Francúzsky premiér, Francúzsky prezident, LOH Letné olympijské hry 2024 v Paríži, teroristická hrozba, Zahraničie
Zdroj: SITA.sk - Francúzsko po útoku v Moskve posilnilo bezpečnostné opatrenia na OH 2024, Mníchov a Atlanta sa nebudú opakovať © SITA Všetky práva vyhradené.

Read 36 times

Media

NULL

Image Gallery

NULL

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner