05. jún 2023
Facebook

5.6.2023 (SITA.sk) - Verejný ochranca práv Róbert Dobrovodský spolu s právnikmi z jeho kancelárie začali v pondelok o 9:30 neohlásenú kontrolnú návštevu Útvaru policajného zaistenia pre cudzincov v Sečovciach. Ako úrad ombudsmana informoval v tlačovej správe, návšteva bude trvať podľa potreby až do stredy 7. júna.

Podmienky zaistenia

Kontrola sa zameria na prístup príslušníkov Policajného zboru k zaisteným osobám, kvalitu stravy (vrátane zohľadnenia náboženských špecifík), podmienky zaistenia, prístup k zdravotnej starostlivosti, ale aj na využívanie obmedzovacích a donucovacích prostriedkov. So zaistenými osobami budú kontrolóri viesť osobné rozhovory a kontrolované budú priestory a súvisiace dokumenty. „Pre intenzívnu trojdňovú návštevu som sa rozhodol na základe sťažností, ktoré mi osobne avizovali cudzinci počas mojej neohlásenej návštevy 13. apríla. Vtedy som mal možnosť sa s cudzincami porozprávať bez prítomnosti policajtov," povedal Dobrovodský.

Donucovacie prostriedky zo strany policajtov

Z úst cudzincov podľa neho vtedy zazneli sťažnosti na neprimerané používanie obmedzovacích a donucovacích prostriedkov zo strany policajtov, ako napríklad preventívne používanie slzotvorného plynu. Poukazovali tiež na nemožnosť kontaktovať blízke osoby v cudzine alebo na nemožnosť spojiť sa listom s Kanceláriou verejného ochrancu práv. „Osobitne budem skúmať, v akom rozsahu sa používajú tzv. samotky (priestory s oddeleným režimom zaistenia)," zdôraznil ombudsman. Hneď po aprílovej návšteve zariadenia Dobrovodský podľa vlastných slov požiadal vedenie útvaru o zaslanie celej relevantnej dokumentácie. „Tú sme dostali a podľa nej budeme viesť hĺbkovú kontrolu. O výsledkoch a prípadných navrhnutých opatreniach budem informovať ministra vnútra, Prezídium Policajného zboru aj verejnosť. Ak si zistenia vyžiadajú návrh legislatívnych zmien, tieto odporučím poslankyniam a poslancom Národnej rady SR," dodal ombudsman.

Viac k témam: Cudzinci, Cudzinecká polícia, Ombudsman
Zdroj: SITA.sk - Ombudsman Dobrovodský začal kontrolu cudzineckej polície, zameria sa aj na využívanie donucovacích prostriedkov © SITA Všetky práva vyhradené.

5.6.2023 (SITA.sk) - Predseda strany Smer – sociálna demokracia (Smer-SD) Robert Fico tvrdí, že plánovaná mediálna kampaň NATO je bezprecedentným zásahom do slovenskej predvolebnej kampane. Ako ďalej na sociálnej sieti napísal, NATO vyhlásilo verejnú súťaž na mediálnu kampaň na Slovensku s názvom Why Ukraine matters? (Prečo na Ukrajine záleží?) a dodal, že by mala byť odozvou na slová prezidentky Zuzany Čaputovej, ktorá pre web Politico uviedla, že Slovensko ovláda ruská propaganda. „Kladiem prvú otázku, je to náhoda alebo máme právo špekulovať a konštruovať, že toto je ozvena, ktorá prišla z NATO a zrazu NATO sa chce angažovať na Slovensku s mediálnou kampaňou s názvom Prečo na Ukrajine záleží?" pýta sa Fico.

NATO vstupuje do predvolebnej kampane

Fico zároveň tvrdí, že v súčasnosti je možnosť podávať prihlášky do tohto obstarávania uzavretá. „NATO chce prostredníctvom tejto kampane do volieb dosiahnuť zvýšenie počtu Slovákov, ktorí podporujú vojenskú pomoc Ukrajine a tiež zvýšiť počet Slovákov, ktorí veria, že NATO je spôsobilé a zaviazané poskytnúť bezpečnosť SR a zvýšiť počet občanov, ktoré spájajú bezpečnosť Slovenska s Ukrajinou ako suverénnym a nezávislým štátom," pokračoval Fico. Smer-SD zároveň tvrdí, že rešpektuje členstvo Slovenska v NATO a podľa vlastných slov sa drží zásady, že je potrebné plniť z toho vyplývajúce záväzky. Avšak nerozumie, „prečo má NATO vstupovať do predvolebnej kampane štýlom, že chce cez ňu zvýšiť počet ľudí na Slovensku, ktorí podporujú pomoc Ukrajine". Fico ďalej tvrdí, že spomínaná kampaň sa má sústrediť na Slovákov vo veku 25 – 34 rokov a 55 – 65 rokov so stredoškolským vzdelaním a ktorí žijú mimo Bratislavy.

Fico za tým vidí prezidentku

„V dokumente sa píše, že dopad kampane sa očakáva na jar/leto 2023, berúc na zreteľ národnú volebnú kampaň k voľbám konajúcim sa 30. septembra. To len potvrdzuje, že ide o bezprecedentný zásah NATO do predvolebnej kampane, ktorá tu bude v najbližších mesiacoch s cieľom odkloniť voličov Smeru-SD od názoru na Ukrajinu a pridať sa k časti národa, ktorá podporuje zbrojenie," vyhlásil Fico. Strana si myslí, že to vyvolala prezidentka Čaputová „svojím plačom", pretože opakovane upozorňuje na to, že Slováci sú zmätení a majú zlé názory. Odborníčka na zahraničnú politiku Monika Sofia Soročinová podľa Smeru-SD potvrdila, že zámerom prieskumu Globsecu bolo ukázať, že slovenský národ je kvázi naklonený k Rusku. „V skutočnosti však Globsec zverejňuje takéto prieskumy len preto, aby od svojich sponzorov dokázal naliať viac peňazí do propagandy vo svoj prospech. Ukazuje sa, že nie je zámer manipulovať voľby zo strany východu, ale zo strany západu, čo potvrdzuje aj zverejnený materiál," myslí si predseda opozičného Smeru-SD.

Viac k témam: GLOBSEC 2023, Predseda strany Smer-SD, Prezidentka SR, rusko-ukrajinský konflikt
Zdroj: SITA.sk - Fico tvrdí, že mediálna kampaň NATO je zásahom do predvolebnej kampane. Obáva sa odklonu voličov Smeru © SITA Všetky práva vyhradené.

5.6.2023 (SITA.sk) - Počet ľudí bez práce v prvých troch mesiacoch tohto roka medziročne klesol o 5-tisíc osôb pod 170-tisíc. Výrazne sa znížil počet osôb dlhodobo nezamestnaných aj ľudí so základným vzdelaním.

Pokles siedmy štvrťrok za sebou

Celkový počet nezamestnaných naďalej klesal v polovici regiónov Slovenska. Miera nezamestnanosti uvádzajúca podiel nezamestnaných z ekonomicky aktívnych osôb predstavovala 6,2 %, medziročne klesla o 0,2 percentuálneho bodu. Počet nezamestnaných sa po sezónnom očistení v porovnaní s predchádzajúcim štvrťrokom zvýšil o 1,4 % na 170,7 tisíca osôb. Informoval o tom Štatistický úrad SR. Počet ľudí bez práce podľa Výberového zisťovania pracovných síl počas prvého kvartálu tohto roka medziročne klesol o 2,9 % a dosiahol 169,8 tisíca osôb. Medziročné úbytky počtu nezamestnaných tak pokračujú už siedmy štvrťrok za sebou.

Krátkodobá nezamestnanosť stúpla

Väčšinu spomedzi nezamestnaných, takmer 108-tisíc osôb, tvorili ľudia bez práce jeden rok a viac. Ich počet však medziročne klesol o 7 % a ich podiel spomedzi nezamestnaných dosiahol 63,5 %. Krátkodobá nezamestnanosť medziročne stúpla takmer o 6 % na 61,9 tisíca osôb, ide o ľudí, ktorí boli bez práce kratšie než 12 mesiacov. Úbytok nezamestnaných sa prejavil vo všetkých vekových skupinách, najviac v druhej najpočetnejšej kategórii 25 až 34-ročných s medziročným poklesom o 5,4 %. Z pohľadu vzdelanosti najvýraznejší pokles počtu nezamestnaných o 19,8 %, teda o o 11-tisíc osôb, bol v kategórii so základným vzdelaním.

Najviac nezamestnaných je z priemyslu

Celkovo v ôsmich zo šestnástich ekonomických činností posledného zamestnávateľa nastal medziročný pokles počtu ľudí bez práce. Najviac ľudí naposledy pracovalo v priemysle, kde počet nezamestnaných medziročne stúpol o vyše 10 %. Druhú najväčšiu skupinu tvorili ľudia naposledy pracujúci vo veľkoobchode a maloobchode, ich počet však klesol o 7,9 %. Špecifickú a najpočetnejšiu skupinu predstavovali osoby, ktoré ešte nemali zamestnanie. Ich počet síce klesol o 5,1 %, stále však tvorili takmer 28 % zo všetkých nezamestnaných. Počet nezamestnaných v prvom štvrťroku tohto roka medziročne klesol v polovici krajov Slovenska. Relatívne najviac nezamestnaných ubudlo v Žilinskom a v Banskobystrickom kraji. Najviac nezamestnaných bolo naďalej v Prešovskom a v Košickom kraji. Najvyššia miera nezamestnanosti pretrvávala v Prešovskom kraji, kde ako v jedinom kraji presiahla hranicu 10 %. Košický kraj sa tesne priblížil tejto úrovni. Na opačnom konci tohto pomyselného rebríčka bol Bratislavský kraj s mierou nezamestnanosti 2,5 % nasledovaný Trenčianskym krajom s 3,5 % a Žilinským krajom s 3,6 %.

Viac k témam: Miera nezamestnanosti, Nezamestnanosť, Nezamestnanosť v SR
Zdroj: SITA.sk - Počet nezamestnaných klesol pod 170-tisíc, bez práce je však veľa ľudí z priemyslu a východného Slovenska © SITA Všetky práva vyhradené.

5.6.2023 (SITA.sk) - Na Kroměřížsku sa v pondelok zrazil vlak s nákladným autom. Ako informuje spravodajský portál TN.cz, v dôsledku nehody stojí premávka na trati 303 medzi Kojetínom a Valašským Meziříčím. Vo vlaku cestovalo asi 50 ľudí. Záchranári hlásia jedného vážne zraneného a niekoľko ďalších ľahko.

Vlak sa čiastočne vykoľajil

Nehoda sa stala krátko po siedmej hodine rannej v Holešove, v miestnej časti Dobrotice. „Vlak sa po náraze čiastočne vykoľajil. K nehode postupne prišlo päť jednotiek hasičov a bol vyhlásený druhý stupeň požiarneho poplachu,“ informovali hasiči na sociálnych sieťach. Náklaďák sa podľa TN.cz prevrátil na bok. „Na mieste zasahuje päť posádok vrátane lekárskej. V čase nášho príjazdu už bol vodič nákladného automobilu mimo kabíny,“ opísala hovorkyňa záchranárov Gabriela Netopilová Sluštíková.

Strojvodca je zranený

Podľa hasičov je ľahko zranených osem cestujúcich. „Vodič nákladného auta bol nezranený, skúška na alkohol bola negatívna,“ doplnil policajný hovorca Radomír Šiška. Strojvodca je po nehode zranený, polícia ho preto zatiaľ nemohla otestovať na alkohol. Železničné priecestie sa nachádza neďaleko tehelne a kríži sa s cestou, ktorá spája tehelňu s cestou prvej triedy pretínajúcou Dobrotice. Na priecestí nie sú závory, ani zvuková či svetelná signalizácia a je označené len dopravnou značkou, opisuje portál.
Premávka na železnici by mala byť podľa TN.cz zastavená niekoľko hodín, podľa informačného portálu Českých dráh je to predbežne do 14:00.


Viac k témam: Vykoľajenie vlaku, Zrážka vlaku s nákladiakom
Zdroj: SITA.sk - V Čechách sa zrazil vlak s nákladným autom, prevážal asi 50 ľudí © SITA Všetky práva vyhradené.

5.6.2023 (SITA.sk) - Slovenská technologická spoločnosť TrollWall vyvinula unikátne softvérové riešenie na skrývanie nenávistných komentárov na báze umelej inteligencie. Nástroj je už dostupný a momentálne funguje na platformách Facebook a Instagram. Jazykový model rozumie slovenčine a češtine. Postupne pribúdajú nové funkcionality a jazyky a rozširujú sa aj možnosti moderovania diskusií v online priestore. Už dnes TrollWall používajú pri správe sociálnych sietí napríklad v kancelárii českého prezidenta Petra Pavla, ale aj Denník N či desiatky mimovládnych a neziskových organizácií, ktoré dnes majú softvér zadarmo.

Slovenská technológia pomáha moderovať diskusiu

Spoločnosť TrollWall vyvinula vlastný model neurónovej siete, ktorý je schopný pomáhať moderovať diskusie vo virtuálnom priestore. Umelá inteligencia zo Slovenska dokáže rozpoznať a automaticky schovať komentáre, ktoré vyhodnotí ako vulgárne alebo nenávistné. Tým chráni reputáciu majiteľov profilov na sociálnych sieťach, ale najmä samotných používateľov pred toxickým vplyvom nenávistnej diskusie a prispieva k tvorbe bezpečnejšieho online prostredia. Model bol natrénovaný na analýze viac ako štvrť milióna komentárov zo sociálnych médií. Vďaka anotáciám viacerých nezávislých expertov sa umelá inteligencia naučila rozpoznávať a detegovať nenávistný a vulgárny obsah. A to nielen podľa kľúčových slov, ale aj z kontextu. "TrollWall dokáže rozpoznať nielen známe nadávky a ich variácie, ale aj kontextuálny hejt. Napríklad spojenie "ty si potkan" označí za hejt, kým "uhryzol ma potkan" nie," hovorí Pavol Bujňák, šéf technológií v TrollWall. Ľudský faktor však úplne nezmizol. Administrátor má plnú kontrolu nad moderovaným obsahom s tým, že dokáže jednoducho odkryť akýkoľvek komentár, ktorý umelá inteligencia vyhodnotila ako problematický. "Veľkú pozornosť sme venovali etickým aspektom trénovania modelu. Záleží nám na tom, aby umelá inteligencia vyhodnocovala komentáre v čo najväčšej možnej miere nezaujato a zohľadňovala rôzne perspektívy. Počas jej vývoja neustále prebiehala manuálna kontrola našimi expertami s cieľom minimalizovať nespravodlivé hodnotenia. Model sa neustále spresňuje, pretože sa učí na dátach z praxe," uviedol Filip Stryčko, šéf vývoja umelej inteligencie v TrollWall.

Škálovateľný nástroj využiteľný v každom odvetví

Vďaka svojej schopnosti identifikovať a automaticky skrývať príspevky, ktoré sú vulgárne alebo obsahujú nenávistné prejavy, TrollWall výrazne znižuje množstvo obsahu, ktorý musia manuálne kontrolovať komunitní manažéri, moderátori alebo administrátori stránok na sociálnych sieťach. Výsledkom je efektívna správa profilov, takmer okamžitá reakcia na problémový obsah a celkové zlepšenie bezpečnosti komunít na sociálnych sieťach. "Najťažšie je ustrážiť diskusiu na profiloch, ktoré generujú veľký počet komentárov. Naša technológia vie reagovať v priebehu sekúnd a zabráni tomu, aby sa nenávistné komentáre presadili a boli viditeľné na popredných pozíciách. V budúcnosti plánujeme zapracovať aj ďalšie pokročilé funkcie. Chceme byť schopní pomáhať komunitným manažérom rýchlejšie reagovať, napríklad navrhovaním odpovedí na časté otázky na základe vlastných podkladov. Posvietiť si chceme aj na dezinformácie a hoaxy. Už dnes pracuje TrollWall s databázou konšpirátori.sk, no v odhaľovaní a potláčaní dezinformácií máme väčšie ambície," uviedol Tomáš Halász, CEO TrollWall. Softvérové riešenie TrollWall robí komunitný manažment škálovateľným a dostupným pre každého – od firiem všetkých veľkostí, neziskových organizácií až po verejné inštitúcie alebo stránky médií bez ohľadu na objem komentárov. "TrollWall je dostupný ako klasické SaaS (software as a service) cloudové riešenie za veľmi férových podmienok, pretože chceme, aby bol dostupný pre každého. Od začiatku preto podporujeme mimovládne organizácie, ktoré sú často poddimenzované, no čelia veľkému počtu nenávistných komentárov. Sami sme v minulosti spravovali diskusie a vieme, aké to je zažiť nálet hejterov a nemať kapacitu to riešiť. Aj vďaka stále rastúcemu počtu spokojných komerčných klientov vieme TrollWall bezplatne poskytnúť organizáciám, ktoré ho potrebujú a nemôžu si ho dovoliť za komerčné ceny," pokračuje Tomáš Halász. TrollWall skontroloval na slovenskom Facebooku už viac ako 2 milióny komentárov a skryl vyše 300-tisíc hejtov. Na manažovanie diskusií ho používa napríklad Denník N alebo kancelária českého prezidenta Petra Pavla. Slovenská umelá inteligencia už dnes chráni desiatky profilov z radov firiem, mimovládnych a neziskových organizácií či médií.

Odstraňujú nenávisť z internetu

TrollWall v spolupráci s komunikačnou agentúrou Seesame, ktorá sa špecializuje na manažment digitálnej reputácie, nedávno založili iniciatívu #bezhejtu, ktorej cieľom je eliminovať nenávistné prejavy z diskusií na internete. "V posledných rokoch zažívame nárast nenávistných prejavov v online priestore. Analýza ukázala, že až 15,47 % zo vzorky viac ako 500-tisíc komentárov bolo vulgárnych alebo nieslo znaky nenávistného prejavu. Sme presvedčení, že ich filtrovaním dávame viac priestoru slušnej a konštruktívnej debate," hovorí Dávid Benedig, šéf digitálu v agentúre Seesame, ktorá tiež používa TrollWall pri správe profilov svojich klientov.

O spoločnosti TrollWall

TrollWall je slovenská technologická firma, ktorá vyvinula a poskytuje unikátne softvérové riešenie (SaaS) na skrývanie nenávistných komentárov na báze umelej inteligencie. Momentálne jej softvér funguje na platformách Facebook a Instagram a jazykový model rozumie slovenčine a češtine. Postupne pribúdajú nové funkcionality a jazyky. Viac informácií o službe, ako aj návod na jej vyskúšanie nájdete na https://trollwall.ai/ Informačný servis

Viac k témam: PR, TrollWall, Umelá inteligencia
Zdroj: SITA.sk - Umelú inteligenciu zo Slovenska, ktorá skrýva nenávistné komentáre, už používa aj česká prezidentská kancelária © SITA Všetky práva vyhradené.

5.6.2023 (SITA.sk) - V rámci spoločnosti Fpt Slovakia, ktorá sa rozrastá na silných koreňoch stabilného zázemia globálneho korporátu Fpt Software, zamestnávame v samom srdci metropoly východu už takmer 500 IT špecialistov. Vďaka neustálemu rastu a rozvíjaniu kompetencií či poskytovaných služieb, rozširujeme aj portfólio možností partnerstiev na medzinárodnom trhu či naberanie kvalifikovaných odborníkov. Po úspešných rokoch košickej pobočky rozširujeme svoje pole pôsobnosti aj na západné Slovensko, kde otvárame novú pobočku v moderných priestoroch Business centra Nivy Tower. Naša spoločnosť Fpt Slovakia ako stabilný partner širokého spektra zákazníkov z celého sveta identifikovala významný potenciál ľudí v regióne. Ide o chýbajúci kúsok do chodníka na novej ceste FPT za poskytovaním vysoko nadštandardných služieb zákazníkom. Ďalším aspektom pre otvorenie novej pobočky bola túžba zamestnancov, pôsobiacich na základe hybridného modelu práce zo západného Slovenska, stretávať sa osobne. Aj vďaka stretnutiam pri káve a inšpiratívnym diskusiám v neformálnom prostredí sa naplní prianie zamestnancov rozvíjať ešte intenzívnejšie vzájomné vzťahy na pracovisku, a tým prispievať k lepšiemu fungovaniu spoločnosti. Fpt Slovakia poskytuje IT služby pre zákazníkov z rôznych odvetví, ako napr. verejnoprospešné služby, zdravotníctvo, multimédiá či silní hráči z energetického segmentu, automobilového priemyslu a eshopového predaja. Pracujeme s najmodernejšími technológiami vďaka čomu je spektrum našich kompetencií pomerne široké a rôznorodé. "Sme lídrami v oblasti implementácie a údržby SAP riešení, zaoberáme sa návrhom, vývojom a správou softvéru, nezávislým testovaním a zabezpečovaním kvality IT služieb v rámci energetického sektora. Sme partnermi aj pre inovatívne riešenia v oblasti E-mobility, Smart Home či Renewables," prezradil konateľ spoločnosti Coi Tran. Nakoľko sa naše portfólio služieb neustále rozširuje, intenzívne hľadáme ďalších špecialistov na projektovú, ale i podpornú činnosť v rôznych oblastiach. Zameriavame sa na rýchlo napredujúce technológie, ako Google Cloud Platform, ServiceNow, development aplikácie na manažovanie zelenej energie, Sharepoint, Java, Autosar, BTP či implementáciu SAP S/4 Hana. Signifikantná je aj cloudová oblasť, v ktorej významne rastieme. Hľadáme špecialistov zo širokého spektra, ako sú konzultanti, servis manažéri, biznis analytici, frontend a backend developeri, administrátori, infraštruktúrni špecialisti, Fiori developeri a ďalších odborníkov, ktorí sa neboja zaujímavých výziev a možnosti ďalšieho rozvoja na mimoriadnych projektoch. Informačný servis

Viac k témam: IT, Nová pobočka, PR
Zdroj: SITA.sk - Po košickom úspechu pobočka aj v Bratislave © SITA Všetky práva vyhradené.

5.6.2023 (SITA.sk) - Bývalý prezident Andrej Kiska bude v septembrových parlamentných voľbách voliť stranu Sloboda a Solidarita (SaS). Oznámil to na sociálnej sieti zverejnením fotografie s poslancami Národnej rady SR a členmi SaS Vladimírom Ledeckým a Vladimírou Marcinkovou. „Voliť PS (Progresívne Slovensko) alebo SaS? Aj vy máte túto dilemu? Ja už ju nemám," uviedol k fotografii. Marcinková fotografiu na sociálnej sieti okomentovala slovami, že PS a SaS považuje za blízke strany a dúfa, že dostanú vo voľbách silný mandát a spoja sily pre dobré veci.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem


Viac k témam: Bývalý prezident, Predčasné voľby na Slovensku 2023
Zdroj: SITA.sk - Exprezident Kiska už rozlúskol dilemu, či bude voliť PS alebo SaS (foto) © SITA Všetky práva vyhradené.

5.6.2023 (SITA.sk) -

  • aktualizované 4. júna 22:32
V nedeľu vo večerných hodinách došlo k pádu malého motorového lietadla v obci Kotešová v okrese Žilina. Informuje o tom polícia na sociálnej sieti Facebook. Na mieste zasahoval aj záchranársky vrtuľník. „Posádka Krištof 06 zo Žiliny prijala v nedeľu večer požiadavku o urgentný let do k.o. Dolný Hričov, kde svedkovia videli a následne nahlásili pád malého lietadla. Po neodkladnom vzlete smeroval záchranársky vrtuľník k miestu určenia," uviedli záchranári. Lekárka bola do terénu vysadená palubným navijakom. „Na mieste bolo zistené, že jedna osoba nachádzajúca sa vo vraku lietadla už, žiaľ, nejavila známky života a na mieste mohla lekárka konštatovať už len úmrtie," priblížili záchranári.
V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem
V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem


Viac k témam: Pád lietadla
Zdroj: SITA.sk - Pri obci Kotešová havarovalo malé lietadlo, na miesto smeroval aj záchranársky vrtuľník (foto) © SITA Všetky práva vyhradené.

5.6.2023 (SITA.sk) - Ruské ministerstvo obrany vyhlásilo, že zmarilo veľkú ukrajinskú ofenzívu. Moskva tvrdí, že Ukrajina pri tom prišla o 250 vojakov a 16 tankov.

Útoky zo vzduchu

Kyjev tvrdenia Moskvy nekomentoval a nedali sa ani nezávisle overiť, informuje spravodajský portál BBC.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Rezort obrany v Moskve na komunikačnej platforme Telegram napísal, že ráno 4. júna Ukrajinci „spustili rozsiahlu ofenzívu v piatich sektoroch frontu smerom na juh Donecka", pričom sa neúspešne pokúsili preraziť ruskú obranu v najzraniteľnejších častiach frontovej línie. Sprievodné video ukazuje útoky na vojenské vozidlá zo vzduchu.

Plány milujú ticho

Ukrajina už mesiace plánuje protiofenzívu. Chcela však čo najviac času na výcvik vojakov a získanie vojenského vybavenia od západných spojencov. V nedeľu Kyjev varoval pred verejnými špekuláciami o ofenzíve, pretože by mohli pomôcť nepriateľovi. „Plány milujú ticho. Nebude žiadne oznámenie o začiatku," uviedlo ukrajinské ministerstvo obrany vo videu na Telegrame. Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine (fotografie) Zatiaľ nie je jasné, či zmienené údajné útoky znamenajú, že sa ukrajinská protiofenzíva začala.

Viac k témam: Doneck, Donecká ľudová republika, rusko-ukrajinský konflikt
Zdroj: SITA.sk - Ukrajinci sa vraj neúspešne pokúsili preraziť ruskú obranu. Začala sa už veľká protiofenzíva? © SITA Všetky práva vyhradené.

4.6.2023 (SITA.sk) - V katastri obce Dolný Hričov v okrese Žilina sa v nedeľu večer zrútilo malé lietadlo. Informuje o tom letecká záchranná služba Air Transport Europe na sociálnej sieti Facebook. „Posádka Krištof 06 zo Žiliny prijala v nedeľu večer požiadavku o urgentný let do k.o. Dolný Hričov (okres Žilina), kde svedkovia videli a následne nahlásili pád malého lietadla. Po neodkladnom vzlete smeroval záchranársky vrtuľník k miestu určenia," uviedli záchranári. Lekárka bola do terénu vysadená palubným navijakom. „Na mieste bolo zistené, že jedna osoba nachádzajúca sa vo vraku lietadla už, žiaľ, nejavila známky života a na mieste mohla lekárka konštatovať už len úmrtie," priblížili záchranári.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem


Viac k témam: Pád lietadla
Zdroj: SITA.sk - Pri Žiline havarovalo malé lietadlo, na miesto smeroval aj záchranársky vrtuľník (foto) © SITA Všetky práva vyhradené.

Strana 1 z 7569

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner