19. február 2020
Facebook

19.2.2020 (Webnoviny.sk) - V americkom Kongrese v stredu kongresmani a osobnosti amerického verejného života spomínali na pamätný prejav, ktorý na tomto mieste presne pred tridsiatimi rokmi predniesol vtedajší československý prezident Václav Havel. Boli len tri mesiace po začiatku Nežnej revolúcie a prejav bývalého disidenta s vtedy ešte veľmi neistým vystupovaním na jednom z najhonosnejších miest na svete pôsobil na mnohých ako zjavenie. "Cítila som sa ako po kúpeli. Bola som očistená a oživená. Bola v tom skutočná nádej," spomína slávna americká folková speváčka Joan Baez, ktorá bola Havlovou dlhoročnou blízkou priateľkou. V stredu bola jednou z tých, ktorí si prišli pripomenúť výročie Havlovho prejavu priamo do Kongresu. Podobne ako bývalá americká ministerka zahraničných vecí Madelaine Albrightová. Pre Českú televíziu si zaspomínala na to, ako Havla pred tridsiatimi rokmi na prejav v Kongrese pripravovala, keďže verejné vystupovanie pre neho vtedy podľa nej "nebolo silnou stránkou". "Mal malé skúsenosti a vo väzení získal návyk vyhýbať sa očnému kontaktu. Vymýšľali sme, ako ho donútiť, aby sa pozeral do kamier a na svoje publikum," spomína bývalá šéfka americkej diplomacie, ktorá má české korene.Viac k témam: kongres USA, prejav
Zdroj: Webnoviny.sk - Pred tridsiatimi rokmi predniesol v americkom Kongrese svoj pamätný prejav Václav Havel © SITA Všetky práva vyhradené.

19.2.2020 (Webnoviny.sk) - Rakúsky minister zahraničia Alexander Schallenberg odcestuje tento víkend do Teheránu v rámci spoločného úsilia európskych krajín udržať nažive iránsku jadrovú dohodu so svetovými mocnosťami. Schallenberg v stredu po stretnutí so svojím nemeckým rezortným partnerom Heikom Maasom v Berlíne oznámil, že pôjde do Iránu odovzdať "európsky odkaz". Návšteva sa uskutoční v sobotu a v nedeľu. Predtým sa tento týždeň stretne tiež so šéfom diplomacie Európskej únie Josepom Borrellom. Napätie s Iránom sa stupňuje postupne, odkedy v roku 2018 od jadrovej dohody Teheránu so svetovými mocnosťami odstúpil americký prezident Donald Trump. Trumpova administratíva opätovne uvalila na Irán ťaživé sankcie s cieľom vyvinúť na islamskú republiku "maximálny tlak". Irán odvtedy začal porušovať podmienky dohody z roku 2015, ktorej účelom bolo obmedziť jeho obohacovanie uránu. Zvyšné signatárske krajiny - európske trio Nemecko, Francúzsko a Británia - ako aj Rusko a Čína sa usilujú udržať dohodu pri živote. Hoci Rakúsko nie je do dohody zapojené, zmluvu vyrokovali z veľkej časti práve vo Viedni. Európania sa pritom zhodujú na tom, že treba spraviť všetko pre "deeskaláciu situácie", zdôraznil v stredu v tejto súvislosti nemecký minister zahraničia Maas.

Viac k témam: jadrová dohoda
Zdroj: Webnoviny.sk - Šéf rakúskej diplomacie odcestuje do Iránu odovzdať európsky odkaz ohľadom jadrovej dohody © SITA Všetky práva vyhradené.

19.2.2020 (Webnoviny.sk) - Waleská polícia pátra po dvoch chlapcoch vo veku 12 až 13 rokov, ktorí neďaleko miesta svojho bydliska surovo týrali ovcu a nakoniec jej vypichli oči. Podľa videa, ktoré v stredu zavesila na Twitter waleská polícia, mali sadistické deti vyčíňať 9. februára pri meste Caernarfon na severe Walesu. "Bohužiaľ, prichádzame s krutosťou do styku na dennej báze, je to súčasť nášho povolania, ale to, že deti sú schopné niečoho tak príšerného, nás šokovalo," uvádza polícia. Deti sa podľa informácií polície snažili najprv hádzať týrané jahňa na iné ovce, potom zhodiť do potoka. Zviera celý čas bili a všemožne mu ubližovali, a nakoniec mu vypichli obe oči. Opodiaľ údajne stála skupina siedmich dievčat, ktoré sa na celý výjav len pozerali a smiali sa. "Vyzývame tieto deti: Nemajte bezsenné noci, porozprávajte sa so svojimi rodičmi, a urobte to, čo je správne," apeluje polícia na páchateľov a svedkov.

Viac k témam: týranie zvierat
Zdroj: Webnoviny.sk - Dvaja chlapci z Walesu týrali jahňa a nakoniec mu vypichli oči, dievčatá sa na tom smiali © SITA Všetky práva vyhradené.

19.2.2020 (Webnoviny.sk) - Americký prezident Donald Trump údajne cez svojho sprostredkovateľa ponúkal Julianovi Assangeovi, zakladateľovi kontroverznej stránky WikiLeaks, že zariadi jeho prepustenie na slobodu. Mal však podmienku: Assange musí verejne vyhlásiť, že Rusko nemalo nič spoločné so zverejnením e-mailov Demokratickej strany a Trumpovej protikandidátky v prezidentských voľbách v roku 2016 Hillary Clintonovej.

Poslom republikánsky kongresman

Zverejnenie týchto e-mailov na Assangeovej stránke WikiLeaks bolo pritom podľa analytikov jedným z dôvodov, prečo vo voľbách zvíťazil Trump a stal sa prezidentom. Informácie, ktoré majú údajne potvrdzovať verziu o vydieraní Assangea zo strany Trumpa, predložil v stredu londýnskemu súdu tím Assangeových právnikov a verejnosť o nich ako prvý informoval britský denník The Guardian. Assangeovi obhajcovia Jennifer Robinson a Edward Fitzgerald tvrdia, že za ich mandantom prišiel v auguste 2017 na ekvádorské veľvyslanectvo v Londýne, kde Assange vtedy býval, republikánsky kongresman Dana Rohrabacher.

Začína sa súd s Assangeom

Ten mal Assangeovi ponúknuť jeho prepustenie, "alebo iný spôsob, ako sa z toho dostať von", v prípade, ak zaprie úlohu Ruska v kampani pred prezidentskými voľbami 2016. Rohrabacher mal pritom Assangeovi doslovne povedať, že ho posiela Trump a odkaz, s ktorým do Londýna prišiel, je od neho. Súd s Assangeom sa na londýnskom súde začína v pondelok a predpokladá sa, že bude trvať niekoľko mesiacov. Súd bude rozhodovať o Assangeovom odvolaní sa proti vyhosteniu do Spojených štátov. Tam je obvinený z 18 trestných činov, súvisiacich najmä so zverejňovaním utajovaných skutočností na stránke WikiLeaks, a hrozí mu až 175 rokov odňatia slobody.

Viac k témam: prezidentské voľby v USA
Zdroj: Webnoviny.sk - Trump mal vydierať Assangea a údajne mu ponúkal slobodu, ak poprie účasť Ruska v kampani © SITA Všetky práva vyhradené.

19.2.2020 (Webnoviny.sk) - Nemecká kancelárka Angela Merkelová nebude vstupovať do procesu výberu nového lídra Kresťanskodemokratickej únie Nemecka (CDU). Po Merkelovej odchode z tohto postu sa stala predsedníčkou CDU jej blízka spojenkyňa Annegret Krampová-Karrenbauerová, tá však minulý týždeň oznámila, že z tejto pozície odchádza a nebude sa uchádzať ani o post nemeckej kancelárky po tom, ako z neho odíde Merkelová, čo by sa malo stať v roku 2021.

Merkelovej historická skúsenosť

Dôvodom odchodu Krampovej-Karrenbauerovej sú slabé výsledky strany v krajinských voľbách, ale najmä kritika, ktorá sa aj na jej hlavu zniesla za to, že strana podporovala na post krajinského premiéra v Durínsku rovnakého kandidáta ako nacionalistická Alternatíva pre Nemecko (AfD). Merkelová v stredu potvrdila, že platí jej rozhodnutie neuchádzať sa už o ďalšie funkčné obdobie na poste kancelárky. Svojej CDU chce dať navyše voľnú ruku vo výbere osoby, ktorá ju nahradí. "Nebudem vstupovať do riešenia otázky, kto bude v budúcnosti viesť CDU a kto sa stane jej kandidátom na post kancelára. Moja historická skúsenosť je taká, že predchodcovia by mali zostať mimo takýchto vecí," povedala kancelárka.

Jediný relevantný kandidát

Zatiaľ nie je známe, kedy a akým spôsobom vyberie CDU svojho nového predsedu a kandidáta na post kancelára. Zatiaľ jediným relevantným kandidátom, ktorý už ohlásil, že by mal záujem uchádzať sa o predsednícku stoličku v strane, je bývalý minister životného prostredia Norbert Röttgen. Ešte väčšie šance však nemecké médiá dávajú iným trom politikom, z ktorých žiadny zatiaľ kandidatúru nepotvrdil. Ide o bývalého predsedu poslaneckého klubu CDU Friedricha Merza, krajinského premiéra Severného Porýnia-Vestfálska Armina Lascheta a ministra zdravotníctva Jensa Spahna.

Viac k témam: predseda strany
Zdroj: Webnoviny.sk - Merkelová nevstúpi do výberu nového lídra CDU a potvrdila, že už nechce byť kancelárkou © SITA Všetky práva vyhradené.

19.2.2020 (Webnoviny.sk) - Starostlivosť o seniorov by mala byť podľa prezidentky Zuzany Čaputovej zásadnou prioritou pre novú vládu. Hlava štátu to uviedla na sociálnej sieti po svojom stredajšom stretnutí s verejnou ochrankyňou práv Máriou Patakyovou. Spoločne neskôr navštívili aj zariadenie pre seniorov v Borskom Mikuláši.

Slovensko starne rýchlo

„Starostlivosť o seniorov bude jednou z najväčších výziev v nasledujúcom volebnom období a táto téma by mala byť zásadnou prioritou pre novú vládu,“ napísala prezidentka. Podľa nej by si budúca vláda mala uvedomiť, že Slovensko je jednou z najrýchlejšie starnúcich krajín v Európskej únii a má dlhodobý nedostatok zariadení a personálu pre seniorov. Čaputová si myslí, že prostredie a vybavenie zariadení má podporovať pocit normality a prihliadať na špecifické potreby klientov.

Príklad dobrej praxe

„Problémom však je, že seniori v mnohých zariadeniach žijú spravidla v sterilnom a neosobnom prostredí. Musia vstávať a jesť v presne stanovenom čase a dodržiavať večierku a pritom strácajú súkromie, nemôžu si zamknúť dvere ani skrinku s osobnými vecami,“ uviedla prezidentka s tým, že ani súkromie seniorov pri hygiene nie je rešpektované. „Aby sme dokázali pomôcť všetkým takýmto zariadeniam, je však potrebný aj zákon o dlhodobej starostlivosti pre seniorov a spracovanie štandardov pre dodržiavanie základných práv klientov v zariadeniach sociálnych služieb. Domov dôchodcov v Borskom Mikuláši je dnes príkladom dobrej praxe,“ dodala hlava štátu.

Viac k témam: prezidentka SR
Zdroj: Webnoviny.sk - Starostlivosť o seniorov by mala byť podľa prezidentky Čaputovej prioritou pre novú vládu © SITA Všetky práva vyhradené.

19.2.2020 (Webnoviny.sk) - Pád dieťaťa a jeho matky z paneláku vyšetrujú od stredajšieho dopoludnia policajti v Plzni. Podľa prvotných informácií vypadlo najskôr z piateho poschodia dieťa, matka po desiatich minútach zrejme skočila sama. Dvojica skončila s vážnymi zraneniami v nemocnici, informuje portál Novinky.cz.

Hasiči už boli na mieste

"Policajti sa zaoberajú presnou príčinou a okolnosťami prípadu, aby mohli s istotou povedať, či išlo o samovraždu, nešťastnú náhodu alebo úmyselný trestný čin," oznámila hovorkyňa polície Ivana Jelínková. Svedectvá z miesta udalosti sa rôznia. Podľa niektorých najskôr vypadla z okna 10-ročná dievčina. Keď to jej matka zistila, na mieste už boli hasiči a ona pravdepodobne skočila. Podľa informácií Práva ale existujú svedkovia, ktorí videli, ako dieťa viselo z okna a žena ho držala za ruky."Vôbec sa mu nesnažila pomôcť, pokúsiť sa ho vtiahnuť späť," povedali polícii.

Dieťa mimo ohrozenia života

Tomu zodpovedá aj následný pád, keď dievča dopadlo na nohy a zadok. "Vyzerá to, že nemá žiadne vážne zranenia, ktoré by ho priamo ohrozovalo na živote. Je na pozorovaní na detskej jednotke intenzívnej starostlivosti," uviedol zdroj Práva. Oveľa horšie je na tom jej matka, ktorá je v kritickom stave, lebo si pádom privodila ťažké poranenia hlavy. Hovorkyňa záchranky Mária Svobodová uviedla, že jej kolegovia sa snažili so ženou pri zásahu nadviazať kontakt. "Ešte než skočila, tak ju záchranári ubezpečovali, že dieťa bude v poriadku. Stála v okne, bola duchom neprítomná, pozerala sa pred seba do prázdna. Potom sa vrhla dolu," oznámila hovorkyňa.

Viac k témam: pád z okna
Zdroj: Webnoviny.sk - Desaťročné dievča vypadlo z okna paneláku v Plzni, o pár minút z neho vyskočila jeho matka © SITA Všetky práva vyhradené.

19.2.2020 (Webnoviny.sk) - Pri zrážke dvoch lietadiel v austrálskom štáte Viktória zomreli štyria ľudia. Informovala o tom miestna polícia. Havária sa odohrala vo vzduchu neďaleko letiska Mangalore severne od Melbourne. Podľa hovorcu polície je možné, že sa piloti oboch dvojmotorových strojov prehliadli pre mraky. Na palube oboch lietadiel boli dve osoby, pričom stroje vzlietli z dvoch rôznych letísk. Predpokladá sa, že ide o prvú vzdušnú zrážku lietadiel v krajine za viac než desaťročie. Na oboch lietadlách vznikli pred ich pádom na zem "rozsiahle škody", spresnila polícia.

Viac k témam: zrážka lietadiel
Zdroj: Webnoviny.sk - Dve lietadlá sa zrazili vo vzduchu neďaleko Melbourne, haváriu neprežili štyria ľudia © SITA Všetky práva vyhradené.

19.2.2020 (Webnoviny.sk) - Koalícia aj opozícia by mali predložiť návrhy zákonov o trinástych dôchodkoch pre penzistov, dvojnásobné zvýšenie rodinných prídavkov, zrušenie diaľničných známok pre autá do 3,5 tony a Istanbulský dohovor hneď ako prvé body spoločne po parlamentných voľbách. Takéto východisko z patovej situácie v parlamente predstavil šéf Obyčajných ľudí a nezávislých osobností (OĽaNO) Igor Matovič. Národná rada SR nie je totiž schopná pokračovať v rokovaní na mimoriadnej schôdzi.

"Divadlo" nikomu nepomôže

Blokuje ju šesť poslancov z neparlamentnej koalície Progresívne Slovensko (PS)/Spolu, ktorí odmietajú opustiť rečnícky pult v rokovacej sále. „Ak toto budeme teraz robiť Ficovi, tak porazený, ubolený Fico nám to po voľbách vráti stonásobne,“ vyhlásil Matovič s tým, že Fico zablokuje po voľbách parlament na štyri roky. Na adresu politikov Matovič povedal, aby si všetci dali studenú sprchu, dohodli sa na pomoci ľuďom a nerobili si len predvolebnú kampaň. „Toto divadlo tu bude až do volieb a nikomu to nepomôže. Ľudia zostanú zhnusení z politiky,“ doplnil šéf OĽaNO.

Schôdza už bola dvakrát odložená

Podľa Matoviča by sa mali politici po voľbách bez emócií pozrieť do spoločnej kasy, či sú v nej peniaze na navrhované sociálne opatrenia. „Keď budú, hlasujme za a keď nebudú, ľudia musia vydržať,“ dodal. Vláda predložila sociálne opatrenia do parlamentu z iniciatívy Smeru - sociálnej demokracie (Smer-SD) a Slovenskej národnej strany (SNS). Podľa predsedu Smeru-SD Roberta Fica má štát na to, aby dokázal vládne návrhy finančne pokryť. Naopak, opozícia namieta, že rozvracajú verejné financie a nie je dôvod, aby sa zákony prijímali narýchlo tesne pred parlamentnými voľbami. Zobraziť fotogalériu k článku:
Poslanci PS/Spolu priniesli tortu a zablokovali mimoriadnu schôdzu (fotografie) Predseda parlamentu Andrej Danko (SNS) už dvakrát musel rokovanie schôdze odložiť. Poslanci okolo Miroslava Beblavého však odmietajú rečnícky pult opustiť. Danko v stredu uviedol, že vo štvrtok ráno o 9:00 bude schôdza pokračovať, aj keby sa tam poslanci z PS/Spolu prikovali. Nepovedal však, aké riešenie má na odblokovanie snemovne.

Viac k témam: mimoriadna schôdza parlamentu
Zdroj: Webnoviny.sk - Matovič odporučil politikom studenú sprchu a predstavil riešenie patovej situácie v parlamente © SITA Všetky práva vyhradené.

19.2.2020 (Webnoviny.sk) - Rakúski policajti objasňujú krádež v nákupnom centre v Kittsee. Jeden zo zákazníkov v ňom prišiel o peňaženku s hotovosťou osemtisíc eur. Existuje podozrenie, že páchatelia môžu pochádzať zo Slovenska. V súvislosti s objasňovaním tohto činu pátra polícia po mužovi a žene z kamerových záznamov. Ako informovala bratislavská krajská polícia, svojimi vedomosťami by mohli napomôcť k objasneniu tejto krádeže. Akékoľvek informácie, ktoré by polícii mohli pomôcť, je možné oznámiť na linke 158, na ktoromkoľvek policajnom oddelení, prípadne prostredníctvom súkromnej správy na facebookovej stránke polície.

Viac k témam: krádež, nákupné centrum, zlodeji
Zdroj: Webnoviny.sk - Polícia objasňuje krádež v rakúskom nákupnom centre, hľadajú dvojicu z kamerových záznamov (foto) © SITA Všetky práva vyhradené.

Strana 1 z 3833

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner