22. apríl 2024
Facebook

22.4.2024 (SITA.sk) - Slovensko môže využiť z nových eurofondov v aktuálnom programom období 2021 - 2027 celkovo takmer 12,8 miliardy eur. Z toho hlavne v Programe Slovensko zhruba 12,6 miliardy eur a v štyroch menších programoch Európskej územnej spolupráce a Rybné hospodárstvo 201 miliónov eur. V štvrtom roku nového obdobia sa čerpanie prostriedkov Európskej únie stále riadne nerozbehlo napriek pribúdajúcim výzvam.

Dlhodobý problém

Nenaštartovalo sa reálne napriek očakávaniam a vyplácaniu zálohových platieb prijímateľom ani počas polroka súčasnej vlády a nového vedenia Ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR (MIRRI), ktoré eurofondy centrálne koordinuje. Problémy so zdĺhavým začiatkom čerpania v prvých rokoch programových období pretrvávajú na Slovensku dlhodobo od vstupu do EÚ pred 20 rokmi.

Čerpanie dosiahlo 0,02 percenta

Podľa informácií Ministerstva financií SR, ktoré je platobným orgánom pre eurofondové programy, z celkového záväzku programového obdobia 2021 - 2027 boli zo zdrojov EÚ k 31. marcu schválené prostriedky vo výške zhruba 2,7 milióna eur. Z celkového balíka v objeme 12,8 miliardy eur tak čerpanie dosiahlo 0,02 %. Týkalo sa to zatiaľ len cezhraničného regionálneho programu Interact IV, v ktorom spomínaných 2,7 milióna eur znamenalo podiel takmer 6 % zo 45 miliónov eur. Koncom januára a februára boli v tomto programe i celkovo využité cez 2 milióny eur. V ostatných programoch, vrátane hlavného Programu Slovensko, v kolónkach o čerpaní aj ku koncu marca naďalej výstražne svietila nula.

Harmonogram výziev na rok 2024

Ministerstvo investícií ešte 10. apríla informovalo, že v novom programovom období bolo vyhlásených 114 výziev v objeme takmer 3,6 miliardy eur. „Spolu máme v harmonograme výziev na rok 2024 investičné možnosti v objeme 6,3 miliardy eur, z čoho až 1,9 miliardy eur chceme preinvestovať prostredníctvom tzv. Integrovaných územných investícií, kde výber projektov je v rozhodovacej kompetencii územia,“ uviedol minister investícií Richard Raši (Hlas-SD).

Počet výziev po nástupe novej vlády

Krátko po nástupe tejto vlády, k 31. októbru 2023 bolo v Programe Slovensko vyhlásených 27 výziev v celkovom objeme 1,3 miliardy eur (10,33 % z alokácie programu). Zazmluvnený objem financií dosiahol 506 miliónov eur (cez 4 % z celkovej sumy), pričom poskytnuté zálohové platby prijímateľom mali výšku skoro 24 miliónov eur (0,19 % alokácie). K 31. januáru 2024 počet výziev v tomto programe vzrástol na 90 vo výške 2,52 miliardy eur (skoro 20 % alokácie), zakontrahované zdroje presiahli 805 miliónov eur (6,4 %). Zálohové platby prijímateľom predstavovali cez 89 miliónov eur (0,71 %).

Dôležitý míľnik je koniec roka 2025

Podľa rezortu financií do konca roka 2025 treba z nových eurofondov vyčerpať podľa pravidla n+3 spolu minimálne takmer 1,7 miliardy eur. Predstavuje to viac ako 13 % z celkovej alokácie. „V rámci čerpania je pre Program Slovensko dôležitým míľnikom koniec roka 2025. Rovnako ako v programovom období 2014 - 2020, aj v prípade programového obdobia 2021 - 2027 bude potrebné sledovať a dodržiavať minimálne úrovne čerpania prostriedkov v snahe zabránenia ich prepadnutiu pre Slovensko,“ potvrdila pre agentúru SITA už skôr hovorkyňa ministerstva investícií Zuzana Krištofovičová. Povinná minimálna hranica čerpania sa uplatní prvýkrát práve v roku 2025.

Alokácia menších programov

Domáce spolufinancovanie projektov zo štátneho rozpočtu má počas celého programového obdobia 2021 - 2027 dosiahnuť spolu 2,38 miliardy eur, z toho v Programe Slovensko 2,35 miliardy eur. Spomedzi štyroch menších programov má Interreg Slovensko - Česko alokáciu zo zdrojov EÚ nad 85 miliónov eur, Interreg Slovensko - Rakúsko 55,5 milióna eur, spomínaný Interact IV 45 miliónov eur a Rybné hospodárstvo cez 15 miliónov eur.

Sprostredkovateľské orgány

Riadiacim orgánom Programu Slovensko je MIRRI, časť výkonu úloh delegoval na 10 sprostredkovateľských orgánov. Sú to ministerstvá dopravy, práce, životného prostredia, školstva, hospodárstva, zdravotníctva a vnútra, ako aj Slovenská inovačná a energetická agentúra (SIEA), Úrad vlády SR v oblasti podpory pre marginalizované rómske komunity a Úrad pre verejné obstarávanie (ÚVO) pre výkon kontroly verejného obstarávania.

Viac k témam: Eurofondy, Ficova vláda 2023 - 2027 (koalícia Smer-SD Hlas-SD SNS), Interreg, minister investícií, Program Slovensko, Štátny rozpočet
Zdroj: SITA.sk - Slovensko opäť nedokáže naštartovať čerpanie nových eurofondov, tento problém má už 20 rokov © SITA Všetky práva vyhradené.

22.4.2024 (SITA.sk) - Podľa údajov zdravotnej poisťovne Union ide ročne ku svojmu gynekológovi s problémami súvisiacimi s menopauzou len približne 5500 žien. Keď sa však pozrieme na celkový počet dám vo veku od 45 do 65 rokov, ktorých sa táto téma priamo dotýka, je toto číslo prekvapujúco nízke. Prečo je to tak? Je menopauza na Slovensku vnímaná ako prirodzený fyziologický jav, ktorý sa nijak nerieši, ani sa o ňom nerozpráva, napriek tomu, že ženám často znepríjemňuje život? Viac už o tom, prečo je menopauza tabu, prezradila pre Union PharmDr. Leila Zajac. L. Zajac: Áno, mám rovnakú skúsenosť. Prirodzená menopauza (ak nastane medzi 45-55 rokom života) je síce prirodzený fyziologický jav, no ak jej sprievodné príznaky znižujú kvalitu života, riešenie nie je to vydržať, veď raz to prejde, ale začať to riešiť. Perimenopauzálnych príznakov je pritom viac ako 30! Štatisticky 8 z 10 žien vo väčšej či menšej intenzite niektoré z príznakov pocíti, z toho 3 do takej miery, že im to výrazne znižuje kvalitu života. Je dobré si uvedomiť, že obdobie prechodu, teda keď vaječníky prestávajú fungovať tak ako majú, môže v priemere trvať dlhých 7 rokov. Preto sú otváranie tejto témy v spoločnosti a osveta tak dôležité. Až príliš mnoho žien nevyhľadá odbornú pomoc. Žijú v presvedčení, že to, čo sa im deje, už patrí k tomuto veku, a že je to niečo, čo je potrebné si len pretrpieť.

Union: Prečo si to myslíte? Ako teda Slovenky riešia príznaky klimaktéria?

L. Zajac: Pred dvoma rokmi som si dala vypracovať reprezentatívny prieskum na vzorke vyše 1.000 žien (nad 35 rokov) na Slovensku o ich povedomí o menopauze. Z neho vyšlo, že väčšina žien, ktoré sú v prechode alebo po menopauze, si príznaky nezmierňuje, 23% skúša prírodné doplnky alebo bylinky a iba 5% žien užíva menopauzálnu hormonálnu terapiu. Zo štatistiky teda vyplýva, že v tichosti trpia a nemuseli by.

Union: Kedysi bola doba dožitia u ľudí podstatne kratšia – teda aj ženy strávili v období menopauzy a postmenopauzy len krátky čas života. Dnes však priemerná dĺžka života dosahuje u žien až 78 rokov a to je už riadna doba, počas ktorej má žena úplne iné hormonálne nastavenie...

L. Zajac: Áno, tým že priemerná dĺžka života sa predlžuje a my chceme zostať aktívne a produktívne aj dlhé roky po menopauze, je dobré vedieť, ako sa o seba postarať, aby sme zostali čo najdlhšie zdravé a v pohode. Menopauza, ako tzv. biologická brána do novej životnej etapy, si jednoducho zaslúži viac pozornosti. Osobne vnímam obdobie po 40-ke ako veľké okno príležitosti, kedy ešte môžeme mnohé vyvíjajúce sa nežiaduce (chorobné) stavy zvrátiť. Ak sme doteraz mali iné priority, teraz je konečne čas sa viac sústrediť na seba.

PharmDr. Leila Zajac

Zakladateľka projektu https://vsetkoomenopauze.sk/ a tiež autorka brožúry KOMPAS Vízia ženy po 40: Navigácia životom plným zmien. Ak máte o brožúru záujem, nájdete ju na každej pobočke ZP Union, kde bude voľne k dispozícii. Leila Zajac je farmaceutka s 20+ ročnou pracovnou skúsenosťou v oblasti farmácie - v lekárni, v Štátnom Ústave pre Kontrolu Liečiv aj v medzinárodnej farmaceutickej firme, kde sa venovala registráciám liekov vo viacerých krajinách strednej a východnej Európy. Posledné roky sa intenzívne venuje osvete v oblasti ženského zdravia so zameraním na perimenopauzálne obdobie.

Union: Čo je v modernej medicíne momentálne najúčinnejšie na potlačenie nepríjemných príznakov menopauzy?

L. Zajac: Existuje viacero nehormonálnych a nefarmakologických možností, v závislosti od typu príznaku, ktorý chce žena riešiť. Čo sa týka byliniek s obsahom fytoestrogénov (napr. ploštičník strapcovitý alebo ďatelina lúčna) alebo extraktov zo sóje – účinnosť je veľmi individuálna, pretože záleží aj od dávky a výrobcu. Dôvod prečo niektorým ženám zaberie, a iným nie (čo sa zmierňovania príznakov týka) sa v poslednej dobe dáva do súvisu s črevným mikrobiómom a schopnosťou tieto látky metabolizovať. Zatiaľ najúčinnejšou terapiou pre manažment príznakov je práve menopauzálna hormonálna terapia, ktorá má aj preventívny účinok na kosti (ak je zvýšené riziko pre osteoporózu). Je žiaľ veľmi démonizovaná, preto sa jej veľa žien doslova bojí.

Union: Vyžaduje si podľa vášho názoru menopauza celostný prístup k vlastnému zdraviu?

L. Zajac: Jednoznačne! Každá z nás si musí vytvoriť svoju vlastnú sadu nástrojov pre svoj manažment menopauzy a ďalších pohodových rokov, podľa toho, čo v živote potrebuje pridať alebo odobrať. Napríklad aj pridať stretnutia s priateľmi, mať viac bielkovín a vlákniny v strave, pridať posilnenie svalov, kľudne aj hormonálnu liečbu, ak je potrebná, zájsť na terapiu, alebo obmedziť večerné popíjanie vína, vedieť viac povedať "nie”…Jeden jediný zázračný liek, žiaľ, neexistuje.

Union: V prípade predčasnej menopauzy evidujeme v Unione úplne raritné množstvo žien - vo veku do 40tky ich bolo za posledných 10 rokov diagnostikovaných len 164. Ako si môžeme vysvetliť tento údaj?

L. Zajac: Mnohé ženy ani nevedia, že sú v predčasnej menopauze. Najnovšie štatistiky zo sveta však bohužiaľ hovoria o stúpajúcom trende výskytu, globálne je to približne 1-3,5% populácie; 1 z 1000 žien vo veku do 30 rokov, 1 z 10000 vo veku do 20 rokov.

Union: Prečo je to problém?

L. Zajac: Predčasná menopauza (alebo predčasná ovariálna nedostatočnosť), teda menopauza pred 40-tym rokom života, v sebe nesie oveľa vyššie riziko psychologických a sexuálnych ťažkostí, ale aj kardiovaskulárnych ochorení, osteoporózy a Alzheimerovej choroby. Napriek tomu sa jej nedostáva dostatok pozornosti. Za všetko hovorí správa, ktorú som od jednej ženy dostala: "…Moja mama sa dostala do menopauzy už v 35-ke a bolo jej vtedy pred štyridsiatimi rokmi povedané, že to je OK, môže byť rada, že už nebude krvácať. Dnes v 75-ke má Alzheimera, osteoporózu, bolesti a ja rozmýšľam, ako by mohla dopadnúť, keby jej vtedy niekto vysvetlil, aké riziká sú späté s predčasnou menopauzou a aké má možnosti." Takáto diagnóza má život meniace dôsledky, preto je veľmi dôležité, aby bola správna diagnostika vykonaná včas. Dodnes je žiaľ diagnostika u mladých žien zanedbaná a jej určenie v priemere trvá aj niekoľko rokov.

Union: Ako by mala vyzerať správna diagnostika?

L. Zajac: Diagnostika by mala zahŕňať dôkladnú osobnú aj rodinnú anamnézu, menštruačnú históriu, test hormónu FSH z krvi – 2x po sebe v rozmedzí 4-6 týždňov, príp. estradiolu E2, ako pomocnú informáciu sa odporúča pozrieť aj na hladinu AMH v krvi. Je potrebné vylúčiť iné možné ochorenia, ktoré môžu mať podobné príznaky. V zásade treba svoj zdravotný stav a jeho zmeny odkonzultovať s odborníkom, teda so svojím lekárom – aj keď to celé pôsobí zložito, nejde o žiadne invazívne či bolestivé vyšetrenia a v konečnom dôsledku môžu dotyčnej dáme jednoznačne zmeniť život k lepšiemu.

Chcete sa o menopauze dozvedieť viac?

Ak vás téma Menopauzy zaujala a chcete sa od expertky na túto problematiku PharmDr. Leila Zajac dozvedieť viac, máme pre vás jedinečnú príležitosť vypočuť si ju naživo. Stačí sa pripojiť prostredníctvom internetu k živému vysielaniu konferencie "Prevencia a zdravie žien v práci", ktorá sa bude konať 29.5.2024 od 9:00hod. Pripojiť sa môžete vďaka zdravotnej poisťovni Union úplne zadarmo – tešíme sa na Vás! Informačný servis

Viac k témam: menopauza, PR
Zdroj: SITA.sk - S menopauzou sa na Slovensku k lekárovi nechodí – ženy v tichosti trpia doma © SITA Všetky práva vyhradené.

22.4.2024 (SITA.sk) - Samsung Electronics, ktorý je globálnym partnerom tohtoročných olympijských a paralympijských hier, podporí dvoch lokálnych športovcov mieriacich do Paríža: najlepšieho slovenského skejtbordistu Richarda Turyho a českú plaveckú hviezdu Barboru Seemanovú. Okrem finančného príspevku ich vybaví svojimi najnovšími mobilnými zariadeniami a ďalším príslušenstvom. Chce tak inšpirovať mladú generáciu a ukázať im na príklade mladých športovcov, že nič nie je nemožné. Samsung ako líder v technologických inováciách "vsadil" na výnimočných športovcov, ktorí vynikajú v obľúbených športových disciplínach a patria k svetovej špičke. Ich snaha dostať sa na najväčší športový sviatok planéty je inšpiráciou pre každého, kto chce v živote napredovať.

Do Paríža má namierené aj najlepší slovenský skejtbordista

Skejtbording, ktorý sa na olympijských hrách premiérovo predstavil v Tokiu pred štyrmi rokmi, naberá na popularite najmä medzi mladými ľuďmi. Samsung by sa im rád priblížil a chce podporovať športovcov, ktorí sú pre športové komunity veľkou motiváciou. Jedným z nich je aj najvýraznejšia osobnosť slovenského skejtbordingu – Košičan Richard Tury. Má za sebou prvú časť kvalifikácie na ceste za svojím snom. Zatiaľ je v rebríčku ôsmy. Od postupu na premiérovú olympiádu a medzi 22 najlepších pretekárov ho delia ešte dve súťaže. V máji v Šanghaji a v júni v Budapešti. Richard sa tvrdo pripravuje a je odhodlaný byť prvým slovenským skejtbordistom pod piatimi kruhmi. Do Paríža mieri s otvorenou mysľou. Vie, že každá nová skúsenosť sa stáva zmysluplným úspechom, ktorý otvára nové perspektívy a nekonečné možnosti. "Rád si moje jazdy, skoky a triky zaznamenávam a zdieľam ich s fanúšikmi. Majú tak možnosť vidieť, že skejtbording je tvrdá drina, ale aj kumšt, v ktorom sa neustále zdokonaľujem už od detstva. Verím, že keď sa definitívne kvalifikujem do Paríža, moji fanúšikovia tam budú spolu so mnou aj vďaka Samsungu," deklaruje najväčší talent slovenského skejtbordingu. Prostredníctvom tejto atraktívnej pouličnej disciplíny chce líder v technologických inováciách poukázať na neuveriteľné odhodlanie, ktoré Richard vynakladá na to, aby sa dostal na vrchol.

Vodný živel v bazéne

Do Paríža má namierené aj hviezda českého plávania Barbora Seemanová. Kvalifikovala sa na 100 a 200 metrov voľný spôsob a 100 metrov motýlika. Barbora je vodný živel a veľký talent už od ranej mladosti. Má dve zlatá z olympijských hier mládeže či medaily z európskych juniorských šampionátov. Na Európskych hrách 2015 v Baku aj o rok neskôr na OH v Riu bola najmladšou členkou výpravy. V máji 2021 sa vďaka triumfu na dvojstovke stala iba treťou českou majsterkou Európy v dlhom bazéne, o pár mesiacov neskôr na hrách v Tokiu si na obľúbenej trati doplávala pre šieste miesto. "Som otvorený človek a rada zdieľam svoju plaveckú cestu za úspechom s mojimi fanúšikmi prostredníctvom sociálnych sietí. Verím, že ich motivujem nielen k pohybu, ale aj k prekonávaniu samých seba. Vďaka Samsungu ma môžu sprevádzať aj na olympiáde v Paríži, ktorú im rada sprostredkujem vďaka inovatívnym technológiám," hovorí talentovaná česká plavkyňa.

Sebavyjadrenie a otvorenosť v myslení

Najnovšie mobilné zariadenia a ďalšie príslušenstvo od Samsungu pomôžu Barbore a Richardovi pri sledovaní športových výkonov a ich zlepšovaní, postrážia im zdravie i spánok a budú slúžiť na zaznamenávanie diania tak, akoby sme boli v Paríži s nimi. Fanúšikovia budú môcť sledovať ich prípravu, ale aj atraktívne zákulisie olympiády. Vďaka moderným technológiám budú môcť nakrútiť a odfotografovať svojej zážitky a otvorene ich zdieľať so športovou verejnosťou. Hry v Paríži budeme môcť naplno prežívať spoločne s nimi aj vďaka Samsungu. Samsung pomáha zviditeľňovať najväčší sviatok športu praktickým a zmysluplným spôsobom už od prvej partnerskej účasti na XVIII. zimných olympijských hrách v japonskom Nagane v roku 1998. Je prirodzené, že sa so svojimi najmodernejšími technológiami a inováciami zúčastňuje aj najbližších hier v Paríži, ktoré sa začnú 26. júla. Spoločnosť chce splniť svoj sľub a zabezpečiť, že pôjde o najotvorenejšiu olympiádu v histórii. Postará sa o to aj Team Samsung Galaxy zložený z 57 olympionikov a paraolympionikov z celého sveta. Hneď niekoľko športovcov zastupuje disciplíny, ktoré tento rok oslavujú olympijskú premiéru – surfing a breakdance. Aj toto zodpovedá základným hodnotám Samsungu a podpore sebavyjadrenia. Organizátori deklarujú, že chcú maximálne otvoriť hry v Paríži a sú presvedčení, že práve hlboko zakorenená viera v otvorenosť a inovatívne mobilné technológie spoločnosti Samsung budú hrať v Paríži kľúčovú úlohu.

O spoločnosti Samsung Electronics Co., Ltd.

Samsung inšpiruje svet a tvorí budúcnosť svojimi prevratnými myšlienkami a technológiami. Spoločnosť novo definuje svet televízorov, smartfónov, nositeľných chytrých zariadení, tabletov, digitálnych spotrebičov, sieťových a pamäťových prvkov, LSI systémov, polovodičov a LED displejov. Okrem samotných prístrojov ponúka Samsung komplexné prepojené zážitky vďaka ekosystému SmartThings a vďaka otvorenej spolupráci s partnermi. Najnovšie informácie nájdete v Samsung Newsroom na adrese www.samsungnews.cz. Informačný servis

Viac k témam: Olympijské hry, PR
Zdroj: SITA.sk - Samsung podporuje dvoch nádejných mladých olympionikov zo Slovenska a Česka, skejtbordistu a plavkyňu © SITA Všetky práva vyhradené.

22.4.2024 (SITA.sk) - Podvodníci zneužili zbierku na muníciu pre Ukrajinu. Informovala o tom iniciatíva Mier Ukrajine. Stránka Hoaxy a podvody upozornila na podvodný web, ktorý si oproti originálnej zbierke s názvom Munícia pre Ukrajinu - Keď nie vláda, posielame my vo svojej adrese zamenil len jedno písmeno a znie www.municiEpreukrajinu.sk.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Podvodníci sa tak snažia od ľudí vylákať peniaze a osobné údaje. Originálna zbierka osobné údaje nevyžaduje. To, že ide o podvod, potvrdila samotná iniciatíva Mier Ukrajine, ktorá túto zbierku organizuje spoločne s Donio Slovensko, iniciatívou Dárek pro Putina a tiež s iniciatívou All 4 Ukraine. Správna adresa zbierky www.municiapreukrajinu.sk. Ako iniciatíva spresnila, platby zaslané podvodnému webu sú odosielané na slovenský účet SK0675000000004030913896.

Viac k témam: Iniciatíva Mier Ukrajine, Munícia, Podvod, Podvodníci, pomoc Ukraine, rusko-ukrajinský konflikt, Zbierka
Zdroj: SITA.sk - Podvodníci zneužili zbierku na muníciu pre Ukrajinu, od ľudí sa snažia vylákať peniaze aj osobné údaje © SITA Všetky práva vyhradené.

22.4.2024 (SITA.sk) - Budúci rok by sa mal zvýšiť finančný príspevok na poskytovanie sociálnych služieb v niektorých sociálnych zariadeniach. Vyplýva to z návrhu nariadenia, ktoré Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR predložilo do medzirezortného pripomienkového konania. Finančný príspevok bude určený najmä na spolufinancovanie nákladov na mzdy a odvody zamestnancov. Štátny rozpočet by to malo stáť takmer 26 mil. eur. „Úprava výšky finančného príspevku vychádza zo zvýšenia nákladovosti sociálnych služieb a potreby zohľadnenia vývoja zvyšovania miezd zamestnancov v zariadeniach sociálnych služieb vzhľadom na medziročný vývoj minimálnej mzdy a jej výšku,” zdôvodňuje návrh ministerstvo. Medziročné udržanie miery spolufinancovania je podľa neho v záujme ich dostupnosti a udržateľnosti. Vyššie príspevky sa budú týkať sociálnych zariadení pre fyzické osoby, ktoré sú odkázané na pomoc inej fyzickej osoby, pre fyzické osoby, ktoré dovŕšili vek potrebný na nárok na starobný dôchodok, rovnako zariadení krízovej intervencie, čo sú nocľaháreň, útulok, domov na polceste, zariadenie núdzového bývania a podobne, ako aj nocľahárne, ak je poskytovateľom sociálnej služby neverejný poskytovateľ.

Viac k témam: Finančný príspevok, Sociálne zariadenia, Štátny rozpočet
Zdroj: SITA.sk - Sociálne zariadenia dostanú v budúcom roku vyšší príspevok, štát to bude stáť takmer 26 miliónov eur © SITA Všetky práva vyhradené.

22.4.2024 (SITA.sk) - Šéf ukrajinského obranného spravodajstva Kyrylo Budanov uviedol, že pre záujmy Ruska sa chystá ďalší pokus o atentát naňho. Ako referuje web Ukrajinská pravda, Budanov to povedal v rozhovore pre BBC News Ukraine.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

„Plánujú niečo... Je to v záujme Rusov. Je to pravda. Ľudia, ktorí to plánujú, sú Rusi a je to v záujme Rusov. Plánujú do toho zapojiť aj ľudí odtiaľto (z Ukrajiny). Je to pre nich bežná prevádzková práca,“ uviedol Budanov. Hovoril tiež aj o otrave svojej manželky. Poznamenal, že páchatelia sa zatiaľ nenašli, ale „je tam pokrok“. Budanov podotkol, že jeho manželka bola stabilizovaná a väčšinu toxínov sa podarilo odstrániť. Tiež sa domnieva, že cieľom pokusu o atentát bola jeho manželka a že Rusi správne vyhodnotili jej vplyv na Budanova: „Ich logika je jasná. Moja žena je pre mňa veľmi dôležitá. To je všetko. A správne vyhodnotili jej vplyv,“ skonštatoval Budanov. Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine v apríli 2024 (fotografie)

Viac k témam: rusko-ukrajinský konflikt
Zdroj: SITA.sk - Šéf rozviedky Budanov tvrdí, že Rusi naňho pripravujú ďalší atentát. Hovoril aj o otrave manželky © SITA Všetky práva vyhradené.

22.4.2024 (SITA.sk) - Mimovládne organizácie z oblasti kultúry vyzývajú poslancov parlamentu, aby hlasovali proti novele zákona o Fonde na podporu umenia (FPU). Mimovládky sú presvedčené, že akýkoľvek neodborný, neprediskutovaný a mocensky motivovaný zásah do fungovania fondu môže mať fatálne následky na jeho funkčnosť a následne na fungovanie organizácií, ktoré by po schválení návrhu čelili likvidácii a zániku. Pod výzvu na odmietnutie navrhovaných zmien sa podpísalo už viac ako 200 organizácií z oblasti umenia, kultúry či kreatívneho priemyslu zo všetkých kútov Slovenska.

Výzva poslancov na odbornú diskusiu

Organizácie súčasne vyzývajú poslancov na odbornú diskusiu postavenú na faktoch a dátach s priestorom pre dotknutý verejnoprávny fond a kultúrnu obec. „FPU prerozdeľuje verejné zdroje SR, teda peniaze nás všetkých. Dáva ich do rúk najvzdelanejším a najtalentovanejším ľuďom v našej krajine. V týchto dňoch sa v parlamente rozhoduje o tom, či bude FPU financie naďalej prerozdeľovať im, alebo skončia v rukách kamarátov. Dnes o peniazoch na tvorbu a podporu umenia rozhoduje tristočlenná odborná komisia. Po prijatí novely zákona to bude len trinásť vyvolených ľudí,” informoval Ján Mikuš z kultúrneho centra Diera do sveta.

Rozhodovanie o podpore umenia

Podpredseda siete Anténa - sieť pre nezávislú kultúru Boris Meluš vysvetlil, že FPU vznikol práve preto, aby o podpore umenia a kultúry nerozhodovali politici ale rozhodovali odborníci. „Politici majú nastavovať len systémové rámce obdobne, ako je to v súdnictve, školstve či zdravotníctve. Navrhované zmeny nás vracajú 20 rokov dozadu, keď si žiadatelia často chodili vybavovať podporu priamo za ministrom. Väčšina problémov, ktoré FPU dnes má, vyplýva najmä z jeho finančnej a kapacitnej poddimenzovanosti, o čom sa hovorí už niekoľko rokov," uviedol.

Znefunkčnenie fondu

Mimovládne organizácie vo výzve adresovanej poslancom uvádzajú, že plánované zmeny budú mať za následok znefunkčnenie fondu, oslabenie jeho nezávislosti, transparentnosti, ale aj odbornosti. „Práve zásluhou fondu sa počas svojej takmer desaťročnej činnosti mohla kultúra na Slovensku udržať, rozvíjať a vytvárať nové kultúrne priestory aj na miestach, kde akákoľvek kultúrna ponuka absentovala," uvádza sa vo výzve.

FPU je pozitívne vnímaný aj v zahraničí

FPU je podľa mimovládok pozitívne vnímaný aj v zahraničí a je považovaný za príklad dobrej praxe. „To však neznamená, že tu nie je priestor na jeho zlepšovanie. Samotný fond aj kultúrna obec po zmenách dlhodobo volajú, pričom sú otvorení konštruktívnemu dialógu za účelom zmien prínosných pre všetky zainteresované strany. Zachovanie odbornosti a nezávislosti FPU, jeho komisií a Rady je kľúčové pre kultúru ako takú, a špeciálne pre kultúrne organizácie v regiónoch po celom Slovensku, pre ktoré sú zdroje z FPU často jedinou formou podpory," poznamenali.

Viac k témam: Mimovládne organizácie, Novela zákona
Zdroj: SITA.sk - Boj o Fond na podporu umenia. Na odmietnutie novely zákona vyzýva poslancov vyše 200 mimovládok © SITA Všetky práva vyhradené.

22.4.2024 (SITA.sk) -

  • aktualizované 22. apríla 2024, 12:54
Ministerstvo kultúry a ministerka Martina Šimkovičová je predmetom nevyberaných útokov, pretože robí slovenskú kultúru a nie kultúru zvrhlú a transsexuálnu. Povedal to premiér Robert Fico po kontrolnom dni na Ministerstve kultúry SR s tým, že Šimkovičová má jeho plnú podporu. „Pani ministerka, je mi ľúto, že takto po vás idú, na druhej strane vám chcem povedať, nič si z toho nerobte, sú to duchovní bezdomovci, nekultúrni ľudia, ktorí netušia, o čom je skutočná slovenská kultúra, a netušia, na čom je táto krajina postavená. Preto budete mať moju plnú podporu, ak budete pokračovať v robení slovenskej kultúry – dobrej, poctivej, slušnej, a nie kultúry zvrhlej, vulgárnej, transsexuálnej,“ vyhlásil Fico.

Krajina s určitými tradíciami

Dodal, že Slovensko je krajina, ktorá sa opiera o určité tradície, má svoju históriu a ťažko by sme našli koncentrovanejší nejaký text, ktorý určuje, ako má vyzerať slovenská kultúra, ako je Preambula Ústavy SR. „Ak si niekto myslí, že je kultúrne, keď počas predstavenia povie 50 najvulgárnejších výrazov, tak takto si my nepredstavujeme slovenskú národnú kultúru,“ povedal Fico. Na kontrolnom dni rezonovala tiež téma RTVS. Premiér vyhlásil, že verejnoprávna televízia prestala byť objektívna a začína vykazovať straty. Podľa jeho slov dokonca porušuje ľudské práva, pretože ľudia majú právo na prístup k objektívnym informáciám.

Nový zákon a nové vedenie RTVS

„Opäť je tu nejaký umelo vytváraný pocit, že ľudia ako pán Machaj, pani Jančkárová alebo Makara, sú nenahraditeľní. Pán Machaj tiež vznikol zvláštne, zvolený bol na základe pokynu vtedajšieho predsedu vlády Igora Matoviča. Vtedy boli všetci ticho, aj umelci a celá takzvaná kultúrna obec,“ hovorí Fico. RTVS potrebuje podľa neho nový zákon a nové vedenie. S pravdepodobnosťou „blížiacou sa k istote“ budú preto v stredu na vláde rokovať o návrhu zákona o Slovenskej televízii a rozhlase. „Jednostrannosť, ktorá sa valí na občanov z väčšiny médií, je škodlivá. My prežijeme aj túto jednostrannosť,“ doplnil Fico. Ako ďalej pokračoval, na kontrolnom dni sa zaoberali aj ďalšou agendou rezortu kultúry, napríklad financovania cirkví a náboženských spoločností. Aj táto téma bude podľa jeho slov onedlho na stole.

Vysvetlenie pudujatia Bienále v Benátkach

Martina Šimkovičová si v pondelok zavolala na ministerstvo kultúry riaditeľku Slovenskej národnej galérie Alexandru Kusú. Bude od nej žiadať vysvetlenie o podujatí Bienále v Benátkach, ktoré sa konalo minulý týždeň s podporou financií z rezortu kultúry. „Robila sa tam nejaká protislovenská aktivita, tak pevne verím, že pani riaditeľka nám povie viac k tomu. Vyčlenilo sa na to 200-tisíc eur, ktoré sa majú čerpať od apríla do novembra tohto roka. Ak tam bola porušená ústava, zrejme sa nedočerpajú tieto financie, aby sme predišli iným protislovenským aktivitám,“ povedala Šimkovičová. Súčasťou otvorenia výstavy bol protest a verejné vyhlásenia kritizujúce postupy rezortu kultúry.

Ako to bude s kaštieľom v Budmericiach

Generálny tajomník služobného úradu na ministerstve Lukáš Machala na tlačovej besede dementoval medializované informácie o tom, že Šimkovičová sa chystá sprivatizovať kaštieľ v Budmericiach, označil to za hoax. "Na základe auditu sme zistili, že obecný podnik Budmerice si nevykonával svoje práce tak, ako by mal a porušoval v mnohých ustanoveniach zmluvu o spoluprácu, preto sme sa rozhodli ukončiť zmluvnú spoluprácu s obecným úradom. Následne poprosíme kompetentné orgány v rámci správneho aj trestného konania, aby začali preverovať kroky, ktoré sa tam diali počas desaťročného obdobia," povedal. Dodal, že v blízkej budúcnosti chcú zaviesť možnosť, aby kaštieľ mohli využívať slovenskí spisovatelia či výtvarníci. Machala tiež odmietol ako hoax informáciu, že by sa mal stať novým generálnym riaditeľom RTVS. "Ja sa na takúto funkcie určite nechystám, budem naďalej pomáhať na ministerstve kultúry pani ministerke a kolegom," uviedol.

Viac k témam: Ficova vláda 2023 - 2027 (koalícia Smer-SD Hlas-SD SNS), Generálny riaditeľ RTVS, Generálny tajomník služobného úradu, Ľudské práva, Matovičova vláda (OĽaNO-Sme rodina-SaS-Za ľudí), Ministerka kultúry SR, predseda hnutia Slovensko, Premiér Slovenskej republiky, Verejnoprávna televízia
Zdroj: SITA.sk - Fico bráni Šimkovičovú. Ministerka robí národnú kultúru, nie zvrhlú a transsexuálnu (video) © SITA Všetky práva vyhradené.

22.4.2024 (SITA.sk) - Príchod protidrogového vlaku Revolution train je jedným z ďalších krokov banskobystrickej samosprávy v oblasti prevencie sociálno-patologických javov na banskobystrických základných školách. Na železničnej stanici v meste pod Urpínom v ňom zážitkovou formou počas pondelňajšieho dňa môžu deviataci vidieť príbeh o príčinách, vývoji a dôsledkoch drogovej závislosti.

Protidrogová výchova

Približne 500 deviatakov z 11 základných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta v ňom so súhlasom zákonných zástupcov môže vidieť, čo drogy spôsobujú a ako dokážu ovplyvniť naše správanie. Hoci sa názory odborníkov na tento projekt líšia, samospráva ho vníma ako jednu z možností, ktorá môže prevenciu podporiť. Zobraziť fotogalériu k článku:
Protidrogový vlak Revolution train v Banskej Bystrici (fotografie)Sme si vedomí, že príchod protidrogového vlaku nevyrieši všetky problémy, ale môže pozitívne ovplyvniť myslenie mládeže v budúcnosti, aby po drogách nesiahali. Pripravujeme aj mnoho ďalších projektov zameraných nielen na protidrogovú výchovu, s cieľom poukázať na problémy, rozprávať o nich a v neposlednom rade ich aj riešiť,“ uviedol primátor Ján Nosko.

Zážitkové vzdelávanie

Multimediálna vlaková súprava Revolution train je podľa jeho tvorcu, ktorý prišiel do Banskej Bystrice osobne, unikátnym nástrojom prinášajúcim novú formu všeobecného preventívneho programu prostredníctvom interaktívneho a zážitkového vzdelávania. „Vlak tvorí šesť vagónov, v ktorých sa odohráva príbeh o drogovej závislosti. Školáci sú počas celej návštevy zapájaní do rozhodovacích procesov jednotlivých predstaviteľov v premietanom filme. V konkrétnej situácii musia urobiť svoje vlastné rozhodnutie a zdokumentovať ho v anonymnom dotazníku. O konkrétnych témach príbehu s nimi neustále diskutujeme. Námety sú zvolené tak, aby žiakov vo vlaku podnietili zamyslieť sa nad všeobecnými dôvodmi užívania návykových látok, finančnými nákladmi, zdravotnými a sociálnymi dôsledkami, ako aj nad rizikami užívania drog,“ povedal o projekte Revolution train jeho tvorca Pavel Tuma.

Program To je zákon, kámo!

Po odchode vlaku plánuje samospráva pokračovať v ďalších aktivitách. Upevňovacou fázou a spätnou reflexiou na „vlakový príbeh“ je absolvovanie vzdelávania To je zákon, kámo!, v rámci ktorého sa mapuje trestnoprávna rovina programu. Cieľom je vysvetliť žiakom trestnoprávnu zodpovednosť v dôsledku užívania návykových látok a zvýšiť tak u nich právne povedomie. „Vyškolených bude 11 preventistov, ktorí budú s týmto programom pracovať. Pre žiakov deviatych ročníkov základných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta zároveň plánujeme vyhlásiť súťaž s názvom Rozhodni sa správne. Formou literárnych, výtvarných i audiovizuálnych prác budú môcť danú tému umelecky spracovať. Najlepšie práce ocení vedenie mesta zaujímavými cenami,“ dopĺňa Jana Odrobiňáková, vedúca Školského úradu.

Protidrogová prevencia

Samospráva aktuálne pracuje aj na projekte Polygón. V nevyužitých priestoroch bývalej základnej školy chce simulovať reálne prostredie a vzdelávať žiakov v rámci protidrogovej prevencie. Zároveň poslúži aj pre praktický výcvik príslušníkov mestskej polície. Osobitou témou je bezpečnosť na školách, v rámci ktorej mesto tiež podniká potrebné kroky.
Projekt Revolution Train sa zameriava na originálny prístup k primárnej protidrogovej prevencii. Základňou protidrogového vlaku je stanica Praha-Dejvice, odkiaľ pravidelne vychádza do regiónov na turné, pričom trasy prispôsobujú aktuálnemu záujmu škôl a miest.


Viac k témam: Drogy, Prevencia, Primátor Banskej Bystrice, Výchova
Zdroj: SITA.sk - Protidrogový vlak Revolution train dorazil do Banskej Bystrice, navštívi ho približne 500 deviatakov (video+foto) © SITA Všetky práva vyhradené.

22.4.2024 (SITA.sk) - Sú v nej aj splnomocnenci vlády pre občiansku spoločnosť, rómske komunity a národnostné menšiny ako aj predstavitelia všetkých ministerstiev, ktoré sa podieľajú na vytváraní legislatívy eurofondových výziev. Informoval o tom minister investícií Richard Raši (Hlas-SD) na pondelkovej tlačovej besede po zasadnutí rady. Na prvom rokovaní prebrala rada niekoľko zásadných tém, ktoré sa dotýkajú života občanov.

Plán legislatívnych úloh vlády

„Preberali sme plán legislatívnych úloh vlády SR, aby sa nestalo, že bude prijatá nejaká legislatíva bez toho, aby bola spripomienkovaná a odkomunikovaná aj na takejto platforme so všetkými, ktorých sa dotýka," uviedol Raši a pokračoval, že hovorili aj o informáciách k plánovaným úlohám v oblasti regionálneho rozvoja. „Naše ministerstvo má na starosti aj regionálny rozvoj, má na starosti podporu najmenej rozvinutých okresov. Chceme zmeniť celkovú filozofiu. Chceme, aby sa najmenej rozvinuté okresy stali okresmi prioritnými," priblížil Raši s tým, že ich podporu nechcú nadväzovať iba na mieru nezamestnanosti, ale aj napríklad na to, či je v danej obci vybudovaná kanalizácia, cestná infraštruktúra, dostupnosť či vzdelávacie základne. Zmenou by mal prejsť aj Program Slovensko 2021 - 2027.

Revízia nového eurofondového obdobia

„Ku koncu tohto roka a začiatkom budúceho sa bude robiť revízia nového eurofondového obdobia, čiže bude možnosť časť peňazí a ich priorít, na čo budú použité, pozmeniť. Našim cieľom je, aby sme akékoľvek zmeny v eurofondoch a použití európskych peňazí urobili tak, ako si to naše regióny a partneri, ktorí v nich pôsobia a občania, ktorý v nich žijú, želajú a potrebujú," dodal minister investícií. Raši priblížil, že vznikom rady vznikla diskusná platforma, na ktorej sa bude nielen diskutovať, ale aj prijímať závery, ktoré budú implementované do politiky ministerstva. Poslanec Michal Kaliňák (Hlas-SD) doplnil, že princípom je nerobiť rozhodnutia bez diskusie.
V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem
„Všetci ocenili, že rada vlády bude sitom, ktorým by mali prejsť všetky zákony, ktoré majú dopady na samosprávy. Dnes zaznela aj dôležitá potreba, aby práve naše ministerstvo nastavovalo koncepciu územného rozvoja Slovenska a po dnešku je viac ako jasné, že neexistuje konflikt medzi mestom a dedinou, medzi podnikateľmi a štátom," uviedol poslanec a spresnil, že išlo o zástupcov podnikateľov, akademickej obce, samospráv alebo štátu. Všetci ocenili práve túto platformu, na ktorej chcú participovať tým, že sa budú vyjadrovať k návrhom a k dopadom paragrafov, nariadení či vyhlášok na rozvoj regiónov.

Viac k témam: Eurofondy, Minister investícií regionálneho rozvoja a informatizácie SR, Samosprávy
Zdroj: SITA.sk - Rada vlády SR pre regionálny rozvoj a politiku súdržnosti EÚ má za sebou prvé stretnutie, informoval minister Raši (video) © SITA Všetky práva vyhradené.

Strana 1 z 8628

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner