30. september 2023
Facebook

29.9.2023 (SITA.sk) - Bývalý poľský prezident Lech Wałęsa v deň svojich piatkových 80. narodenín vyhlásil, že podporuje snahu opozičného lídra Donalda Tuska zvrhnúť konzervatívnu poľskú vládu v parlamentných voľbách, ktoré sa uskutočnia 15. októbra.

Konflikt s EÚ

Wałęsa, ktorého hnutie Solidarita v roku 1989 ukončilo komunistickú vládu v Poľsku, uviedol, že situácia za nacionalistickej vlády strany Právo a spravodlivosť (PiS) je „horšia ako zlá a jediný spôsob záchrany je odstaviť ich od moci“. Vláda, ktorá sa dostala k moci v roku 2015, sa dostala do konfliktu s Európskou úniou v súvislosti s dodržiavaním zásad právneho štátu a demokratických hodnôt a jej politika v sociálnych otázkach odhalila ostré rozdiely na domácej scéne.

Kaczyńského dobré úmysly

Wałęsa, ktorý je držiteľom Nobelovej ceny za mier, osobne pozná lídra opozičnej Občianskej platformy Tuska aj lídra PiS Jarosława Kaczyńského, ktorý v rokoch 1990 - 1991 pôsobil ako šéf Walesovej prezidentskej kancelárie. Walesa pôsobil ako poľský prezident v rokoch 1990 - 1995. Wałęsa v rozhovore zverejnenom v piatok na spravodajskom portáli Onet.pl uviedol, že podporuje Tuska, ktorý v minulosti zastával post poľského premiéra i predsedu Európskej rady, pretože ho považuje za „dobrého politika“, ktorý rozumie novej generácii voličov v Poľsku. Wałęsa podotkol, že si myslí, že Kaczyńského úmysly sú dobré, ale jeho metódy sú deštruktívne a „zostáva sám so svojou diktatúrou“, čo inšpiruje „múdrych ľudí“ v opozícii, aby hľadali lepšie spôsoby.

Viac k témam: Nobelova cena, Nobelova cena za mier, Parlamentné voľby v Poľsku
Zdroj: SITA.sk - Bývalý poľský prezident Lech Wałęsa oslavuje 80 rokov, pred blížiacimi sa voľbami sympatizuje s Tuskom © SITA Všetky práva vyhradené.

29.9.2023 (SITA.sk) - Od 1. októbra sa občanom prestane vydávať odpis z registra trestov.

Končí povinnosť predkladania odpisu

Pripomenula to hovorkyňa generálnej prokuratúry Zuzana Drobová s tým, že v tejto súvislosti končí napríklad povinnosť predkladať odpis registra trestov. A to na účely uchádzania sa o zamestnanie v bezpečnostnej službe alebo technickej službe. Ministerstvu vnútra alebo krajským riaditeľstvám polície budú uchádzači poskytovať len údaje potrebné na vyžiadanie odpisu registra trestov. Občana má zmena odbremeniť od povinnosti predložiť verejnú listinu zamestnávateľovi a uhradiť s tým spojený poplatok za odpis registra trestov.

Oprava verejnej listiny

„Ďalšou dôležitou zmenou je úprava obsahu verejnej listiny. Vo výpise z registra trestov budú uvedené aj informácie o odsúdeniach súdmi členských štátov Európskej únie. Toto opatrenie bolo zavedené s cieľom zlepšiť transparentnosť a zabezpečiť, aby boli informácie o odsúdeniach dostupné v širšom kontexte," zdôraznila Drobová. Doplnila, že prokuratúra zároveň pripravuje novú službu pre občanov. „A to možnosť požiadať o informáciu o svojich odsúdeniach z registra trestov vybraného členského štátu EÚ. Táto služba ušetrí občanom čas, ale aj finančné prostriedky spojené so získaním výpisu z registra trestov iného členského štátu EÚ, napr. prostredníctvom zastupiteľského úradu alebo vycestovaním do príslušného štátu," dodala hovorkyňa.

Viac k témam: hovorkyňa generálnej prokuratúry, odpis z registra trestov, Prokuratúra, register trestov
Zdroj: SITA.sk - Občanom sa prestane vydávať odpis z registra trestov, zaniká aj povinnosť predkladania © SITA Všetky práva vyhradené.

29.9.2023 (SITA.sk) - Kandidatúry v nadchádzajúcich parlamentných voľbách sa vzdalo 80 kandidátov. Vyplýva to z informácií zverejnenými rezortom vnútra. Najviac, konkrétne 66 kandidátov pochádza z kandidátky subjektu Spoločne občania Slovenska.

Viac o téme: Predčasné voľby na Slovensku 2023

Štyri osoby pochádzajú z kandidátky politického subjektu Princíp. Traja kandidáti odišli z kandidátky Vlasteneckého bloku, dvaja z kandidátky Maďarské fórum/ODS a po jednom z kandidátok subjektov Aliancia, Sme rodina, MySlovensko, OĽaNO a ĽSNS. Odvolanie kandidatúry ministerstvo vnútra registruje v prípade jedného kandidáta Progresívneho Slovenska, jedného kandidáta KDH a dvoch kandidátov subjektu Maďarské fórum/ODS. Rezort tiež registruje dve úmrtia kandidátov. V prvom prípade ide o kandidáta koalície vedenej hnutím OĽaNO a priatelia Dušana Veliča a v druhom prípade o lídra kandidátky strany Princíp Atilu Géňa.
Podľa zákona o podmienkach výkonu volebného práva sa kandidát môže najneskôr 48 hodín pred začatím volieb svojej kandidatúry vzdať. Vzdanie sa pritom musí urobiť v listinnej forme a jeho podpis musí byť úradne osvedčený. Najneskôr 48 hodín pred začatím volieb môže kandidáta prostredníctvom splnomocnenca odvolať aj politická strana alebo koalícia, ktorá ho kandidovala.


Viac k témam: Kandidačné listiny, Kandidáti, Kandidatúra, Predčasné voľby na Slovensku 2023
Zdroj: SITA.sk - Kandidatúry v predčasných voľbách sa vzdali desiatky kandidátov, najviac zo subjektu SOS © SITA Všetky práva vyhradené.

29.9.2023 (SITA.sk) - Slováci odložili svoje nadchádzajúce dovolenky až na obdobie po parlamentných voľbách. Vyplýva to z dát predajcu leteniek Pelikan.sk. Podľa nich v týždni pred volebnou sobotou 30. septembra počet odletov zo Slovenska a okolitých letísk poklesol.

Viac o téme: Predčasné voľby na Slovensku 2023

Naopak, odlety po parlamentných voľbách rastú už počas nasledujúcich dní o viac ako 40 percent v porovnaní s predchádzajúcimi dňami. „Nárast odletov je vidieť už v nedeľu 1. októbra, kedy zo slovenských a okolitých letísk odlieta o 43 percent viac Slovákov ako deň predtým. V nedeľu, teda deň po predčasných voľbách, navyše odletí zo Slovenska a okolia o 70 percent viac dovolenkárov ako v nedeľu predchádzajúci týždeň," konštatuje Pelikan.sk. Celkovo 15 percent Slovákov, ktorí odlietajú po voľbách, sú podľa portálu zahraniční Slováci vracajúci sa domov. „Ostatné odlety tvoria dovolenkári, ktorí počkali a svoje posledné letné dovolenky si naplánovali až po voľbách," dodal Pelikan.skViac k témam: Cestovanie, Dovolenky, Predčasné voľby na Slovensku 2023
Zdroj: SITA.sk - Slováci k voľbám pristupujú zodpovedne, odložili kvôli nim dovolenky © SITA Všetky práva vyhradené.

29.9.2023 (SITA.sk) - Pod vrchom Vysoká vo Vysokých Tatrách dnes popoludní vyhasol život 39-ročného poľského horolezca. Ako na sociálnej sieti informovali leteckí záchranári, Poliak po pošmyknutí padal strmým terénom viac ako 20 metrov. „Muž po páde v skalnom teréne utrpel zranenia, ktoré boli nezlučiteľné so životom a ani rýchly zásah záchranárov mu už nedokázal pomôcť. Lekár mohol na mieste konštatovať už len úmrtie. Záchranársky vrtuľník sa následne vrátil späť na svoju základňu," informovali leteckí záchranári.

Viac k témam: Horolezec, Leteckí záchranári, Poľský turista, Tragédia, Úmrtie, Záchranársky vrtuľník
Zdroj: SITA.sk - Pod vrchom Vysoká zomrel 39-ročný poľský horolezec, spadol z výšky viac ako 20 metrov © SITA Všetky práva vyhradené.

29.9.2023 (SITA.sk) - Nórsko sa pridáva ku krajinám Európskej únie (EÚ) a od pondelka začne uplatňovať zákaz vstupu osobných áut s ruskými evidenčnými číslami. Anniken Huitfeldt uviedla, že jej krajina „stojí spolu so spojencami a rovnako zmýšľajúcimi ľuďmi v reakciách proti brutálnej útočnej vojne zo strany Ruska“. Nórsko je členom Severoatlantickej aliancie (NATO), ale nie EÚ, a s Ruskom má 198 kilometrov dlhú hranicu. Zákaz znamená, že osobné autá registrované v Rusku s deviatimi alebo menej miestami na sedenie sa už nebudú môcť dostať do Nórska. Autobusy a minivany s desiatimi a viac miestami budú môcť naďalej prekročiť hranicu v Storskogu, jedinom priechode medzi Nórskom a Ruskom. Výnimku budú mať diplomatické vozidlá, autá nórskych občanov a ich príbuzných s trvalým pobytom v Rusku aj humanitárne prípady, ako akútna choroba, úmrtie alebo pohreb v rodine.

Viac k témam: sankcie voči Rusku, zákaz vstupu, Zákaz vstupu do krajiny
Zdroj: SITA.sk - Nórsko zavádza zákaz vstupu pre vozidlá registrované v Rusku, existuje však pár výnimiek © SITA Všetky práva vyhradené.

29.9.2023 (SITA.sk) - Nemecko, Poľsko a Česko sa dohodli na spoločných hliadkach na hraniciach v snahe zamedziť nelegálnej migrácii.

Boj proti zločinu prevádzačstva

Oznámila to nemecká ministerka vnútra Nancy Faeser zároveň s tým, že krajiny tiež zriaďujú spoločnú pracovnú skupinu pre boj proti „ohavnému zločinu prevádzačstva“. Informuje o tom portál Politico. „Spoločne chceme rozbiť krutý biznis pašeráckych gangov, ktoré maximálne profitujú z ťažkej situácie ľudí a prevádzať ich cez hranice život ohrozujúcim spôsobom," uviedla Faeser v piatkovom vyhlásení.

Posilnenie spoločných hliadok

„Preto sme sa teraz dohodli, že posilníme spoločné hliadky tamojších policajných zložiek s našou federálnou políciou aj na českom a poľskom území,“ vysvetlila. Spoločnú pracovnú skupinu, ktorú Faeser koordinovala s českým kolegom Vítom Rakušanom a poľskými ministrom vnútra Mariuszom Kamińským, povedie program EMPACT Europolu. Nemecká, česká a poľská polícia budú spolupracovať na svojich územiach s cieľom obmedziť nelegálne prisťahovalectvo a identifikovať prevádzačské trasy. V stredu Faeser v snahe dostať pod kontrolu nelegálnu migráciu oznámila dočasné kontroly na hraniciach Nemecka s Poľskom a Českom.

Viac k témam: Česká polícia, Nelegálna migrácia, nelegálna migrácia do Nemecka, nelegálni migranti, Nemecká polícia, Poľská polícia, prevádzačstvo migrantov
Zdroj: SITA.sk - Nemecko, Poľsko a Česko zabezpečí spoločné hliadky na hraniciach kvôli nelegálnej migrácii, oznámila Nancy Faeser © SITA Všetky práva vyhradené.

29.9.2023 (SITA.sk) - Jesenné odvody v Rusku sa začnú od 1. októbra, oznámilo ruské ministerstvo obrany. Po prvý raz sa pritom odvody týkajú aj nelegálne anektovaných oblastí Ukrajiny - Doneckej, Luhanskej, Záporožskej a Chersonskej. Informuje o tom spravodajský portál CNN.

Branná povinnosť

Zástupca náčelníka Hlavného organizačného a mobilizačného riaditeľstva Generálneho štábu Ozbrojených síl Ruskej federácie Vladimir Cimľanskyj vysvetlil, že na Ďalekom severe sa vzhľadom na klimatické rozdiely začne branná povinnosť od 1. novembra a bude trvať do 31. decembra.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Odchod brancov zo zberných miest je podľa neho naplánovaný na 16. októbra. „Obdobie odvodovej vojenskej služby bude rovnako ako predtým 12 mesiacov,“ dodal.

Ústavný zákon

Odvody v nelegálnych anektovaných územiach Ukrajiny umožňuje takzvaný ústavný zákon o prijatí do Ruskej federácie, informuje CNN s odvolaním sa na štátnu agentúru Tass. Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine v septembri 2023 (fotografie) Vlani a na jar sa podľa agentúry v týchto regiónoch odvody neuskutočnili. Vzhľadom na pravidelné odvody podľa Cimľanského Rusko neplánuje ďalšiu mobilizáciu.

Viac k témam: Odvody, rusko-ukrajinský konflikt, Vojenská služba
Zdroj: SITA.sk - Ruské jesenné odvody sa po prvý raz uskutočnia aj v anektovaných oblastiach Ukrajiny © SITA Všetky práva vyhradené.

29.9.2023 (SITA.sk) - Ruskí športovci dostali „zelenú" na účasť na nadchádzajúcich paralympijských hrách, ktoré sa na budúci rok uskutočnia vo francúzskej metropole Paríž.

Účasť pretekárov

Ako referuje web news.sky.com, Medzinárodný paralympijský výbor (MPV) hlasoval proti úplnému zákazu ruskej účasti. Toto rozhodnutie umožňuje pretekárom súťažiť na PH buď ako plnohodnotní účastníci reprezentujúci svoju krajinu alebo ako neutrálni športovci.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

„Na valnom zhromaždení MPV v Bahrajne členovia MPV hlasovali v pomere 74:65, keď trinásti sa zdržali hlasovania, proti návrhu na úplné pozastavenie členstva národného paralympijského výboru Ruska z dôvodu porušenia jeho ústavných členských povinností,“ uviedol MPV prostredníctvom svojho hovorcu.

UEFA zákaz zrušila

Ruskí a bieloruskí športovci dostali zákaz účasti na paralympiáde v novembri 2022 pre pokračujúcu ruskú inváziu na Ukrajinu, ktorá dosiaľ trvá. Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine v septembri 2023 (fotografie) Verdikt MPV prišiel krátko po tom, ako Európska futbalová únia (UEFA) zrušila svoj všeobecný zákaz účasti pre ruské mládežnícke tímy do 17 rokov v súťažiach pod hlavičkou strešného orgánu európskeho futbalu. Udialo sa tak 18 mesiacov po tom, ako UEFA zakázala účasť všetkých ruských tímov. Rozhodnutie prišlo dva týždne pred zasadnutím Medzinárodného olympijského výboru v Bombaji, kde sa bude rokovať aj o účasti Ruska a Bieloruska na budúcoročných olympijských hrách v Paríži.

Viac k témam: Paralympijské hry, Ruskí športovci, rusko-ukrajinský konflikt
Zdroj: SITA.sk - Ruskí športovci budú súťažiť na paralympijských hrách v Paríži, o „zelenej“ rozhodlo deväť hlasov © SITA Všetky práva vyhradené.

29.9.2023 (SITA.sk) - Švajčiarsko schválilo balík v hodnote 100 miliónov švajčiarskych frankov na odstránenie nášľapných mín na Ukrajine. Referuje o tom web news.sky.com.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Vo vyhlásení vlády sa uvádza, že táto suma bude vyhradená na humanitárne odmínovanie v rokoch 20242027. Pričom ju budú rovnakým dielom financovať ministerstvo obrany, civilnej ochrany a športu, ako aj federálne ministerstvo zahraničných vecí. Čiastku použijú na zabezpečenie vybavenia a výcviku pre ukrajinských odmínovačov, pričom Švajčiarsko pomôže aj s koordináciou v rámci programu odmínovania. Švajčiarsko sa koncom februára 2022 pripojilo k sankciám Európskej únie voči Rusku a aktívne sa zapojilo do odmínovacieho úsilia na Ukrajine. Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine v septembri 2023 (fotografie)

Viac k témam: Humanitárna pomoc Ukrajine, Míny, Odmínovanie, pomoc Ukrajine, rusko-ukrajinský konflikt, sankcie voči Rusku, Vojenská pomoc Ukrajine
Zdroj: SITA.sk - Švajčiarsko vyčlenilo 100 miliónov na odstránenie mín z Ukrajiny, pomôže aj s koordináciou v rámci programu odmínovania © SITA Všetky práva vyhradené.

Strana 1 z 7900

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner