29. máj 2020
Facebook
piatok, 09 február 2018 23:00

NASA zverejnila doposiaľ najvzdialenejšie snímky vesmíru, poslala ich sonda New Horizons

Written by 
Rate this item
(0 votes)

MYS CANAVERAL 9. februára (WebNoviny.sk) - Americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA) zverejnil v piatok fotografie z doteraz najvzdialenejšieho bodu vo vesmíre, aké sa ľudstvu podarilo odfotografovať. Rekord vytvorila sonda New Horizons, ktorá 5. decembra odfotografovala najprv vzdialenú hviezdokopu pomenovanú Studňa prianí a o necelé dve hodiny nato svoj vlastný rekord ešte prekonala, keď odfotografovala dva objekty v Kuiperovom páse, pomenované 2012 HZ84 a 2012 HE85.

Primárnym cieľom Pluto

Fotografie vznikli vo vzdialenosti 6,12 miliárd kilometrov od Zeme a New Horizons tak prekonala sondu Voyager 1, ktorá držala rekord za najvzdialenejší fotografický počin doteraz. Bola ním fotografia známa ako Pale Blue Dot (Bledomodrá bodka), ktorú Voyager 1 nasnímal v roku 1990 a ktorá zobrazuje našu planétu ako miniatúrnu bodku videnú z vesmíru, zo vzdialenosti 6,06 miliardy kilometrov. Primárnym cieľom sondy New Horizons bola trpasličia planéta Pluto, okolo ktorej preletela v roku 2015. Momentálne sonda prelietava Kuiperovým pásom, teda pásmom drobných planétiek a iných telies na okraji našej Slnečnej sústavy, pričom sa vzďaľuje od Zeme rýchlosťou viac ako milión kilometrov za deň.

Stav elektronickej hibernácie

Jej ďalším cieľom je malé ľadové teleso na okraji Slnečnej sústavy, známe zatiaľ iba pod súpisným názvom (486958) 2014 MU69, ku ktorému doputuje 1. januára 2019. Momentálne je sonda v stave takzvanej "elektronickej hibernácie" a riadiace stredisko ju "prebudí" až v júni. Informácie pochádzajú z agentúry AP, webstránky phys.org a archívu agentúry SITA.

Viac k témam: NASA Národný úrad pre letectvo a vesmír, sonda New Horizons, vesmír
Zdroj: Webnoviny.sk - NASA zverejnila doposiaľ najvzdialenejšie snímky vesmíru, poslala ich sonda New Horizons © SITA Všetky práva vyhradené.

Read 504 times

Media

NULL

Image Gallery

NULL

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner