Print this page
nedeľa, 12 august 2018 13:00

Video: NASA na druhý pokus vypustila k Slnku raketu so sondou, prvýkrát sa priblíži v novembri

Written by 
Rate this item
(0 votes)

MYS CANAVERAL 12. augusta (WebNoviny.sk) - Americkému Národnému úradu pre letectvo a vesmír (NASA) sa v nedeľu na druhý pokus podarilo vyslať raketu so sondou Parker Solar Probe k Slnku. Štart rakety Delta IV spoločnosti United Launch Alliance v nedeľu o 03:31 miestneho času (09:31 stredoeurópskeho letného času) na Myse Canaveral na Floride bol bez problémov, na rozdiel od prvého pokusu, ktorý museli v sobotu odložiť pre technické problémy. Krátko pred plánovaným sobotňajším štartom sa totiž objavil problém s tlakom hélia a na jeho vyriešenie v štartovacom okne nezostal dostatok času.

Preskúma elektrické a magnetické polia Slnka

Cieľom sondy, ktorá nesie meno po astrofyzikovi Eugeneovi Parkerovi z University of Chicago, je preskúmať elektrické a magnetické polia Slnka, jeho plazmu, energetické častice, ako aj zaznamenať slnečný vietor. Zobraziť fotogalériu k článku:
Vypustenie rakety so sondou Parker Solar Probe k Slnku Sonda by mala pritom vstúpiť do časti slnečnej atmosféry známej ako koróna a mala by sa k nej priblížiť na vzdialenosť, ktorá bude predstavovať štyri percentá vzdialenosti medzi Slnkom a Zemou. To bude sedemkrát bližšie ako sa dosiaľ podarilo akémukoľvek inému pozemskému stroju.

K Slnku sa priblíži 24-krát

Parker Solar Probe by mala v októbri preletieť okolo Venuše a do tesnej blízkosti Slnka - 6 miliónov kilometrov od jeho povrchu - by sa mala prvýkrát dostať v novembri. Celkovo sa k Slnku má priblížiť až 24-krát v priebehu nasledujúcich siedmich rokov. Úspešný štart rakety v nedeľu priamo na mieste oslavovali tisícky nadšencov vesmírneho výskumu a bol medzi nimi aj 91-ročný astrofyzik Eugene Parker, ktorého meno slnečná sonda nesie. Podľa agentúry Associated Press je to vôbec prvýkrát, čo NASA pomenovala vesmírne teleso po živej osobnosti.


Viac k témam: NASA Národný úrad pre letectvo a vesmír, raketa, slnko, vesmír
Zdroj: Webnoviny.sk - Video: NASA na druhý pokus vypustila k Slnku raketu so sondou, prvýkrát sa priblíži v novembri © SITA Všetky práva vyhradené.

Read 376 times
Super User

Latest from Super User

Media

NULL

Image Gallery

NULL